רעננה

מדוע מתעכבת הבנייה ב"נאות שדה"?

למעלה משנה ממתינים 120 הזוכים בפרויקט 'מחיר למשתכן', לדירה בשכונת "נאות שדה" ברעננה. בינתיים, הם ממשיכים לשלם דמי שכירות גבוהים ולא רואים את הדירה באופק. מבדיקת "קול רענן" עולה כי החברה היזמית לא קיבלה את הקרקע ואף לא היתר להתחיל לבנות

זאב גולדשמיט 18/07/2019
סהר חדד ואוהד כהן. חוסר ודאות
צילום: פרטי

 עשרות תושבי רעננה שזכו בהגרלה בדירה בשכונת "נאות שדה" במסגרת תכנית "מחיר למשתכן", מתלוננים על סחבת, ולמרות שחלפה כשנה ממועד זכייתם, הם נמצאים בחוסר ודאות ואינם יודעים מתי יקבלו את המפתחות.

מבדיקה שערכנו עולה שעדיין לא התקבל היתר בניה, והקבלן שזכה במכרז, חברת "שגראווי יזום ובניה", הגיש לעירייה תוכניות שלא במסלול הנכון.

לדברי אחד הזוכים, אוהד כהן, הכדור נמצא כעת בידי חברת "שגראווי" שנבחרה לבצע של הפרויקט. "אנחנו שנה אחרי הזכייה ומשלמים שכירות גבוהה של 5,000 שקל מבלי לדעת מתי יתקבל היתר בניה ומתי יחל הפרויקט", אומר כהן ומוסיף: "קיבלנו הטבה מהמדינה, אבל הקבלן יכול למשוך אותנו עוד שנתיים-שלוש, וכל ההטבה תימחק בהוצאות השכירות הגבוהות שאיאלץ להמשיך לשלם. יש מלא פרויקטים ברחבי הארץ של 'מחיר למשתכן' שקיבלו מפתח אחרי שנה וחצי-שנתיים".

השבוע ערכתי סיור באתר הבניה בשכונת "נאות שדה" יחד עם שני זוכים במחיר למשתכן, אוהד כהן וסהר חדד. הם ידעו להצביע על הקרקע שעליה חברת "שגראווי" אמורה לבנות את בתיהם, אבל לא חזרו משם אופטימיים.

 חדד: "אנחנו קבוצה של  120 זוכים ב'מחיר למשתכן', אבל לצערי לא עדכנו אותנו היכן עומד התהליך מבחינת היתר הבניה. מסיבות כאלה ואחרות חברת 'שגראווי' מעכבת את תהליך קבלת ההיתר. באתר העירייה כתוב שהוא הגיש תוכניות והם לא עומדים בתנאי הסף". 

מנכ"ל חברת נוף כרמל (התחדשות עירונית מקבוצת שגראווי יזום ובניה), מוטי אשגב, הגיב לדברים בשיחה עם "קול רענן": "אנחנו עובדים על פי סדר של פרויקטים של 'מחיר למשתכן'. לא ראיתי אף פרויקט בארץ של 'מחיר למשתכן' שלקח פחות משנה לתכנן אותו".

עוד הוסיף: "העירייה העירה הערות, ואנחנו מתקנים אותם. אנחנו עובדים לפי כל החוקים והתקנים לתכנון נכון. כל צוות היועצים שלנו עובדים במרץ על הפרויקט, הגשנו כבר תכניות לרישוי זמין על פי החוקים והתקנים.  התכניות התקבלו, הכל בסדר. הזוכים מחכים שנה מטעם משרד השיכון, לא מטעמי". 

מחברת שגראווי לייבוביץ נמסר בתגובה רשמית: "חברתנו עדיין לא קיבלה את הקרקע ולכן את כל הטענות יש להפנות למשרד השיכון. כחברה ששילמה לרמ"י את מלוא הסכום, כ-73 מיליון שקל, אנו נשמח לקבל את הקרקע בהקדם האפשרי כדי להתחיל בבניית הפרויקט".

ממשרד השיכון נמסר: "הפנייה איננה רלוונטית למשרד הבינוי והשיכון – אנא פני לרשות מקרקעי ישראל לקבלת מענה".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "יודגש כי אין שחר בטענה על בעיה במסירת הקרקע ליזם. רק לפני מספר ימים היזם פנה בבקשה לקבל היתר בניה. מדובר בשכונה גדולה שמרביתה קרקע פרטית והפיתוח בכללותו, לכל המגרשים, נעשה ע"י הרשות המקומית במסגרת תפקידה על פי דין ובמימון המבוסס על חוקי העזר התקפים. לרשות מקרקעי ישראל אין שום מעורבות בעבודות הפיתוח. לפי מידע שהתקבל מהעירייה אין כל מניעה למסור את המגרש ליזם בכל מה שקשור לפיתוח התשתיות".  

מתכתובות שהגיעו לידינו עולה, שנציבת פניות הציבור בעיריית רעננה מירי נוימן, הבהירה לזוכים שחברת "שגראווי" הגישה שתי בקשות לוועדה המקומית לתכנון הבניה: אחת מהן הוגשה במסלול הלא נכון ולכן נמשכה ע"י עורך הבקשה, בעוד בקשה שנייה נבדקה ונמצא כי אינה עומדת בתנאי הסף לקליטה.

בעיריית רעננה הבהירו שהקרקע מוכנה, אבל היזם הגיש תכניות שלא במסלול הנכון, וזו הסיבה לעיכוב. רק לאחרונה הגיש תכניות מתוקנות, שמצויות בבדיקה.

אוהד כהן סיכם: "זה אבסורד מה שקורה. כל אחד מגלגל את האחריות לאחר, ואנחנו נמשיך לחכות ונהיה הקורבן".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
על חודו של קול
סוכת הפרחים
מחקר חדש בבית החולים סורוקה
סיבוכי היריון ולידה מעל גיל 50
נחנך מרכז רפואי רעות בקהילה
סוד הגן הנעלם סוכות במוזיאון הפתוח בתפן
צעיר נדקר בבאר שבע
פעילות גופנית לילדים – למה, איזו ואיך?
הוגשה עתירה נגד תחנת הכוח מזרחית לכפס
עתירה נגד תחנת הכוח מזרחית לכפ"ס