רעננה

אירועי חודש הענווה מעוררים סערה ציבורית

חודש הגאווה מאחורינו, וכעת עומד לצאת לדרך ברעננה חודש הענווה וערכי המשפחה היהודית, ביוזמת המועצה הדתית ומנהל קהילה בעירייה, תחת הכותרת: "שלושה שותפין הן באדם: הקב"ה, אביו ואימו". הופעתו של יהורם גאון בוטלה בשל בעיות רישוי. מרצ טוענת שמדובר בניגוח הפעילות למען קהילת הלהט"ב , ופנתה לראש העיר בדרישה לבטל את האירוע ולא להעניק לו תמיכה עירונית. בעירייה טוענים שאין מדובר באירוע שלהם. סגן ראש העיר חיים גולדמן: "מדובר במהומה על לא מאומה"

זאב גולדשמיט 30/06/2019
המודעה על האירוע המתוכנן וחיים גולדמן

שבועיים לאחר מצעד הגאווה הראשון, שעורר סערה ברעננה, מסתמנת סערה חדשה בעיר, בעקבות החלטה של המועצה הדתית בעיר לקיים את "חודש הענווה וערכי המשפחה היהודית". במועצה הדתית טוענים שאין לכך כל קשר למצעד, אבל מאשרים שזו התשובה לחודש הגאווה, ולטענתם שיש גם דעות אחרות בקרב תושבי העיר, שראוי שישמעו.

על פי המודעה שפורסמה, המועצה הדתית ומנהל קהילה בעירייה מזמינים את הציבור לערב פתיחת אירועי חודש הענווה והמשפחה. אירוע הפתיחה מתוכנן להתקיים ב-7 ביולי בשעה 20:00 ברחבת יד לבנים במעמד רב העיר הרב יצחק פרץ, יו"ר המועצה הדתית אריה פרידמן, סגן ראש העיר חיים גולדמן, הרב  גרוסמן (רבה של מגדל העמק, חתן פרס ישראל לחינוך וחברה) והראשון לציון הרב עמאר, הרב הספרדי הראשי לירושלים. בראש הכרזה לאירוע נכתב: "שלושה שותפין הן באדם: הקב"ה, אביו ואמו".

האומן הראשי שאמור היה להופיע באירוע פתיחת חודש הענווה הוא יהורם גאון. על פי פרסום בסוף השבוע באחד העיתונים, גאון ביטל את השתתפותו משנודע שמדובר באירוע נגד הקהילה הגאה. ואולם טענה זו הוכחשה ע"י יו"ר המועצה הדתית ברעננה, אריה פרידמן. לדבריו דוקא המועצה הדתית היא זו שביטלה את השתתפותו של יהורם גאון, בשל בעיות רישוי.

מסביר פרידמן: "התברר לנו ממחלקת הבטחון בעירייה שלהופעה מלאה ברחבת יד לבנים אנחנו זקוקים לרישוי, ולרישוי יש תהליך שלוקח 30 יום. התחלנו לבדוק כיצד לקצר את התהליך, והגענו למסקנה שאנחנו לא יכולים לעשות זאת, ולכן אנחנו ביטלנו את הזמנתו של יהורם גאון. בשל נושא הרישוי יהיו מספר שינויים באירוע, ואנחנו בוחנים שינוי מיקום. אם זה יהיה באולם, אין צורך ברישוי".

האם חודש הענווה הוא תגובה למצעד הגאווה?

"ממש לא תגובה למצעד הגאווה. אם כבר, זו תגובה לחודש הגאווה שמאורגן ע"י העירייה ובמימון כספי ציבור. רעננה היא עיר פלורליסטית, ויש בה קולות שונים. לכל קול יש זכות להישמע, וגם הקול שלנו זכאי להישמע. מדובר באירוע שחשבנו עליו כבר מספר שנים, ולאור המצעד שהתקיים בעיר קיים כעס גדול מאוד בציבור השמרני בעיר, לכן לבוא עם יוזמה כזאת שמבטאת בצורה חיובית את נושא המשפחה היהודית, זה נפלא".

מטעמו של יהורם גאון אישרו את דברי פרידמן, והבהירו כי נמסר להם שהאירוע  בו יהורם גאון אמור היה להופיע ברעננה בוטל או נדחה, כיוון שלא התקבלו כל האישורים.

חודש הענווה כבר מעורר תגובות נזעמות בקרב רשימת מר"צ רעננה. יו"ר מרצ, רונית ויינטראוב, פנתה בדחיפות לראש העיר חיים ברוידא בדרישה לבטל את אירוע הגאווה, או לפחות לא לממנו.

מרצ פרסמה את המכתב שהופנה לראש העיר, בין השאר נכתב בו: "בפרסום לאירוע הגדילו לעשות המארגנים, ולכותרת 'חודש הענווה ערכי המשפחה היהודית' נלווה הפסוק: 'שלושה שותפין הן באדם: הקב"ה אביו ואמו'. אנו דורשים הסרת מעורבותה של עיריית רעננה מאירוע זה הן מסיבות ערכיות והן מהבחינה של התנהלות תקינה".

מרצ שואלת מדוע מועצה דתית צריכה לתפעל ולארגן אירוע תרבות תורנית, כאשר בדיוק בשביל זה לעיריית רעננה יש מחלקה לתרבות  תורנית המארגנת אירוע תרבות, והיא חוששת שמדובר בכפילות.

"האירוע מהווה התעלמות מהעובדה שמשפחה היא יחידה מגוונת" הוסיפה רונית ויינטראוב. "הכחשת עובדה זו והצגת ערכי המשפחה ברוח הפסוק המדובר מהווה פגיעה במעמדם של ילדים ממשפחות מגוונות והוריהם. בהתחשב בעיתוי, נראה שמדובר בניגוח הפעילות  המבורכת למען הקהילה הלהט"ב בחודש הגאווה והסובלנות מזה שש שנים ומצעד הגאווה שהובילו בני נוער בעיר. יש כאן אג'נדה פוליטית נגד חודש הגאווה ומצעד הגאווה".

שאלנו את יו"ר המועצה הדתית, כיצד יתייחסו בחודש הענווה למשפחות חד הוריות. פרידמן הגיב: "אנחנו לא מבטלים אף אחד. ביהדות לא מבטלים, אלא מתמודדים. בקשנו מרבני הקהילות להתמודד עם המודל של משפחה, וכיצד היהדות רואה משפחה, זוגיות, מיניות".

בעירייה מכחישים כל קשר לאירוע, למרות שהלוגו של העירייה מופיע בפרסומים. ואולם, האירוע שנולד ביוזמת המועצה הדתית, מתקיים בשיתוף מנהל קהילה בעירייה.

סגן ראש העיר וראש מנהל קהילה, חיים גולדמן: "אירוע חודש הענווה וערכי המשפחה היהודית מתוכנן מזה מספר חודשים, הרבה לפני שנודע על מצעד הגאווה ואין לכך כל קשר. לציבור שאני מייצג, שהוא הרוב הדומם, מותר להנות מחודש הענווה. מדובר במהומה על לא  מאומה, כיוון שאין כל כפילות.  המועצה הדתית ומנהל קהילה מממנים את האירוע, ובכך נחסך כסף ציבורי" .

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "מדובר ביוזמה של המועצה הדתית בעיר, ולא באירוע של העירייהרעננה הינה עיר פלורליסטית ומגוונת, בעיר חיים יחד זרמים רבים וקבוצות שונות בדו-קיום. כל קבוצה רשאית וזכאית להתכנס ולהביע עמדותיה זו מהותה של דמוקרטיה. אנו גאים בערכי השוויון המאפיינים את אוכלוסיות העיר ומאמינים כי יש מקום לכל קבוצה ולכל קהילה ברעננה".

 

 

 

 

 

      

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
למה את לא מחייכת – תערוכה בבית "יד לבנים" רעננה
מיכל הגדולה
עיריית רחובות נערכת לחגים
"אהיה בתפקיד מרכזי בהנהגה"
 ממלרוז פלייס לכפר סבא
ממלרוז פלייס לכפר סבא
כרובית ממולאת בשר
כרובית ממולאת בשר
"עברנו טראומה מאד קשה בעקבות האירוע"
הגר פרי יגור נכנסה לתפקידה