רעננה

הלב הפועם של העירייה

בשבוע הבא יחגוג המוקד העירוני 30 שנה להקמתו, וזו כבר סיבה טובה לשוחח עם מוקדנים/יות שעובדים סביב השעון ועושים עבורכם את העבודה בנאמנות 24/7

זאב גולדשמיט 06/06/2019
עובדי המוקד. נענים לכל פנייה
צילום: זאב גולדשמיט

 ספק אם יש תושב ברעננה שלא יצר קשר לפחות פעם אחת בשנה עם המוקד והתלונן על בעיה מסוימת בעיר. אז תגידו מזל טוב למוקד העירוני ברעננה, שבשבוע הבא יחגוג 30 שנה להקמתו. כן, ב-11 ביוני 1989 הוקם המוקד העירוני, וקשה לדמיין כיצד רעננה התנהלה בלעדיו.

 במרתף של אחד הבניינים במרכז רעננה ממוקם מה שנקרא "מרכז העצבים העירוני", שבעזרת מסכי מחשב ורשת טלפונים שולט על הנעשה בכל העיר. 13 מוקדנים/יות שעובדים סביב השעון במשמרות 24/7 עושים עבורכם את העבודה בנאמנות ומתעדים כל פניה. בימי חירום המוקד זוכה לתגבור של עובדי עירייה. על כולם מפקחים מנהל המוקד, סלב גמרניק,וסגניתו, אוראל אלמשלי.

התלונות למוקד יכולות להיות החל מעניינים שגרתיים, כמו פח אשפה ברחוב שלא פונה, נזילה מים מצינור ראשי, גרימת רעש ועד עניינים אישיים של אנשים שפונים בבקשה לעזרה. המוקד שולח מיידית צוותים גם במקרה של דיווח על תאונת דרכים.

אוראל מקבלת לעיתים פניות שנראות הזויות, אבל היא והצוות שלה מתייחסים ברצינות לכל פניה. "יום אחד התקשר למוקד אזרח שגר ברחוב אסירי ציון ואמר שהוא מרגיש אסיר ברחוב שלו, ולא מבין מהיכן ניתן לרחוב השם הזה. בלי להתבלבל פתחתי ויקיפדיה והשבתי לו שהוא יכול להיות מאוד גאה בשם של הרחוב שלו", סיפרה.

סלב נזכר כי פעם צלצל אליו תושב ובשיא הבטחון ביקש להזמין השכמה למחרת בחמש בבוקר. אזרח אחר צלצל למוקד ושאל מה הטמפרטורה בחוץ. ואם חשבתם שזה היה השיא, אז לא. במוקד זוכרים פניה מיוחדת של תושב שביקש שהעירייה תשלח לביתו זר פרחים, כיוון שהוא משלם מסים כחוק.

"יום אחד התקשר תושב שסיפר ששכח להחזיר ספר לספריה, וכיוון שלמחרת מוקדם בבוקר הוא ממריא לחו"ל, ביקש ממני שאגיע לביתו כדי שאני אחזיר את הספר לספריה", נזכרה אוראל.

במוקד שמים דגש על יחס אישי לתושבים שמצויים במצוקה, כמו נערה צעירה שחזרה לבדה מבילוי בשעת לילה מאוחרת וביקשה מהמוקדנית שתישאר איתה על הקו עד שתכנס לביתה, או אשה מבוגרת שהתקשתה לעלות לדירתה עם סלי הקניות, ובמוקד שלחו אליה נציג עירייה שיסייע. גם רכב שתקוע ובעליו מצלצל למוקד - שולחים אליו צוות חילוץ.

היה גם מקרה על ערנות של נציגת המוקד שהצילה חיים של קשיש בן 99. "במוקד התקבלה פניה טלפונית,", נזכר סלב. "מעבר לקו נשמעו קולות חרחור ולפתע השיחה התנתקה. המוקדנית הערנית לא ויתרה, איתרה את כתובת הדירה והזעיקה כוחות הצלה. התברר שאדם קשיש נותר לבדו והיה בסכנת חנק".

סיפור אנושי נוסף היה שיחה מתושב העיר ששהה באילת שסיפר שאחותו הסובלת מפיגור שכלי ולא חזרה לביתה. כשניסו להשיגה בטלפון האחות לא ידעה להסביר היכן היא נמצאת. לאחר שעה וחצי על הקו, המוקדנית הצליחה להעלות לשיחה עוברת אורח, וזו הסבירה לה את מיקום הנערה.

נופר לוי, מוקדנית מזה שלוש שנים, עסקה פעם במוקד מכירות, אבל לדבריה העבודה במוקד העירוני במשמרות הופכת את חייה למעניינים יותר. "זו עבודה לא קלה ובתנאי לחץ, אבל היא מאתגרת והפכה אותי לבוגרת יותר. עושה לי טוב למצוא פתרון לבעיות של תושבים. לפעמים אני מרגישה כפסיכולוגית נטו לאנשים שרק רוצים לדבר עם מישהו".

במוקד נערכים לקראת המעבר של רעננה לעיר חכמה, שבזכות הטכנולוגיה תתאפשר בקרה על רמזורים ברחבי העיר, בקרת השקיה במרחב הציבורי, בקרת איכות אוויר וכדומה, מה שישנה את עבודת המוקד בצורה משמעותית.

"עיר חכמה פירושו שאנחנו במוקד נדע על תקלה ברמזור עוד לפני שהתושב ידווח לנו", מסביר סלב גמרניק, "ואם יהיה פיצוץ בצינור נדע אונליין. בשעת חירום נוכל בלחיצת כפתור לפתוח מרחוק את כל הדלתות של המקלטים הציבוריים בעיר".

 בשנת 2018 התקבלו כ-300 אלף פניות שמתחלקות כך: 227,000 בטלפון, 38,000 בוואטסאפ והיתר במייל או בפייסבוק, מתוכם 131,000 פניות שהועברו לטיפול במחלקות השונות בעירייה. התלונות האופייניות הן בנושא עבירות חנייה ותנועה, הקמת רעש במרחב הציבורי, נזילות מים, אי איסוף אשפה וניקיון הרחובות.

"המוקד העירוני הוא הלב הפועם של העירייה" הוסיף סלב  "אנשים יודעים שאנחנו כאן בשבילם, ורבים מהפניות בהחלט מוצדקות וכל נושא מטופל במהירות. 75 אחוז מכלל השיחות נענות בתוך 20 שניות ו-93 אחוז נענות בתוך פחות מדקה אחת".

אז אם נתקלתם בבעיה או במפגע בעיר, המספר המקוצר למוקד הוא כוכבית 9107.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הפוליטיקה של רעננה
הפוליטיקה של רעננה
מוקדם מדי לחגוג
"מוקדם מדי לחגוג"
זהירות! סכנה! בריכות שחיה
כוכבי אחד מעז
"צפויה עליה דרמטית במחירי הדירות בישראל בעקבות הקדמת הבחירות"
בתואר הראשון קיבלתי את כל הכלים התאורטיים האפשריים
"בתואר הראשון קיבלתי את כל הכלים התאורטיים האפשריים"
גינות ראשונות בשכונת נופים
שכונה חדשה במודיעין
מועצת הנשים בהרצליה
מי נבחרה לעמוד בראש מועצת הנשים בהרצליה?