רעננה

"המצעד - יום כיפור של הציבור הדתי ברעננה"

כך מגדיר את מצעד הגאווה הראשון ברעננה יו"ר הסיעה הדתית המאוחדת, אלי אלוש, אחרי שהמנהיגות הדתית בעיר לא הצליחה למנוע את קיומו. המצעד ייצא לדרך ביום שלישי תחת אבטחה משטרתית גדולה

זאב גולדשמיט 13/06/2019
אלוש.
צילום: פרטי

מצעד הגאווה הראשון ברעננה מתוכנן לצאת לדרך ביום שלישי הקרוב בשעות אחה"צ (החל מ- 17:30) . המצעד יתקיים ברחוב אחוזה, בקטע שבין קלאוזנר לרחבת החניה של המשביר לצרכן לשעבר, שם יתקיימו לאחר המצעד נאומים וקטעי שירה.

משטרת ישראל נערכת בכוחות מתוגברים לאבטח את הסדר הציבורי במהלך מצעד הגאווה. לא תתאפשר תנועת כלי רכב ברחוב אחוזה בקטע שבין מכבי וקרן היסוד החל מ- 14:30 ועד 20:00. רחובות רבים החוצים את אחוזה יסגרו אף הם לתנועה. שלושה חניונים יהיו סגורים מיום שני בחצות: היובל, תל חי ו"יד לבנים".

המארגנים מעריכים שלמצעד הגאווה יגיעו בין 500  ל-1,000 איש, בהם חניכי ומדריכי תנועת הצופים משבט הדר וחברי "איגי" רעננה, כמו גם הוריהם של החניכים וחברי ארגון "תהילה", לצד הציבור הרחב.

בין המשתתפים יהיו גם צוות מורים מתיכון מטרווסט, בראשותו של מנהל ביה"ס אמנון בר נתן. היוזמה לכך הגיעה מהמורה לגאוגרפיה וחבר הקהילה הלהט"בית, אלון הבר (51), שסיפר כי ביום מצעד הגאווה היה מתוכנן אירוע של צוות רכזי מקצוע, וכשהסביר להם מדוע לא יוכל לבוא לאירוע, באותה נשימה שאל את חבריו המורים האם הם ירצו להצטרף למצעד הגאווה, וכל השאר היסטוריה.

"אני מורה כבר 25 שנה, וכולי נרגש מההיענות המוחלטת של פורום רכזי מקצוע ומהתמיכה של הקולגות שלי בבית הספר, כמו גם של המנהל אמנון בר נתן", אמר אלון הבר. "עצם זה שקבוצה גדולה של אנשי חינוך יצעדו יחד בצורה מופגנת לבושים בחולצות שעליהן הכיתוב 'ממטרו באהבה ובגאווה', זו אמירה מכוננת שיש פה משהו חדש. את התלמידים לא היינו צריכים להזמין, כי מצעד הגאווה עלה ביוזמתם של שני חניכי הצופים תלמידי מטרווסט, והתלמידים יבואו מיוזמתם , מי שירצה".

מה תגיד לגורמים הדתיים בעיר, שמתנגדים למצעד?

"מי שמתנגד לערכים שהמצעד מדבר אליהם לא חייב להצטרף. לא יהיה במצעד שום דבר פרובוקטיבי שעלול לפגוע באנשים כאלה או אחרים. חשוב שהילדים, כולל במגזר הדתי, יידעו שיש אנשים מהקהילה שחיים בפחד, ושאינם זוכים לשוויון זכויות".

מצעד הגאווה נולד ביוזמת חניכים בתנועת הצופים משבט הדר ובשיתוף "איגי". נעמי ריץ' (25), מדריכה של החניכים בתנועת "איגי", אמרה: "עושים לנו הרבה בעיות לקראת המצעד. דורשים מאיתנו היערכות גדולה שעולה הרבה כסף. נצטרך לשכור מאבטחים לחלק השני של האירוע ברחבת המשביר. יש ברעננה קהילה להט"בית גדולה, ולצערי 'הומו' היא הקללה מספר אחת בתיכוניים בעיר לבני נוער שיוצאים מהארון. אנחנו ניאבק כדי לשנות את זה. אני קוראת לציבור להגיע, שנצעד יחד למען השיוויון והקבלה".

במקביל, קיים זעם רב בקרב החוגים הדתיים ברעננה, שאינם מסכימים שמצעד גאווה יעבור ברחובה הראשי של העיר. אמש (רביעי) היו אמורים רבני הקהילות בעיר, יחד עם מנהיגי הציבור הדתי שבמועצת העיר, להפגש במטרה לגבש דרכי פעולה לתגובה של הקהילה דתית למצעד.

"מצעד הגאווה במתכונתו הנוכחית הוא יום כיפור של הציבור הדתי ברעננה" - בהצהרה זו יצא יו"ר הרשימה הדתית המאוחדת, עו"ד אלי אלוש, שלאחרונה קרא לראשי הסיעות במועצת העיר להתאחד סביב ביטול המצעד וזכה להיענות רק מצד אילן כהן מהליכוד.

אלוש הסביר: "בניגוד להצהרות שזה יהיה מצעד מצומצם על המדרכה הולכים לסגור כבישים לשמונה שעות, ולצערי זה לא מצעד גאווה, אלא מצעד ראווה, שיהרוס את מרקם היחסים הטובים בין הציבור הדתי לציבור החילוני בעיר. הסטטוס קוו נפרץ. מעולם לא שמעתי שלציבור הדתי אפשרו אי פעם לסגור את אחוזה לצורך קיום אירוע".

עוד הוסיף אלוש: "לצערי סגן ראש העיר חיים גולדמן לא הסכים לפנייתי לשים בצד את המחלוקות כדי שנפעל יחד לסיכול מצעד הגאווה. אם היינו מאוחדים למען מטרה זו, היינו מהווים כוח שקשה להתעלם ממנו. אם אני הייתי סגן ראש העיר, הייתי מתפטר במצב כזה. לצערי, היום הציבור הדתי חסר השפעה. ילדים בני 16 מהצופים עשו לנו בית ספר. המצעד הזה יגרום לחילול השם ויהווה תקדים מסוכן, שכן מי מבטיח שבעתיד לא ינסו לפתוח פה חנויות בשבת?".

מדוע שתתנגדו למצעד גאווה שקיים בערים רבות בארץ? ללהט"בים אסור להפגין למען זכויותיהם?

אלוש: "אני לא הומופוב. אני בדעה של חיה ותן לחיות, אבל לא צריך לנפנף בזה במרחב הציבורי. תל אביב זה לא רעננה".

סגן ראש העיר, חיים גולדמן, מסר בתגובה: "מעולם לא דחיתי פניות לשיתוף פעולה. כסגן ראש עיר ומייצג הציבור הדתי אני מנהל את המערכה נגד המצעד בשיתוף פעולה מלא עם רב העיר, הרב יצחק פרץ שליט"א ועם רבני קהילות נוספים. אף אחד לא יודע מה עשיתי מאחורי הקלעים כדי לבטל את המצעד, או לחילופין להעבירו למקום פחות מרכזי. כמאמר חז"ל, אין ברכה, אלא בדבר הסמוי מהעין".

בתוך כך, ביום שישי הקרוב ב-12:00 צפויה להתקיים מול בניין העירייה הפגנה נגד מצעד הגאווה ברעננה. סיפר אחד המארגנים, ארז שמואליאן: "ביום שישי מתוכננת הפגנה שבה אמורים להשתתף תלמידי ישיבה תיכונית בני עקיבא וישיבת ההסדר כפר בתיה וכן מהקהילה הצרפתית. ברעננה יש דו קיום ולעשות מצעד כזה ברעננה זה לעורר פרובוקציה. אם היו קוראים למצעד בשם אחר, יתכן שלא היינו מפגינים".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 17/11/2019
זאב גולדשמיט 14/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 11/11/2019
זאב גולדשמיט 10/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחברים את מורשה למרכז העיר
מקור השראה
בתוך שעתיים: שני רוכבי אופניים נפגעו בתאונות
בתוך שעתיים: שני רוכבי אופניים נפגעו בתאונות
נס חנוכה במרכז "שניידר"
חברי בורסת היהלומים ברמת גן
הסטארט אפ החדש של זיו שילון
תחת הנהלות חדשות
חופשה ביוניברסל אורלנדו
חופשה ביוניברסל אורלנדו
אישום: פרץ לבתי עסק ברחבי הארץ וגנב רכוש וכסף