רעננה

אומרים שהיה פה שמח

תלמידי מגמת הקולנוע בתיכון "אביב" יצרו סרט על יצחק שקולניק, ראש המועצה בשנות השישים שהציב את אבני היסוד למה שהפך ברבות הימים לעיר רעננה. הסרט יוקרן בטקס האוסקר של מגמת הקולנוע ביום שני הקרוב בקולנוע "לב" רעננה

זאב גולדשמיט 23/05/2019
מימין: המרואיינים צביה שקולניק, עופר פנחסוב, הרב יצחק פרץ והתלמיד יובל בניאן
צילום: עופר פנחסוב

תלמידי מגמת הקולנוע של תיכון "אביב" יצאו במהלך לימודיהם ללא מעט משימות צילום, אבל למשימה כמו זו שקיבלו לפני מספר חודשים לא יכלו לסרב: לצלם ולתעד את ותיקי המושבה רעננה, אלה שהציבו את אבני היסוד למה שהפך ברבות הימים לעיר המתקדמת בשרון.

ביום שני הקרוב (27.5) יתכנסו תלמידי המגמה יחד עם תלמידי התיכון, ותיקי היישוב וראש העיר חיים ברוידא, בקולנוע "לב רעננה" לטקס האוסקר של מגמת הקולנוע, כדי לצפות יחד בסרט שהם עצמם יצרו על יצחק שקולניק, ראש המועצה בשנות השישים.

 בתקופת כהונתו של שקולניק הונחו היסודות להרחבת היישוב ואושרה תכנית המתאר שאפשרה קליטת עולים. כמו כן הוקמו מפעלי התעשייה באזור התעשייה שהוקם בשנות ה-50. שקולניק יזם את הקמת שכונת קריית שרת, מוסדות עירוניים-מחוזיים והרחבת רשת המים והביוב.

סיוון סלע, מנהלת התוכנית החינוכית להנחלת מורשת רעננה במנהל החינוך, שהייתה מהוגי הרעיון לתעד את ותיקי המושבה, יחד עם המחנכת ורכזת שכבה ג' בביה"ס "שקד", גליה זעירא ולצידה גם המחנכות עופרי מנדלסון ועדי בכר, הביאה לשיתופי פעולה בין מנהל החינוך ומגמת הקולנוע ב"אביב" שאותה מרכז עופר פנחסוב, ומנהלת תיכון "אביב" אורנה אהרון.התלמידים נרתמו למשימה בעניין רב, וכך נולד הסרט הראשון על דור ותיקי היישוב.

 הפרוייקט קיבל זריקת עידוד בתחילת שנת הלימודים הנוכחית כשהתלמידים נפגשו עם סיוון סלע ונחמיה תנא, ממשפחת מייסדים בעיר, שנתן סקירה והסברים על חשיבות הכנת סרטונים על ותיקי המושבה, כשלכולם היה ברור שהמטרה היא לתעד בעניין את המורשת של המושבה רעננה לדורות הבאים.

את החיבור עם מגמת הקולנוע ב"אביב" יצר רון סגל, לשעבר יו"ר הנהגת ההורים. מספר המרואיינים על הסרט הראשון על שקולניק, שכלל תחקיר מקיף, לא מבייש אף עבודת תחקיר בערוצי הטלוויזיה השונים.

מגמת הקולנוע ב"אביב" עופר פנחסוב: "מדובר במיזם חינוכי רם מעלה, כדי שהדור הצעיר יידע מה היה פה לפני שבעה-שמונה עשורים. זה לא פשוט לחבר את הדור של היום לאופי החיים באותו זמן, אבל כשתלמידים שומעים את הדברים ממקור ראשון, תוך כדי הפקה של סרט על פועלו של ראש המועצה, שבמהלכו ראיינו את הוותיקים, זה כבר חוויה מסוג אחר. שקולניק היה בצעירותו חקלאי, וכשנבחר לימים לראש המועצה היה לו חזון, ובתקופתו רעננה עשתה זינוק אדיר בכל תחומי החיים. באותה תקופה הייתה עלייה גדולה לרעננה מצפון אפריקה, ובסרט מראיינים את ראשוני הוועד של קריית שרת, השכונה הראשונה שהוקמה בתקופתו. ההקרנה של הסרט על שקולניק בשבוע הבא מסכמת עשייה רבה של תלמידי המגמה".

מנהלת "אביב" אורנה אהרון: "מעבר לעשייה הברוכה של תלמידי המגמה, הרווחנו פה תרומה חברתית חשובה. אני כוותיקת העיר רעננה מאוד התרגשתי".

12 תלמידי מגמת הקולנוע השתתפו בהפקה. טליה אמר, תלמידת כיתה י"ב במגמת הקולנוע ב"אביב", היתה המראיינת הראשית משלב התחקיר ועד לעריכה הסופית.

טליה נשמעה מרוצה מהתוצאה: "לפני הסרט לא שמעתי על שקולניק, כי אני חדשה ברעננה. אין ספק שזו דרך מאוד מיוחדת ללמוד על ותיקי העיר דרך עשיית סרט עליהם. זו זכות גדולה לשמוע מאנשים שהקימו את רעננה ולראות את ההבדל כיצד רעננה הייתה פעם לעומת איך היא היום. אחרי ההכנה של הסרט אני יודעת להעריך עוד יותר את רעננה של היום".

טליה הוסיפה: "העשייה של הסרט הראתה לי שאדם עם חזון יכול להצליח, ואם רוצים ליצור שינוי לוקחים יוזמה, וזה מה שלמדנו על שקולניק. מגמת הקולנוע מאפשרת לי לבטא את חלומותי, ובזכות המגמה התקבלתי בצבא ליחידת ההסרטה בדובר צה"ל, ויש לי כוונה להמשיך לעשות סרטים גם כשאגדל".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 11/12/2019
זאב גולדשמיט 03/12/2019
זאב גולדשמיט זאב גולדשמיט 28/11/2019
זאב גולדשמיט 20/11/2019
זאב גולדשמיט 18/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
עץ של משאלות
אהוד מנור
שרים אהוד מנור
מטפלת חשודה בגרימת שבר ודימום לתינוק
חניה רובוטית בתחנת הרכבת בכפס
חניה רובוטית בתחנת הרכבת בכפ"ס
מקימי- אופנה לאישה הצנועה
הרוג בתאונה בדרום
מאות שתילי קנאביס
צעיר מכפ"ס הואשם במעורבות ברשת זנות ומעבדות סמים
אבלים על מותו של הרב יצחק יחיאל יעקובוביץ' ז"ל