רעננה

עיריית רעננה תחזיר היטלי השבחה

מדובר בערעור של שתי קבוצות רכישה , בעקבותיו תאלץ עיריית רעננה להחזיר היטלי השבחה

זאב גולדשמיט 16/07/2019
עו
צילום: פרטי

וועדת ערר מחוזית לתכנון ובניה קיבלה לפני ימים אחדים החלטה שיכולה להשפיע דרמטית על קופת עיריית רעננה. הוועדה המחוזית קיבלה את הערעור שהגישו כמה עשרות בעלי דירות מקבוצת רכישת בשכונת "נווה זמר", שהורה לעיריית רעננה להשיב להם את דמי השבחה ששילמו שלא כדין בשנים 2012 ואילך.

מדובר בהחזר של כ-300 אלף שקל ליחידת קרקע, כך שבהסתמך על כך שכ-40  דיירים הגישו את הערר (ואליהם צפויים להצטרף עוד כעשרים), אפשר שמדובר בהחזר של כ-18 מיליון שקל. יותר מזה, הערכה היא שעוד קבוצות רכישה ברעננה ינצלו את התקדים ואפשר שיתבעו גם הם החזר בהסתמך על החלטת הוועדה המחוזית, ובמקרה זה עיריית רעננה עלולה להיקלע לדרישה להחזר של עשרות מיליוני שקלים.

הפטור מתשלום היטל השבחה ניתן בהסתמך על פסק דין של בית משפט עליון, ( דיבון נגד הועדה המקומית לתכנון ובניה פ"ת), לפיו ניתן לקבל יותר מפטוראחד מהיטל השבחה על כל חלקת קרקע. מדובר בדירות עד 140 מ"ר.

מי שייצג את המערערים הוא עו"ד יואל בורשטיין, שטיפל בתיק הזה בנחישות, כנגד החלטת הועדה המקומית לדחות את בקשת הפתור שהגישו העוררים בהתאם להוראות סעיף 19 (ג,1) לתוספת השלישית בגין דירות מגורים שהעוררים מתעתדים לבנות במקרקעין.

הוועדה המקומית טענה שניתן לקבל פטור אחד לחלקה, ועל כן לא זכאים העוררים לפטור עבור כל אחד מהם. בהמשך, כשכבר הגישו תצהירים ובקשה לפטור, נטען נגדם שהגישו באיחור. עוד טענה הועדה המקומית שהעוררים מיצו את זכותם לטעון בעניין הפטור מרגע שפנו למינוי שמאי מכריע, אבל לנוכח אי הבהירות ששררה במועד בו נמסרו השומות לעוררים בעניין המועד להגשת הפטור, בקשתם להגשת פטור אושרה.

לוועדה המקומית רעננה ניתנה הזכות להגיש ערעור בתוך 45 יום.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה השבוע, ראש העיר חיים ברוידא וגזבר העירייה יוסי מזרחי , נשאלו בנושא והם הבהירו, שהיתה חוות דעת משפטית בעירייה לשמור את הכסף שנכנס מהיטל השבחה, דבר שלא נעשה. הגזבר יוסי מזרחי: "רוב הכסף להיטלים לא נגבה בפועל, אלא הגיע בערבויות". עוד ציינו, בכוונת העירייה לערער על פסק הדין.

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מירית שקד ברק תומכת ברפי סער
חינוך וקהילה בהוד השרון
חינוך וקהילה בהוד השרון
ברוידא ופוזמנטיר התעמתו בישיבת המועצה
הגינה ברחוב הניצנים. התושבים מתלוננים
"בסך הכל ביקשנו יום אחד של מנוחה"
גבר נרצח בכניסה לבניין בנתניה
שולחן עגול למובילי ההתנדבות בכרמיאל
שולחן עגול למובילי ההתנדבות
מח יולדות חדשה נחנכה באיכילוב
מחלקת יולדות חדשה נחנכה ב"איכילוב"
חוף הרצליה. בין הנקיים בארץ
חופי הרצליה הם בין הנקיים בארץ