רעננה

סוס ונער

בזמן שמרבית בני הנוער עסוקים בבילויים או שקועים מול המסך, יוסי קמחי מרעננה בן ה-17 מוצא את עצמו באורווה יחד עם קה-טראום, הסוס שאיתו זכה במקום הראשון בתחרות קפיצות בגובה מטר וכן בתואר סגן אלוף ישראל בקפיצות ראווה

קרן שלהבת 27/06/2019
יוסי עם הסוס קה-טראום
צילום: פרטי

יוסי קמחי, בן 17, תושב רעננה, זכה במקום הראשון בתחרות רכיבה על סוסים בקטגוריית קפיצות בגובה מטר וכן תואר סגן אלוף ישראל בקפיצות ראווה.

 בזמן שמרבית בני הנוער עסוקים בבילויים או שקועים מול המסך, יוסי מוצא את עצמו באורווה יחד עם קה-טראום הסוס שלו שקיבל במתנה לפני שנה מהוריו.

 יוסי שמשקיע את כל כולו בסוסו האהוב קה-טראום. "אני מגדל את הסוס בחוות אייל ברמת השרון ומגיע לכאן כמעט בכל יום. אני חולם להתקדם בתחום ומקווה שהעלויות לא יעצרו אותי".

איך הכל התחיל?

"כשהייתי בן 5 הגעתי ל'חוות החיים', לחוג טיפול בבעלי חיים. שנה לאחר מכן, בגיל 6 כשכבר היה מותר, התחלתי ברכיבה טיפולית. למדתי את עולם הסוסים וכל מה שקשור בו. בגלל שזה ספורט יקר ההתקדמות שלי הייתה מאוד איטית. התחריתי באמצעות סוסים פחות מיומנים לתחרויות. השקעתי את כל כולי בסוסים מהנקיון וההברשות עד לדיוק בקפיצות".

יוסי התחרה בליגת בית ספר ב״דרסטג״ רכיבה אומנותית - וזכה במקום ראשון בארץ. עבר בהמשך לקפיצות בליגת בית ספר, וזכה מקום שני בארץ . בגיל 15 עשה קורס מדריכי רכיבה וקיבל תעודה ובקיץ הוא מדריך בקייטנות 'צוות צעיר'. לפני שנה, קיבל במתנה מהוריו את הסוס הראשון שלו והתחרה איתו בליגה בארצית וזכה במקום הראשון בגמר גביע אליפות ישראל בקפיצה לגובה מטר וגם בתואר סגן אלוף ישראל בקפיצות עד גיל 18.

"הסוסים זה החיים שלי. במקום לבלות עם חברים אני מבלה עם קה-טארום. אני מעביר בחווה את כל גיל ההתבגרות שלי. זה הבית העיקרי שלי ואני מגיע לכאן לפחות 6 ימים בשבוע. זה נשמע מלהיב, אבל יש לזה גם את הצד הפחות יפה כמו, למשל, לנקות את האורוות".

ספר על הקשר שלך עם קה-טראום?

"סוד ההצלחה ברכיבה זה החיבור והקשר עם הסוס. לפעמים צריך לוותר על תחרויות ואימונים לטובת בריאות וכשירות הסוס. החיבור מתבטא במהלך הרכיבות. לא כל סוס מתאים לכל רוכב, לכל סוס יש אופי מיוחד משלו. כשאני רוכב על קה-טראום אני מרגיש את החיבור שלנו. הוא חיה גדולה ועוצמתית שקשובה לכל תזוזה הכי קטנה שלי וזה מדהים בעיני. היכולת להוביל ולשלוט בעוצמה הזאת זה דבר ממכר. כשאני על הסוס אני מרגיש שאני והוא לבד ואין עוד אף אחד מסביבנו. הסוס היא חיה בעלת אינטילגנציה רגשית גבוהה מאוד. הסוס שלי יודע לזהות בדיוק מה אני מרגיש ומה מצב הרוח שלי.  הוא בדרך כלל יודע להרגיע אותי וכך גם אני איתו. כשהוא מתוח אני יודע איך להתנהג איתו".

אחרי שזכית בתארים, למה אתה שואף?

"היום כדי להתקדם צריך סוס צעיר יותר. ההורים לא יכולים לרכוש סוס חדש נוסף. המחירים מאוד גבוהים וכן גם האחזקה. אני שואף להתקדם בתחרויות ומקווה שהכסף זה לא מה שיעצור אותי. בעתיד אני רואה את עצמי ממשיך והופך את הספורט הזה למקצוע לחיים. אני רוצה להמשיך ולפתח את הענף בארץ ולהעלות את המודעות לקיומו באוכלוסייה בישראל. באולימפיאדת טוקיו הקרובה 2020 יש נבחרת שמייצגת את ישראל ורוב האנשים כלל לא מודעים לקיומה. העלויות להחזיק סוס מאוד גבוהות. מעבר לרכישה של הסוס ישנן עליות של פנסיון לסוס, טיפול וטרינרי, ביטוחים, שיעורי רכיבה תרופות ועוד. אני מקווה שאמצא מישהו שיתן לי חסות כדי שאוכל להמשיך ולממש את החלום שלי".

שיר, אמו של יוסי, מגיעה לכל אימון ותחרות שלו. היא מלווה אותו בגאווה ומספרת שכדי לממן את החלום של בנה המשפחה נאלצת לעשות ויתורים על דברים אחרים. "לצערי בארץ התחום של רכיבה תחרותית על סוסים לא מטופח. מתקיימות כאן תחרויות שונות בכל מיני קטגוריות וכדי להמשיך לשרוד ולהתקדם חייבים תקציבים גדולים. ישנם בארץ הרבה ילדים כישרוניים וחבל שהמדינה לא עוזרת ומטפחת את אותם ילדים. כל המאמנים של יוסי מציינים את הכישרון והפוטנציאל של יוסי.   לצערנו מדובר בספורט מאוד יקר. הייתי רוצה למצוא חסות או ספונסר שיעזור בנושא. הענף בארץ לא כל כך מוכר או מפותח וחבל לי שבגלל כסף יוסי לא יכול להתקדם בענף".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 23/10/2019
זאב גולדשמיט 22/10/2019
זאב גולדשמיט 06/10/2019
זאב גולדשמיט 24/09/2019
זאב גולדשמיט 18/09/2019
זאב גולדשמיט 12/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
באילו מצבים כדאי ללכת לייעוץ הורים?
באילו מצבים כדאי ללכת לייעוץ הורים?
ממשיך לקדנציה רביעית
ממשיכים לחלק מלגות
המספרים של מושי
מעודדים התנדבות
"אלחם על רעננה מאוחדת"
הרוג בתאונת אופנוע
רוכב אופנוע נהרג בתאונה בכביש 5 סמוך לצומת גיתי
גנבה ממאושפזים בבית חולים