רעננה

"כולנו עם מוגבלות"

לעו"ד רינת ברוך, נכה המסתייעת בכיסא גלגלים, תפיסת חיים מעוררת כבוד והערכה: "בזכות הנכות אני מנצחת כל-כך הרבה פעמים מחדש ומרגישה משמעות בחיים"

זאב גולדשמיט 13/06/2019
עו
צילום: פרטי

 רינת ברוך, תושבת רעננה, המסתייעת בכיסא גלגלים, היא עורכת דין במקצועה, שהנכות הקשתה עליה למצוא מקום עבודה. לטענתה, לכל משרד עורכי דין שפנתה נענתה בתשובות בסגנון: "נחזור אליך", או "המשרה כבר לא רלוונטית" וכדומה. פגישה מקרית עם עו"ד אבי יוסף מרעננה, ממנו ביקשה שיעזור לה להכין חוזה אישי, שינתה את חייה.

כשאבי יוסף שאל היכן היא עובדת רינת השיבה לו בפשטות: "כבר חמש שנים אני מחפשת עבודה". בו במקום עו"ד יוסף הציע לה להיקלט במשרדו.

 רינת ברוך (38) היא אמא לשני ילדים קטנים, אשה מעוררת השראה שלא נותנת למוגבלות שלה להשפיע חייה. ההיפך, בכל דבר היא רואה את הטוב בחיים. היא נפגעת שיתוק מוחין ( C.P ) כתוצאה מרשלנות בלידה, אבל מגדירה זאת כ"מתנה מיוחדת שנקראת C.P",  ומתמודדת עם זה בשלום.

מדוע את רואה זאת כמתנה?

 "אני מרגישה שניצחתי בכל פעם שאני מצליחה לעשות לבד פעולות אלמנטריות. יש לי פגיעה מוטורית ועבורי לעשות דברים אלמנטריים לוקח קצת יותר זמן. לדוגמא, אם אני צריכה להגיע למשרד ב-9 , אני מתעוררת בשעה 6 כדי להתארגן ולהגיע בזמן. להכין קפה לוקח לי קצת יותר זמן, אבל בזכות הנכות אני מנצחת כל-כך הרבה פעמים מחדש ומרגישה משמעות בחיים. אני לא יודעת מה היה קורה לו יום אחד הייתי ללא המוגבלות".

סליחה? לא חלמת להיות אדם ללא מוגבלות?

"היום כבר לא. לא רוצה לחיות בלי המוגבלות שלי. קח אותי למכונת פוליגרף ותראה שאני דוברת אמת. אני לא מכירה משהו אחר, ככה נולדתי".

רינת היתה בגן חובה רגיל ובבית הספר למדה בכיתה רגילה. הפעם הראשונה שהרגישה שהיא לא כמו כולם הייתה בכיתה ב' כשבהפסקה ראתה תלמידים רצים והיא התקשתה לרדת במדרגה גבוהה. אבל היא לא נתנה למוגבלות שלה לשבור את רוחה.  

מגיל צעיר רינת עוסקת בענפי ספורט שונים, כגון שחיה, ג'ודו, טניס שולחן, כדורסל ואתלטיקה. זה היה חלק מתהליך השיקום שלה. המועדון שבו התאמנה והתחרתה היה  ספיבק רמת גן. בגיל חמש קיבלה את המדליה הראשונה מהנשיא חיים הרצוג בגין הצטיינות בספורט. בהמשך זכתה במדליות רבות בתחרויות ארציות ובינלאומיות. ב-2004 למדה עריכת דין בקריה האקדמית קרית אונו, ועם מקצוע מכובד היא מאמינה שתשתלב בתחום.

"אני מאמינה שמעצם היותנו בני אדם, כולנו עם מוגבלות", אומרת רינת.

למה את מתכוונת?

"לכל בן אנוש יש מוגבלות, אחד נמוך במיוחד, שני לא טוב במתמטיקה, אחר מרכיב משקפי ראייה, וכולם מתמודדים עם זה. כך גם אני מתמודדת".

מה גרם לך ללמוד עריכת דין?

"כשהבנתי שנולדתי ברשלנות רפואית, רציתי שמישהו ייקח אחריות על מה שקרה בלידה שלי. רציתי ללמוד את התחום כדי לקבל כלים על מנת לפעול, וגם להיות קול לאותם אנשים שאין להם קול".

"רינת היא סמל"

 במסגרת עבודתה במשרד של עו"ד אבי יוסף היא כותבת כתבי טענות בביטוח ובנזיקין. "אמרתי לרינת שבדיוק חיפשתי עורכת דין ואני לא עושה לה טובה שאני קולט אותה במשרדי", אומר עו"ד אבי יוסף, שמוכר גם כפעיל חברתי ברעננה ומייסד עמותת עמ"י (עסקים מלמדים ילדים),

עו"ד אבי יוסף סבור שלרינת יש את הכישרון להתקדם. "בעיני, רינת היא סמל, שכובשת יעדים ודורשת שיתנהגו אליה כמו לכל אחד אחר. כשהיא תופיע בבית משפט, ארגיש גאווה עצומה שהיא מייצגת את משרדי. זו תהיה  התרומה הצנועה שלי לחברה".

" רגע לפני שנפרדנו, רינת זורקת לאוויר "פצצה", כשסיפרה שעברה אונס בגיל 19. זה לא פשוט לשחזר אירוע מסוג זה, גם אם חלפו הרבה שנים, אבל רינת מספרת באומץ: "זה קרה בבריכה כשהיינו במים העמוקים. חששתי שהוא יטביע אותי ולכן לא צעקתי. כנראה הייתה לי הבעת פנים של מצוקה, ושחיינית מבוגרת ששחתה במסלול צמוד התקרבה אלינו, ואז הוא הסתלק. זו הייתה מילה מול מילה, והכאב הגדול היה שלא האמינו לי. התלונה לא הגיעה לידי כתב אישום. מסיבה זו יש לי חלום להקים מרכז סיוע משפטי לאנשים עם מוגבלות שחוו אלימות על גווניה".

 החלום שלה הוא שהחברה כולה תדע לקבל טוב יותר את האחר, או כדבריה, "שהחברה בכללותה ואנשים עם מוגבלות יוכלו לתרום ולהירתם זה מזה, ולהיות רקמה אנושית אחת חיה בזכות כוח האהבה והקבלה".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 12/09/2019
זאב גולדשמיט 21/08/2019
הרבה חן בן אור צפוני, עירית בר ואנה פוזמנטיר. יש להן בית
זאב גולדשמיט 15/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
כפר סבא מתחדשת לקראת האביב
כפר סבא מתחדשת לקראת האביב
תוצרת תשעט
תוצרת תשע"ט
גינה לי, קהילתית
מדוע בוטלה פתיחת מגמה חדשה בכצנלסון?
אופיסיטי מערב רעננה
הכיוון מערב
"ביום שאחרי אנחנו מצווים לחשוב קדימה על רעננה"
חשד: נהג מונית ביצע מעשה מגונה בקטינה
אלפי יחד ייבנו ברכסים
אלפי יח"ד ייבנו ברכסים