רעננה

צלילי געגועים לנעמי שמר

רוחמה רז, תושבת רעננה, משתפת פעולה עם ללי שמר, בתה של נעמי שמר המשוררת הלאומית שנפטרה לפני 15 שנה, במופע שכולו אהבה לארץ ישראל הישנה ולאנשים הטובים באמצע הדרך

קרן שלהבת 04/07/2019
ללי שמר ורוחמה רז. שיתוף פעולה
צילום: קרן שלהבת

 היא הייתה אחת המשוררות האהובות במדינה שהשאירה אחריה שירים שהפכו לנכסי צאן ברזל. כעת, 15 שנה אחרי שנעמי שמר הלכה לעולמה, משיקה רוחמה רז, תושבת רעננה, יחד עם בתה של המשוררת, ללי שמר, מופע שכולו אהבה לאישה הנערצת, שסיפור חייה שזור בסיפור אדמתה של ארץ ישראל.

רוחמה רז תשיר במופע משירי נעמי שמר שביצעה לאורך השנים כמו "שלג על עירי" ו"שיבולת ירוקת העין" לצד הלהיטים "אין לי רגע דל" ו"הכל פתוח". רוחמה, שעברה משבר בחייה, מספרת על החיבור לשירי ארץ ישראל ועל האהבה למוזיקה ולהופעות שהחזירו אותה לחיים. לפני כשנתיים היא עברה ניתוח להסרת גידול בגזע המוח, ניתוח שהותיר אותה מרותקת למיטה במשך מספר חודשים. "היה לי קשה להתלבש לבד ונעזרתי בכיסא גלגלים. עברתי שיקום בבית החולים לוינשטיין אבל השיקום האמיתי שלי היה על הבמה. לאחרונה עלה לי רעיון להקים מופע לזכרה של הזמרת האהובה עלי, נעמי שמר. פניתי לבתה, ללי, שהתלהבה מהרעיון, והחלטנו להעלות מופע ביחד".

את ללי ורוחמה פגשתי בביתה של רוחמה ברעננה לשיחה משולשת על המורשת המוזיקלית ועל הדעות הפוליטיות של נעמי, שגרמו למעריציה מהצד השמאלי של המפה להירתע ממנה.

"נעמי הייתה חיה פוליטית שלא חששה לבטא את עצמה במאמרי דעה בעיתון", אומרת ללי. "הדעות שלה היו חתרניות ואנטי ממסדיות, והיה לה ברור שהיא משלמת מחיר על הזיהוי הפוליטי שלה. במבט היסטורי אפשר להגיד שהשירים שלה היו חזקים מהאמירות שלה. היא לא ביטאה את עמדותיה בשירים, אבל האנשים שראו בה סמל התאכזבו מעמדותיה".

רוחמה, איזה זיכרון אישי יש לך מנעמי?

"אחרי שהשתחררתי מהצבא פתחתי בקריירה מוזיקלית וחיפשתי שירים לתקליטים שלי. נעמי כתבה לי את 'שלג על עירי' שהיה להיט גדול ועד היום שרים אותו. אני זוכרת את המפגש שלי איתה כאילו היה אתמול. התרגשות גדולה לקראת פגישה עם משוררת כל כך אהובה ונערצת. אני זוכרת שהיא מאוד אהבה את הקול שלי. אמרה שהוא נקי. זו הייתה מחמאה מאוד גדולה לזמרת בתחילת דרכה".

איך נולד הרעיון של המופע לזכרה?

"הצעתי לבתה של נעמי, ללי, לצאת במופע כזה, והיא מאוד שמחה. ללי עוסקת לא מעט בהנצחה של אמה והמופע הזה מאגד בתוכו גם זיכרון לאמא שלה וגם געגוע של האנשים לתקופה אחרת, תמימה יותר, כשעם ישראל היה יותר מלוכד".

ללי: "מאוד שמחתי כשרוחמה פנתה אליי. היא אחת הזמרות שאמא מאוד אהבה וזו סגירת מעגל שהיא תבצע את השירים האלה במתכונת הזו".

ללי, ידוע שאת תמיד ברחת מקדמת הבמה ולא אהבת את הפרסום שנלווה לך כבת של נעמי. כיצד את מסבירה את זה שהגעת בסופו של דבר לקדמת הבמה?

"אני זוכרת שכבר בתור ילדה לא רציתי להשתייך לעולם הזה. אמא אהבה את החשיפה, זה עשה לה טוב. אחי אריאל הלך בדרכה והוא הפך לזמר ויוצר מוצלח. גם אני ניגנתי אך מעולם לא חשבתי לעשות עם זה משהו. רוב חיי עבדתי בתחום העריכה והכתיבה. מאז שהיא איננה, יצא שאני מספרת את סיפור חייה. אני ואמא היינו שונות בתכלית. אני תמיד הייתי פעילה והיא אהבה לשבת. בזמן שחלתה, הרופאים אמרו לה שהיא חייבת לעשות פעילות גופנית, אפילו רק קצת ללכת והיא סירבה לכך. למרות השוני בין שתינו היה ביננו חיבור עמוק. החיים לצד אמא לא היו קלים, היו קשיי פרנסה, קשיי יצירה, היינו רבות הרבה אבל גם צוחקות. לאמא היה חוש הומור נפלא".

רוחמה, יש תחושה כאילו נעלמת בזמן האחרון. האם המופע הזה הוא סוג של קאמבק עבורך?

"לא נעלמתי. אני כל הזמן מופיעה בהרכבים שונים, בטקסים. הופעתי ביום הזיכרון ברעננה ובשירי לוחמים".

ובכל זאת, נראה שסגנון השירה שלך איבד את מעמדו בשנים האחרונות, שבהן השתלט על הפלייליסט הגל המזרח תיכוני והפופ.

"זה לא מדויק. נכון שהזמר הים תיכוני עלה, אבל זה לא אומר שהזמר העברי נעלם. להיפך, יש היום הרבה במות שבהן מארחים זמרים וזמרות בסגנון שלי. יש ערבי זמר עם זמר אורח ויש טקסים עירוניים".

ללי: "חשוב לנו לציין שליהקנו נגנים צעירים שמאוד התלהבו מהשירים של אמא, בייחוד ששמעו את הסיפורים מאחוריהם. אני חושבת שיש מקום לכולם ועם כל הכבוד למוזיקה העכשווית אנשים עדיין זקוקים ל'שירת העשבים'. אני יכולה להגיד בגאווה שאמא שלי חיה הרבה אחרי מותה. השירים שלה נוכחים בארץ, אמנים רבים שולחים לי חידושים שהם עשו לשירים של אמא. זה מרגש אותי בכל פעם מחדש".

רוחמה, אמנים ותיקים יכולים להתפרנס ממוזיקה בארץ?

"אני בסדר מהבחינה הזו, אבל אני יודעת על אמנים שממש רעבים ללחם. אם יש לי טיפ לאמנים בתחילת דרכם היא לשים כסף בצד ליום סגריר. אמנות זה עסק מאוד לא יציב, יום אחד אתה למעלה ויום אחד אתה למטה. כמובן שגם המדינה צריכה לעשות יותר כדי לעזור לאמנים הוותיקים שמשמחים את עם ישראל לאורך שנים ובסופו של דבר מוצאים את עצמם נזקקים".

אי אפשר להתייחס ליצירה של נעמי שמר בלי להתייחס למכתב שכתבה לגיל אלדמע בערוב ימיה ובו למעשה חשפה את העובדה שאחת היצירות הגדולות שלה, השיר "ירושלים של זהב" נכתב בהשפעת שיר באסקי.

כשאני שואלת את ללי על הווידוי האמיץ של אמה היא מחייכת. "כשהתחילו לצוץ השמועות על הגניבה המוזיקלית אמא שלי פטרה אותי במשפט: 'עזבי, זה רק שמועות. זה לא נכון'. לפני מותה היא ייסרה את עצמה על כך. לכן היא כתבה את המכתב לגיל. אני חושבת שזה אצילי מצדה להודות בטעות ולשים סוף לשמועות".

איזה שיר של אמך את הכי אוהבת?

"ללא ספק את 'לשיר זה כמו להיות ירדן'. זה שיר מושלם מבחינת המוזיקה והמלל שמתאר את החיים בצורה מרתקת. אני חושבת שזה גם הערך המוסף של המופע שלנו. הרי לשמוע את השירים של נעמי שמר אפשר גם ביו טיוב. לבוא למופע שלנו, לשמוע את הסיפורים האישיים על היוצרת, את הסודות מאחורי הקלעים, זה גורם לך גם להתגעגע וגם להתאהב מחדש באישה הזו, שהייתה לי זכות גדולה להיות הבת שלה".

עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/11/2019
זאב גולדשמיט 24/10/2019
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
בית ספר חדש יוקם בעפולה
ערן סיב, יור התאחדות קבלני השיפוצים בישראל
העסקה בלתי חוקית של בני נוער בחופש הגדול
שנת הלימודים החדשה נפתחה בכ"ס
חיפושים אחר שחיין מתא במי הכנרת
חיפושים אחר שחיין מת"א במי הכנרת
דר רוברט כהן
דליות ברגליים
בני זוג מכפ"ס הגישו תביעה בגין ליקוי בנייה
כמות גדולה של סמים ברכבו אשר היתה מחולקת למנות
בדקו רישיונות ומצאו סמים
נהרג לאחר שנפל מגובה רב
גבר בשנות ה-30 נהרג לאחר נפילה מגובה 4 קומות בבאר שבע