רעננה

קפה סשה, החרם שהיה או לא היה?

הסיפור על החרם שהיה או לא היה לכאורה בבית הקפה סשה ברעננה

זאב גולדשמיט 27/05/2019
היה או לא היה חרם על קפה
צילום אילוסטרציה iclip art

זה סיפור על סערה בכוס תה. מדובר בפרשה שעוררה תגובות רבות, במה דברים אמורים? הודעות וואטסאפ שהועברו בסוף השבוע בתפוצה רחבה ברעננה קראו לכאורה להחרים את בית הקפה "סשה" בשכונת נווה זמר משום שהוא סגור בשבתות, אבל ספק אם היה בכלל חרם.

לא ברור מי הפיץ את ההודעה, וספק אם יצאה בכלל קריאה מסודרת להחרים את בית הקפה. אבל זה הספיק למספר חברי מועצה דתיים לדווח על כך שהם נגד החרם, ושמעתה הם יקיימו את פגישותיהם רק באותו בית קפה שכונתי, כדי להראות לכולם, שאיתם לא יצליחו בהחרמות.

חבר המועצה ויו"ר איל"ן רעננה, אילן כהן, פנה לתושבים: "בימים אלו ימי 'ספירת העומר' וכחלק מההכנה לחג השבועות -חג מתן תורה- שומה עלינו להגביר אהבה בין איש לרעהו ולפעול לאיחוד וחיבור בין כל האוכלוסיות והקבוצות השונות  בעם ישראל. כמי שהעיר ותושביה יקרים וחשובים לי וכאחד שחונך על כבוד וסובלנות לאחר ולשונה, ראיתי את השיח ברשתות החברתיות אודות בית הקפה 'סשה' בשכונת נווה זמר על הקולות הקוראים להחרמה והדרה וזאת עקב היותו שומר כשרות ומשכך הינו  סגור בשבתות. כאזרח וכאיש ציבור אני מרגיש צורך וחובה להודיע כי אני נגד החרמות מכל סוג שהוא! תופעה זו הינה לא בריאה ומזיקה למרקם הנפלא הקיים והשורר בעיר שלנו מזה שנים רבות בין הקהילות השונות. ולכן דווקא אני קורא לכל תושבי העיר הבה כולנו ביחד נעזור לבעלי עסקים, תושבי העיר  באשר הם בעיר להתקיים ולהתפרנס בכבוד. ונכבד את כל אדם באשר הוא. החל מעתה אקיים את 'קבלת קהל' הקבועה שלי במקום זה כאות תמיכה והזדהות. וגם להנות על הדרך".

יו"ר הרשימה הדתית המאוחדת, אלי אלוש: "כחברמועצת עיר מטעם הרשימה הדתית הגדולה וכמחזיק תיק קידום ורישוי עסקים , אני מצטרף ליוזמה הברוכה של תושבים רבים הקוראת לחיזוק בית הקפה סשה. אני קורא לכל הגורמים המפלגים לחדול מניסיונותיהם לפגוע במרקם היחסים המצויינים בין התושבים הדתיים והחילוניים, באמצעות לחץ וחרמות של עסקים אך ורק בשל היותם כשרים!!!! אני קורא לכל תושב דתי וחילוני לתמוך ולהגיע בכל יום לקפה סשה".

התגובות של חברי מועצה דתיים עוררו תגובות הפוכות מצד חילוניים תושבי נווה זמר, שטענו שאין כל החרמה, ומדובר במהומה על לא מאום. "מי אנחנו שנחרים? בתקופה שבה השיימינג הורס נשמות טהורות ובתי הספר נלחמים בחרמות, איזו אמירה יש פה" כתבה אחת מתושבות העיר.

סהר אריאל, תושב חילוני מנווה זמר ופעיל חברתי במאבקים לשיפור תנאי השכונה, כתב: "כתושב נווה זמר המעורב בשכונה, אציין כי לא היה ולא נברא! חרם? לראשונה שמעתי על זה רק בפוסטים אלו. איני מצליח להבין מדוע נבחרי הציבור שפירסמו את הפוסטים מנסים להרוויח הון פוליטי על גבם של תושבי נווה זמר ובעלי קפה סשה. הם בוחרים בשיסוי ובפילוג בין תושבי שכונה שלמה לשאר העיר במקום באחדות.  חרמות זו לא דרכה של קהילת נווה זמר!

בבית הקפה רוצים לחזור לשיגרה שקטה. ליאת וקנין פנחסוב, הבעלים של קפה סשה, הגיבה בפוסט משלה: "לפני מספר ימים הועברו לידיעתנו מספר פרסומים המתנגדים לעובדה שקפה סשה אינו פתוח בשבת וחלקם אף קראו לתושבי שכונת נווה זמר להדיר רגליהם מהקפה. אירועים דומים כבר קרו בעבר, מאז פתיחת בית הקפה ואף נעשו פניות לעירייה לפתיחת מסמכי המכרז. לשימחתי, רוב תושבי השכונה, החילוניים ושמורי השבת, הצביעו ברגליהם והראו את תמיכתם ואהבתם לקפה סשה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
במסוק  לצנתור
במסוק לצנתור
אישום: פרץ לעסק, גרם נזק וגנב כסף
ביקור במקלט לנשים מוכות בהרצליה
אוטובוס השבת. גם ברמת השרון
אוטובוס שבת למרכזי הבילוי ולים בת"א
בית הספר התחפש
בתי הספר התחפשו
 בוחרים בבעלי החיים
בוחרים בבעלי החיים
הקושי בבקשת סליחה
השתלת המעי השנייה בישראל עברה בהצלחה
הצלחה בהשתלת המעי השנייה בישראל