רעננה

בלעדי ל"קול רענן" - ניצחו את העירייה

בית המשפט פסק השבוע כי עיריית רעננה גבתה ארנונה שלא כדין בגין שטחים מקורים שאינם תחומים בשלושה קירות. לפיכך, על העירייה יהיה להשיב לתושבים כספים שחויבו ביתר החל משנת 2009

זאב גולדשמיט 24/07/2019
מימין: עו
מימין: עו"ד אסף זמיר, שמואל רחמים, רמי ליבנת, עו"ד רועי נחום.צילום: פרטי

 

בית המשפט המחוזי מרכז נתן בסוף השבוע פסק דין לתביעה ייצוגית, לפיה צו הארנונה של עיריית רעננה איננו מתיר חיוב ארנונה בגין שטחים מקורים שאינם תחומים בשלושה קירות. לפיכך, על העירייה יהיה להשיב לתושבים כספים שחויבו ביתר החל משנת 2009 ,ולתקן את חיוב הארנונה העתידי בבתיהם של אותם תושבים.

בשנת 2011 פנה תושב רעננה, שמואל רחמים, אל משרד עורכי הדין – זמיר, נחום ושות', והתלונן על כך שעיריית רעננה הגדילה את השטח בגינו מוטל עליו חיוב ארנונה בבית מגוריו..

בדיקה ראשונית שביצעו עורכי הדין העלתה, כי העירייה לא הגדילה רק את שטח ביתו לצרכי ארנונה, אלא של רבים נוספים מתושבים העיר. התברר, כי החל משנת 2009 עיריית רעננה הוסיפה לסך השטח לחיוב ארנונה של כלל תושבי העיר גם שטחים מקורים המצויים בחצר בתי מגורים, אשר אינם תחומים בשלושה קירות..

עורכי הדין הבהירו לרחמים שצו הארנונה של עיריית רעננה קובע מפורשות, כי שטח מקורה שאינו תחום בשלושה קירות כלל איננו מותר לחיוב בארנונה, כך שבוודאי שהחיוב העודף שהוטל עליו - פסול. רחמים בחר להגיש תביעה ייצוגית כנגד עיריית רעננה, כאשר בשלב מסוים הצטרף לתובענה כתובע ייצוגי תושב נוסף, רמי לבנת..

על פי חוק תובענות ייצוגיות, רשות מקומית אשר מוגשת כנגדה תביעה ייצוגית, זכאית להודיע על "חדילה" מן הגבייה הבלתי חוקית תוך 90 ימים, ובכך להימנע מהשבת כספים שגבתה שלא כדין. אלא שעיריית רעננה בחרה שלא לוותר בנושא וגררה את שני התושבים להליך התובענה הייצוגית במשך שבע שנים וחצי.

 במהלך ההליך המשפטי עיריית רעננה טענה להגנתה, כי "מאז ומתמיד" הייתה מדיניות חיוב ברורה להטיל חיוב ארנונה על כל שטח מקורה, גם אם אינו תחום בשלושה קירות. את שני התושבים ייצגו עורכי הדין רועי נחום ואסף זמיר, שבתגובתם הבהירו, כי מדובר בטענה שאיננה נכונה, שהרי מדובר במדיניות פסולה שהחלה בשנת 2009 . מעבר לכך הם טענו, שצו הארנונה אינו מתיר חיוב ארנונה בגין שטחים מקורים שאינם תחומים בשלושה קירות. משכך, גם אם נניח והייתה מדיניות חיוב כלשהי, הרי שמדובר במדיניות פסולה.

בשבוע שעבר, ביום 19.7.16 נתנה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, מיכל נד"ב פסק דין, המקבל את התביעה הייצוגית במלואה. בית המשפט פסק, כי צו הארנונה של עיריית רעננה איננו מתיר חיוב ארנונה בגין שטחים מקורים שאינם תחומים בשלושה קירות. עוד נפסק, כי טענת עיריית רעננה, לפיה הייתה קיימת מדיניות חיוב בגין שטחים אלו "מאז ומתמיד" לא הוכחה כלל וממילא איננה רלבנטית.

על פי פסק הדין, על עיריית רעננה להשיב לתושבי העיר כל תשלום ארנונה שנגבה מהם בגין שטחים מקורים שאינם תחומים בשלושה קירות שנגבו החל מ-2009 .באשר לסכום שעל העירייה יהיה להחזיר, הרי שבהתאם לתצהיר שהגיש גזבר עיריית רעננה לשעבר, אמיר ברטוב, העירייה גבתה מתושבי העיר כשני מיליון ₪ בכל שנה ושנה בגין השטחים האסורים לחיוב. בהסתמך על דברי הגזבר, על עיריית רעננה יהיה להשיב סכום המוערך בכ- 20 מיליון שקלים. לסכום זה יתווספו הוצאות משפט וגמול לתובעים הייצוגיים, וכן שכר טרחה לעורכי הדין. התביעה התארכה כיוון שהגיעה לפתחו של בית משפט העליון, וחזרה שוב להתנהל בבית המשפט מחוזי. עיריית רעננה עוד ניסתה לקיים דיון נוסף בעליון, שנדחה ע"י השופטת אסתר חיות.

 לעורכי הדין רועי נחום ואסף זמיר מרעננה, יש ניסיון בתביעות יצוגיות מול רשויות מקומיות. בשנת 2016 המשרד זכה בפסק דין שניתן במסגרת תביעה ייצוגית כנגד עיריית הרצליה. גם במקרה זה התקבלה התביעה במלואה, כאשר בית המשפט המחוזי ולאחר מכן בית המשפט העליון חייב את עיריית הרצליה להשיב לכל בתי העסק שבעיר כל תשלום ארנונה שנגבה מהם בגין שטחי גלריות.

 ממשרד עורכי דין זמיר, נחום ושות' נמסר: "משרדנו מברך על פסק הדין שניתן לטובת תושבי רעננה. מדובר במערכה ממושכת וקשה שניהלנו כנגד עירייה חזקה, שהתעקשה להמשיך ולחייב ארנונה בגין שטחים שאין שום היגיון להטיל בגינם חיוב שכזה, לא כל שכן כאשר צו הארנונה אינו מתיר זאת. כעת מוטלת על תושבי העיר משימה - לוודא שכלל תשלומי הארנונה המגיעים להם בעקבות פסק הדין אכן מושבים להם". רמי ליבנת הסביר מדוע בחר להצטרף לתביעה הייצוגית: "בוועדת הערר העירונית הרגשתי שמתייחסים בזלזול לטענותיי. הבנתי שנעשה עוול לתושבים כשפירשו בצורה עקומה את צו הארנונה. כשקראתי ב'קול רענן' שעו"ד נחום וזמיר מטפלים בתביעה ייצוגית, ביקשתי להצטרף אליה, ואני שמח שהצדק יצא לאור".

מעיריית רעננה נמסר בתגובה: "הנושא נידון בבית המשפט, שם הציגה העירייה את עמדתה. העירייה לומדת את פסק הדין ובהתאם תחליט באם לערער עליו".

 

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
אחים לשטח
אחים לשטח
נתחים צמחוניים בסגנון בקר טבעול עם ירקות בתנור
חוזר הביתה
צעיר הותקף קשות במהלך בילוי במועדון
צעיר הותקף קשות במהלך בילוי במועדון
מפעל דור
פשיטה על משרדי חברת דור כימיקלים
מאיה כץ פתחה את יום הבחירות בקלפי
מאיה כץ פתחה את יום הבחירות בקלפי
מגדל העמק עוברת לתחבורה ציבורית
הורי ביהס תמר מאיימים בהשבתת הלימודים
הורי ביה"ס תמר מאיימים בהשבתת הלימודים