רעננה

מה חושבים ראשי הסיעות על מצעד הגאווה ברעננה

לקראת מצעד הגאווה הראשון ברעננה ליקטנו את מיטב הדעות של ראשי הסיעות בעיר בנושא

זאב גולדשמיט 17/06/2019
חיים גולדמן, יו
צילום: ירון גרזון

מצעד הגאווה שעומד להתקיים מחר אחר הצהרים (שלישי) ברחוב אחוזה, ממשיך לעורר הדים ומחלוקות. פנינו אל ראשי הסיעות במועצת העיר רעננה ושאלנו לדעתם לגבי קיום מצעד הגאווה ברעננה, והאם יש בכוונת התומכים לצעוד במצעד? והנה התשובות שהתקבלו.

תחת הכותרת "אני ראש העיר של כולם", חיים ברוידא כתב השבוע בדף הפייסבוק בנושא מצעד הגאווה: "לצערי גורמים קיצוניים ברעננה שניתן למנות אותם על יד אחת, בוחשים באלו הימים, בעיקר ברשתות חברתיות ובחוגים שונים, כדי לייצר ברעננה ריב, מדון ומחלוקת. סביב למצעד ההזדהות עם קהילת הלהט"ב שיזמו חניכי תנועת הצופים בעיר. אנחנו חיים במדינת חוק. אותם מצעדים מתקיימים החודש בכ- 40 רשויות מקומיות על פי תכתיב של בג"צ ובאישור ואבטחה של משטרת ישראל. גם בירושלים הקדושה נסגרה העיר למספר שעות בגלל היבטי אבטחה והמצעד צעד. כך קרה בשישי שעבר בכפר סבא. כך יקרה בהוד השרון, בהרצליה, ברמת השרון, בבית שמש, בגבעת שמואל, בחיפה, בנתניה בחדרה ועוד ועוד. לראש עיר אין סמכות לערער נגד החוק והזכות למחאה. אני מכבד כל אדם באשר הוא. כך חונכתי בבית הורי. רעננה היא עיר בעלת גוון ואופי פלורליסטי. יש פה אוויר לכולם. עד היום ידענו כל קצוות האוכלוסיה להכיל זה את זה. חבל שנייצר לנו מתחים. זיכרו שיש את היום שאחרי המצעד. אני קורא לכל תושבי העיר לנהוג איפוק והכלה כי אין לנו ארץ אחרת”.

ניר קריסטל, יו"ר סיעת "רעננים" וסגן ראש העיר: "יהא כבוד חברך חביב עליך כשלך. סיעת רעננים מכבדת כל אדם. נקודה. המצעד ברעננה שיזמו בני הנוער, הוא דווקא הזדמנות להציג לישראל כולה מסר שונה, מסר של אהבת אדם, שוויון וסובלנות. חניכי תנועת הצופים יצעדו במדי החאקי הייצוגיים של התנועה, יחד עם חניכי תנועת איגי ובליווי הורים רבים. לדברי המארגנים האירוע יכלול מסרים של אהבת האדם וסובלנות ולא תכנים מיניים. משכך יש לכולנו הזדמנות להפגין רעות ואהבה הדדית איש לרעהו ולהראות את בגרותה וחוסנה של הקהילה הרעננית. מאז ומעולם היתה רעננה סמל לדו קיום וסובלנות שאין להם אח ורע בישראל ומחובתנו כולנו להבטיח שכך יימשך. 

"חברת המועצה איילת ארז-סגן ייצגה את הסיעה בישיבה שהתקיימה אצל ראש העיר יחד עם נציגי המארגנים ונציגי הציבור הדתי בניסיון למצוא את שביל הזהב שייתן מענה מכובד לכל הציבור. חברי מועצת העיר מטעם סיעת רעננים, סגן ומ"מ ראש העיר ניר קריסטל והגב' איילת ארז-סגן אישרו את השתתפותם באירוע."

 

יקי ודמני, יו"ר סיעת "רעננה מכל הלב": "אני נשאל ללא הרף לגבי עמדתי ביחס למצעד הגאווה שאמור להתקיים השבוע. אקדים ואומר שאיני נגד, שכן אני מאמין שיש לאפשר לכל קבוצה להביע את עצמה בכבוד ובמסגרת החוק.
הבהרה- אם היום הייתה מתקיימת הצבעה במועצת העיר נגד או בעד המצעד, לאור עקרונותיי הייתי מצביע 'בעד'. 
ובהרחבה: ראשית אין לי ספק שרעננה שהייתה לא תשוב להיות אותה רעננה. ימים יגידו אם לטוב, או לרע. שנית ,אני חושש שלאור התבטאויות ששמעתי, שאנחנו עלולים למצוא בעירנו ביום המצעד תגובות אלימות ולכן אני פונה לכולם לגלות איפוק וסובלנות! (כדי למנוע חיכוך מיותר) ניסיתי לשכנע שהמצעד והאירועים יהיו באזור הפארק, ללא הצלחה. אבל אם האירוע בכל זאת מתקיים באישור כל הגורמים הרלוונטיים, זו זכותו וזכותה של כל תושבת ותושב להביע את דעתם ללא הפליה וגם בפומבי, כפוף כאמור לכל האישורים הנדרשים. מתפלל ומקווה שההגיון יעבוד שעות נוספות ביום המצעד. שלכן ושלכם אלה שתומכים ואלה שמתנגדים, יקי ודמני, חבר מועצת העיר " 

 

ארז ברט, מס' 2 ברשימת "רעננה מכל הלב", ואיש דתי: "ברור לכולנו, כי מדובר בסוגיה קהילתית מורכבת. אני מברך את פעילי הצופים על עצם פועלם למען נושא קהילתי אותו הם סימנו כראוי לפעולה ומקווה לראות פעילויות קהילתיות נוספות מצד עוד תנועות נוער בעיר.

"באשר למצעד עצמו, מתוך תפיסה יהודית, פלורליסטית ודמוקרטית, אני מאמין בשוויון זכויות לכל חבר בקולקטיב הישראלי הרואה במדינת ישראל - מדינה יהודית ודמוקרטית. אך דומה בעיני שלא זו הסוגיה, אלא קיום המצעד גופו. הדבר החשוב בעיני הוא מרקם היחסים המיוחד שידענו לקיים ברעננה בין הקהילות השונות והמגוונות שלנו ומשכך אני מתפלל כי המצעד, ככל שיתקיים על פי חוק, ישמור על אופי מכבד, לא פרובוקטיבי ומתחשב מצד כל הקהילות בעיר בכדי לא ליצור מצב של רצון לקיים אמירה חברתית שתביא, חס וחלילה, לפגוע בקהילתיות המיוחדת שלנו, בה רב המשותף על המפריד".

 

מיכאל רייזמן, בשם סיעת "לב" (לשעבר, בראשות גינזבורג): "סיעת 'לב' תומכת בכל קבוצה בחברה הישראלית שפניה לדרישה של שיוויון זכויות. אנו גאים בבני הנוער של רעננה על היוזמה וההובלה של נושא חשוב ומורכב בשיח הישראלי ובטוחים כי מרקמה הייחודי של העיר יתבטא גם באירוע זה. יחד עם זאת, אנו מוקיעים את השיח האלים ברשתות החברתיות ומגנים כל ביטוי לאלימות. אנו מבקשים מכלל הציבור לגלות סובלנות וכבוד הדדי לאוכלוסיות השונות המרכיבות את העיר ומעודדים שיח פורה ומכבד.

להתראות במצעד: גלי, מיכאל וענבר".

 

רונית ויינטראוב, יו"ר סיעת מרצ רעננה: "אשתקד הובילה מרצ את מצעד הגאווה הראשון שהתקיים ברעננה. בעשור האחרון הביאה תוך מאבק לתקצוב עירוני לאירועי חודש הגאווה ופעילות עירונית עניפה בנושא. רק טבעי הוא שסניף מרצ יחד עם הסיעה במועצת העיר משתתפים במצעד מתוך התקווה לראות ברעננה עיר המקדשת ערכים של שיוויון וזכויות אדם. על רקע המצעד מתנוסס דגל הגאווה על מרפסות בתי תושבים ברעננה שנענו ליוזמה של מרצ בנושא".

 

חיים גולדמן, יו"ר סיעת "באמונה" וסגן ראש העיר: "המצעד הזה מיותר לגמרי. הדבר היחיד שהוא מבטא זו פרובוקציה ופשיטת רגל מוסרית, ותקיעת אצבע בעין לציבור תושבים גדול ברעננה (לא רק הדתיים) שמתנגד לקיום המצעד. גם השימוש בילדים לקיום הפרובוקציה לא ראוי. בבקשה, תשאירו את הילדים מחוץ למשחק! המצעד ברעננה לא ישיג לאף אחד את הזכויות שמנסים להשיג באמצעותו.  רעננה היא לא המקום להצגת תביעות מסוג זה. מארגני המצעד יודעים עובדה זו, ולכן כפייתו של המצעד על התושבים היא מיותרת".

אלי אלוש, יו"ר הרשימה הדתית המאוחדת: "קיום מצעד הגאווה במרכזה של העיר רעננה הוא אירוע מיותר שגורם לפגיעה ברגשות הציבור הדתי ואף עלול לערער את מרקם היחסים המצויין ששורר בין דתיים וחילוניים ברעננה מזה שנים רבות. יחד עם זאת אני סבור שעלינו לנהוג בסובלנות ובכבוד הדדי,  גם אם איננו מסכימים בדעותינו. יודגש כי אנו סבורים כי לכל אדם הזכות הלגיטימית למחות ולהביע את עמדתו בדרך מכובדת ודמוקרטית ולכן ניסינו, בשיתוף ראש העיר,  להגיע להידברות ולהסכמה עם מארגני האירוע, ואף הוצע להם לקיים את המצעד בפארק, אולם הם סירבו להצעה מטעמים השמורים להם".

אילן כהן, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר: "אני מתנגד עקרונית למצעד הגאווה וכמובן שלא אשתתף בו, כיוון שזה מפר את הסטטוס-קוו בין חילונים לדתיים. יש הבנה בציבור הרענני לאורך 35 שנים, ומקווה שהיא תישמר". 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
רעננה עילית
בואו להצגה הכפולה
פרויקט אקו הרצליה של חברת א. זיתוני ומשה ויגאל גינדי
בכמה אחוזים עלו הדירות בהרצליה?
Wave ability
חשד: ביצע עבירות מין בקטינות
פרס חינוך מחוזי לביה"ס המנחיל בר"ג
זוג קשישים נפצע בתאונה בחדרה
זוג קשישים נפצע בתאונה בחדרה
אבנר יאור. סגל צעיר ותוסס
סיימה עם הזרים