רעננה

חשש למעמדה האיתן של רעננה

ראש עיריית רעננה התריע מאז כניסתו לתפקיד על מצבה הכלכלי הקשה של העירייה ואכן העיר עלולה לאבד את מעמדה כ"עיר איתנה"

כתב לוקאל 04/06/2019
חיים ברוידא , רעננה תאבד את מעמדה?
צילום: אלן שיבר

רעננה, שהתגאתה בשנים האחרונות בחוסנה הכלכלי, עלולה לאבד בקרוב את מעמדה כ"עיר איתנה". לאחרונה נקרא ראש העיר חיים ברוידא, לשימוע בטרם ביטול ההכרזה על עיריית רעננה כעיר איתנה.

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, ציין במכתבו לראש העיר, ש"בחינת הנתונים הכספיים של עיריית רעננה על פי דו"ח המבוקר לשנת 2017  העלתה כי היא אינה עומדת בתנאי סעיף 232  א (ב) , שכן בשנת 2017 היה למועצה גרעון שוטף של  0.7 אחוז".

ראש העיר זומן למנכ"ל משרד הפנים בתחילת יולי. גורמים בעיריית רעננה טוענים, כי מכתב שימוע דומה נשלח בעבר לעירייה בראשה עמד זאב בילסקי, והנושא לא טופל כראוי. לטענתם, מדובר במחדלים מהתקופה של ההנהגה הקודמת של העיר.

על פי החוק, רשות איתנה הינה רשות מקומית שאינה מקבלת מענק איזון, ללא גרעון שוטף, ועומדת במספר קריטריונים הנוגעים להתנהלותה השוטפת. היא נהנית מפטור מהצורך לביצוע עסקאות מקרקעין, פטור מהצורך באישורי תקציב ופטור מהצורך באישור למחיקת חובות לרשות המקומית.

ברוידא צפוי לנסות להגן את מעמדה של רעננה כעיר איתנה, שכן מאז כניסתו לתפקיד הוא הצליח להקטין את הוצאות העירייה ועשה פעולות כדי לייצב את המאזן הכספי שלה, וסביר שיבקש ממשרד הפנים לאפשר לו את ההזדמנות להמשיך בתכנית ההתייעלות.

תגובת העירייה:

ההזמנה לשימוע במשרד הפנים מקורה בנתוני הדו"ח המבוקר משנת 2017, המתבססת על ההתנהלות הפיננסית של הנהלת העיר הקודמת בראשות זאב בילסקי. ליקויים נמצאו בדו"ח המבוקר של משרד הפנים כבר בשנת 2016 ומאז לא עשתה הנהלת העיר הקודמת פעולות להשיב את היציבות הפיננסית. 
מאז כניסתו של ראש העיר, חיים ברוידא לתפקידו, הוא התריע על הגרעון המצטבר והאתגרים העומדים בפניו לייצב את המאזן הכספי של העירייה תוך המשך השירותים ברמה גבוהה כפי שתושבי רעננה ראויים. ראש העיר נקט בסדרת פעולות בהן: ניהול תקציב מרוסן ואחראי ומדיניות של התייעלות וחסכון כספי שכבר נותנים אותותיהם. 
"אני מביט קדימה עם המון הערכה לעובדי העירייה המסורים ויודע שלא ירחק היום ונצא מהמשבר" אמר ראש העיר. "אנחנו בעיצומו של תהליך הבראה והתייעלות אירגונית שיביאו את המערכת העירונית לאיזון כלכלי ולדרך של צמיחה ושגשוג. רעננה תחזור להיות עיר איתנה".

ובעניין אחר. משרד הפנים דחה השבוע את בקשת עיריית רעננה למנות את גיסתו של ראש העיר, איילה בר, לעובדת בשכר.

העירייה היתה מעוניינת למנות את בר ליועצת אישית לראש העיר. מדובר במשרת אמון, שאינה כרוכה במכרז, אולם בשל הקרבה המשפחתית, המינוי נדרש אישור של וועדה לנושא קרובי משפחה. לאיילה בר ניסיון פוליטי עשיר, כשייעצה לשרים לימור ליבנת ולאביגדור ליברמן, וכן היתה חברה במועצת העיר רעננה בשנות התשעים ויושבת ראש וועדות חשובות : חינוך ומכרזים. בבחירות האחרונות לראשות העיר היתה ראש המטה של ברוידא.

מדוברות משרד הפנים נמסר: "ועדת השירות לנושא קרובי משפחה דנה בעניינה של איילה בר, ואכן לא אישרה את מינויה. הודעה הועברה לרשות המקומית".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פסטיבל 'סליחות בסמטאות צפת'
הקיץ הזה תדעי לתקן פנצ'ר...
ציפור נדירה תועדה באילת
ונדליזם בגן המדע החדש
הרכבת נערכת לחגים
הרכבת נערכת לחגים
רוכב אופנוע נהרג סמוך למושב ישרש
חולון: מבצע אכיפה של החזקת כלבים
עברנו את הקיץ בשלום