רעננה

"טלפונים בטוחים" בבית ספר מגד

מדובר ביוזמה שמטרתה לדחות את תחילת השימוש ע"י הילדים בסמארטפונים בהם טמונות סכנות ברחבי האיטרנרט והרשתות החברתיות שלילדים בגיל הזה אין עדיין את הכלים להתמודד איתם

כתב לוקאל 30/06/2019
צילום: חגי צורף

ביום שישי (28.6) ולקראת היציאה לחופש הגדול התקיים במעמד חגיגי ארוע חלוקת "טלפונים בטוחים" לילדי כתה ב'2 בבית ספר מגד ברעננה. מדובר ביוזמה שמטרתה לדחות את תחילת השימוש ע"י הילדים בסמארטפונים בהם טמונות סכנות ברחבי האיטרנרט והרשתות החברתיות, שלילדים בגיל הזה אין עדיין את הכלים להתמודד איתם. זאת בנוסף לזמן היקר שהמסכים גובים מהילדים על חשבון משחקים בגינה או עם חברים.

הנסיון מלמד שחלוקה קבוצתית של טלפונים בטוחים (דור 2, עם שיחות והודעות, מעט משחקים פשוטים וללא אינטרנט), יוצרת "אפקט רשת" שדוחה את התחלת השימוש בסמארטפונים. במעמד החלוקה, הילדים וההורים חתמו על אמנה לשימוש בטוח בטלפון וקיבלו סימניות מאוירות שיקלו עליהם לזכור את הכללים. בין כללי הזהירות שלמדו הילדים: בזמן חציית כביש לא מסתכלים ולא מדברים בטלפון, כללים לשמירה מקרינת הטלפון ועוד. לדברי אחת האמהות: "בעקבות פעולות ההסברה שנעשו בכיתה, היום אם בלי לשים לב אני מצמידה את המכשיר לראש במקום להתמש ברמקול, אוזניות או דיבורית, הבת שלי מיד מעירה לי על כך שהקרינה מזיקה לבריאות, כמו שאני הערתי לאבי כשהוא עישן סיגריות".  

במהלך החודשים האחרונים הילדים קיבלו הסברה בנושא ממחנכת הכיתה יעל טורטלטאוב וכן מדפנה טרינין אמא ארד מהכיתה.

אורנה טאובה, אמא של בר מהכתה, הובילה את המהלך וזכתה לשיתוף פעולה והירתמות של רבים מההורים בכיתה. אם כי, אין קונצנזוס על המהלך. ישנם הורים אשר לא תמכו במהלך. חלק מן ההורים סבורים שהילדים צעירים מידי מכדי לקבל טלפונים. הורים אחרים, בחרו לא "לעצור את הטכנולוגיה" או לא לעמוד בפרץ, תלוי איך מסתכלים על זה, וכבר נתנו לילדיהם טלפונים חכמים.

לדברי אורנה: "הייתי שמחה מאוד להמתין עם חלוקת הטלפונים לגיל כמה שיותר מאוחר, אבל המציאות מלמדת שכבר בכיתות הנמוכות (ב' –ג') מדינות של המתנה ואי נקיטה בפעולות אקטיביות מצד ההורים מובילה לכך שיותר ויותר ילדים מקבלים סמארטפונים. זה השלב שמגיע מצד הילד הנימוק האולטימטיבי "אבל לכולם יש". כשלרוב הילדים בכיתה כבר יש סמארטפון ואולי חלק ניכר מהפעילות החברתית כבר נעשה באפליקציות, הרבה יותר קשה להורה לסרב לתת לילד לו סמארטפון ובעצם להשאיר אותו מחוץ לעניינים.

ביוזמה הזו, שכבר צוברת תאוצה בבתי ספר בכל הארץ, אנחנו בעצם מייצרים מציאות בה "לכולם יש" טלפון בטוח (דור 2) ולא סמארטפון. בכך אנו מרוויחים עוד זמן יקר מפז לילדים, שבו הם לא מחוברים עם הוריד לאינטרנט, לרשתות החברתיות ובכלל למסך. זה אקוויולנטי לחינוך מיני. מחנכים בגילאים צעירים לחינוך מיני כדי למנוע בהמשך קיום יחסי מין לא בטוחים. בחברה שמרנית שאוסרת יחסי מין לפני נישואין ולא מאפשרת שיח והסברה בנושא, יש כנראה יותר מקרים של הריונות לא רצויים. אנחנו בחרנו לא לעצום עיניים לסמארטפונים, אלא להגיע אליהם בשלב מאוחר יותר ומוכנים יותר. הסברה היא כמובן מילת המפתח, אבל הסטטוס קוו ש"לרוב הילדים יש טלפונים בטוחים" מאוד מסייע בדחיית הקץ של המעבר לסמארטפונים. כמובן כדי שהמהלך יצליח צריך לגייס רוב מקרב ההורים וכאן אני חייבת לצייין שממש הופתעתי לטובה מההתגייסות המהירה של ההורים. בשיתוף פעולה מדהים הגענו מהר מאוד לרוב מוחלט מבין הורי הכיתה שתמכו במהלך ומשם הדרך כבר היתה קלה. הכל נעשה ברוח טובה ובכבוד הדדי וגם מי שלא הצטרף ליוזמה, כל אחד מסיבותיו, איפשר לנו לפעול ולהתקדם בדרכנו."

במגד לא המציאו את הגלגל, זו יוזמה שהחלה בשנה שעברה על ידי שתי אמהות מרעננה והוד השרון (נעמה גלעדי וסיגל רובין) וצברה כבר תאוצה בתי ספר בכל רחבי הארץ. השתיים אף מתחזקות דף פייסבוק שנקרא "תנו לגדול של שקט", שנותן תמיכה, חומרים וכלים להורים שמקדמים את המהלכים אצלם בבית הספר. בנוסף, ברשויות רבות כבר הבינו את חשיבות הדברים, כך שמחלקות החינוך בעיריות ומנהלי בתי ספר לוקחים חלק פעיל בהובלת מהלכים דומים.        

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
כיצד בוחרים גן בטוח לילדים?
קנס בסך 475 שקלים ניתן לתושב מודיעין על הוצאת גזם שחסם את המעבר להולכי רגל והיווה מפגע בטיחותי
מדרכה חסומה
נדחתה תכנית "פינוי-בינוי" ברחוב מגדל ברעננה
שבע שנות מאסר לנאשם בעבירות רכוש
גבר נדקר בבני ברק - מצבו בינוני
שר הדתות יצחק וקנין
"אנחנו צריכים לעשות את כל המאמצים כדי לבנות כמה שיותר מהר בנגב"
בקרוב: מיתר ישוב חכם
היתר הבנייה בוטל לאחר תחילת העבודות
ההיתר בוטל לאחר שהעבודות החלו