רעננה

עימותים נרשמו באחוזה בהפגנה נגד קיום מצעד הגאווה

עשרות מפגינים, רובם חובשי כיפות, השמיעו קול זעקה נגד קיום מצעד הגאווה בשבוע הבא ברעננה. "בשביל שלושה תיכוניסטים יסגרו את רחוב אחוזה. בושה" אמר אחד הרבנים. מפגין יחיד, חובש כיפה, שעמד מהעבר השני של הרחוב עם דגל הגאווה, הצליח לעורר את חמתם של המפגינים. חבר המועצה אלי אלוש קרא לחברי מועצת העיר הדתיים להתפטר יחד מהקואליציה

זאב גולדשמיט 14/06/2019
צילומים: יורם סילברמן וזאב גולדשמיט

כמאה וחמישים מפגינים חובשי כיפות הפגינו היום בצהריים (שישי) במרכז רחוב אחוזה ומחו כנגד קיום מצעד הגאווה שמתוכנן להתקיים ביום שלישי.

ההפגנה היתה אמורה להתנהל בשקט, אבל בשלב מסויים היו עימותים שהצריכו את התערבות המשטרה, כיוון שמהעבר השני של הרחוב ניצב מפגין חובש כיפה שבהפגנה שקטה הניף את דגל הגאווה לצד שלט שנשא ובו היה כתוב: "וכיבדת את רעך כמוך". מספר צעירים  חרדים, שטענו כי הפגנת הנגד במקביל להפגנה שהם מקיימים מהווה פרובוקציה, ניסו להתפרץ לעבר אותו מפגין שסביבו התאספו עוד כמה אנשים שתומכים במצעד הגאווה, אבל הם נחסמו ע"י השוטרים בצומת הרחובות אחוזה – חנקין, רגע לפני.

מלבד מקרה חריג זה, הפגנת המחאה התנהלה בסדר מופתי. יו"ר הרשימה הדתית המאוחדת אלי אלוש קרא לכל חברי מועצת העיר חובשי הכיפות, הן מהסיעות הדתיות ואלה שלא, לפרוש יחד ממועצת העיר במחאה על קיום מצעד הגאווה, שלטענתו מפר את הסטטוס קוו בעיר.

הרב שבתאי יוגל הביע כעסו על כך שלפני שנה ביקש אישור לקיים תהלוכת הכנסת ספר תורה, אבל המשטרה סירבה לסגור לצורך כך קטע קטן מרחוב אחוזה, אבל כדבריו: "בשביל שלושה תיכוניסטים שמארגנים צעדה, שרובם אינם תושבי העיר, יסגרו את אחוזה ואת כל הצירים שסביבה. תתביישי לך עיריית רעננה, תתביישי לך משטרת כפר סבא. מכאן נתכונן לשבת, ונאיר את העיר בתורה, ביהדות, בציונות. אנחנו הרוב השפוי. קורה שיש תקלות בדרך, אבל בסופו של דבר , אנחנו ננצח".

המפגינים רקדו ושרו שירי מסורת, והניפו שלטים בנוסח: "אמא ואמא זה לא משפחה", או "אבא ואמא = משפחה, האומץ להיות נורמלי" .

בין המפגינים היו גם דתיים ושומרי מסורת מהקהילה הצרפתית. נציגם במועצת העיר, לורן עייאש, אמר: "ישבתי לפגישה עם החברה מהצופים והסברנו להם שאסור שמצעד הגאווה יתקיים במרכז העיר. הצענו להם לעשות את זה בפארק רעננה. אחר כך שמעתי שהם האשימו אותנו כהומופובים. להגיד עלי הומופוב זו השמצה באותה רמה כמו שבצרפת קראו לי 'יהודי מלוכלך'. אנחנו מבינים שלכל אחד מגיע זכויות, אבל לא יתכן שיפרצו את הסטטוס קוו. מאחורי הילדים מהצופים שמארגנים את המצעד עומד ארגון פוליטי גדול. זו שערורייה שמורים מבתי הספר ברעננה דורשים מתלמידים לבוא למצעד הגאווה. יש לחץ חברתי על ילדים שקיבלו הוראות מהמורים ללכת למצעד, וזה לא בסדר".

ללורן עייאש יש מסר: "אני קורא למי שלא רוצה לראות את המצעד, שישאר בבית ולא יגיע למקום. אני קורא לכל הצעירים תמנעו מאלימות. אנחנו אוהבים ומכבדים את אלה שיצעדו במצעד, אנחנו אחים, אבל ברור שהם עושים טעות, וחבל שזה קורה".

המפגין חובש הכיפה שהחזיק בדגל הגאווה הסביר את עמדתו: "גם אני אדם דתי ומאמין שצריך לכבד כל אדם באשר הוא. יש מקום לתת לכל אחד לצעוד ולהביע את דעתו, וזה המסר שלי".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוצאת לעונה חדשה
הצגות ומופעים בשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
"אל סם" בסכנת סגירה
כפ"ס במקום ה–11 ב"מדד החופש העירוני"
חומש התנדבות
תלמידי אמי"ת מסיימים שנה בנתינה
צלילי השקט
איזה סלבס הגיעו לפתיחת עונת הקיץ ב-Hilton Bay ?
נגזר דינו של שוטר שתקף עצור וחישמל אותו בטייזר
נגזר דינו של שוטר שתקף עצור וחישמל אותו בטייזר