רעננה

סבא סבתא - הסיפור האמיתי

לרגל יום הסבתא הבינלאומי שצוין בשבוע שעבר הכירו את קבוצת הסבתות והסבים הכי שווה בפייסבוק: "סבא סבתא – הסיפור האמיתי", שבה חברים 250 תושבי רעננה, שמצאו בקבוצה קהילה חמה ותומכת

זאב גולדשמיט 01/08/2019
חברי
צילום: פרטי

"ברוכים הבאים לקבוצת הסבתות והסבים הכי שווה בפייסבוק!" לקבוצה הזו קוראים "סבא סבתא – הסיפור האמיתי"  קבוצה חמה ותומכת שמטרתה לשתף, לחבק, לייעץ, בהומור וברגישות, בסיפורים אמיתיים שקורים רק לסבא וסבתא!

מדובר בקבוצה מאוד פעילה, שהוקמה לפני שנה וחצי, שמונה 22,000 חברים בארץ, מתוכם רשומים מעל 250 תושבי רעננה.

על מה מדברים בקבוצת הסבים וסבתות? על הכל. החל מחוויות עם הנכדים ועד לחווית הבדידות לנוכח עזיבת הילדים את הקן.

 "גם לאנשים בגילנו יש צרכים, בעיקר אם הם אלמנים או גרושים, והילדים שלנו, כמו כל ילדים נורמליים, מצאו את דרכם בחיים. הפייסבוק משמש לנו פלטפורמה מצויינת", מסבירה אדית קרמר מנהלת הפורום הארצי ומקימת קבוצת רעננה, שאותה היא מנהלת עם נאוה קוטלר ושמחה אל.

יש בקבוצת "סבא סבתא – הסיפור האמיתי" גם דף בשם "ינשופים", שהפעילות בו מתקיימת בלילות, כשאנשים לבד ומחפשים חברה. "בעשר בלילה נפתח דף 'הינשופים', ואנשים מדסקסים על כל מה שעולה בדעתם, ויש גם פוסטים אנונימיים", מוסיפה קרמר.

 מדוע אנונימיים? מתברר שיש כאלה שמדברים על דברים אישיים ואינטימיים, שלא קל להם להיחשף בשמם, כמו ילדים שלא מאפשרים לסבא וסבתא להיפגש עם נכדיהם.

ויש גם סיפורים מרגשים, כמו סבתא שחלתה בסרטן שמשתפת בקבוצה מה עובר עליה ומקבלת חיזוקים מחברי הקבוצה. "היא קבלה עידוד וחיבוק, שנתן לה כוח ואומץ להתמודד עם המחלה", מספרת קרמר.

האם הקבוצה הסגורה הביאה גם להיכרויות ושידוכים בין חבריה?

"יש מקרים שמדברים אל תוך הלילה ויוצאים משם מפגשים. לא יודעת לומר לך כמה היכרויות יצאו מזה. אבל הפייסבוק, ככל שיהיה יפה וזמין, בגילנו רוצים בכל זאת לקיים גם מפגשים פנים מול פנים. לכן, יש אצלנו עשר קבוצות מפגשים לפי אזורים, אחת מהן היא לסבים ולסבתות מרעננה. במפגשים האלה קורים דברים מעניינים, כמו למשל שתי חברות לכיתה שלא ראיתי 50 שנה. אחת החברות גילתה אותי בפייסבוק והחליטה להפתיע אותי כשקראה על המפגש המתוכנן".

אדית קרמר מספרת, שהמפגשים יכולים להיות בנושאי בישול, סריגה, ברידג' או הרצאות.

האם בקבוצה יש יותר סבים או סבתות?

"יותר סבתות. אצל הסבים יש פחות היענות, כי הגברים פחות תקשורתיים ופחות פעילים בפייסבוק".

כיצד אתן מזהות מתחזים שאינם סבא או סבתא?

"נכנסים לפרופיל לראות במי מדובר ומה סוג הפעילות של המבקש להצטרף לקבוצה. אם מדובר בדף חדש יחסית, או אם אין תמונה של המשתמש, זה מחשיד. כקבוצה סגורה אנחנו חייבים להיות נאמנים לחברי הקבוצה".

מה קורה אם מישהו/י מגדף מישהו אחר בקבוצה?

"מי שכותב בשפה לא נאותה מקבל התראה ויש גם כאלה שהורחקו. אצלנו לא מדברים על פוליטיקה ולא על דת".

אדית סיפרה שהפעילות שלה בקבוצה אינטנסיבית מאוד, כיוון שיצאה לפנסיה ובן זוגה עובד בחו"ל, כך שניהול דף הפייסבוק משמש עבורה סוג של עיסוק מהנה.

האם גם בן זוגך רשום בקבוצת הסבים וסבתות?

"הוא היה רשום, אבל בחר לצאת, כיוון שהוא מאוד עסוק. אבל במפגשים הפרונטליים שאנחנו מקיימים, הוא כן משתתף, כשהוא שוהה בארץ".

למה בחרתם בשם 'סבא סבתא - הסיפור האמיתי'?

 "עד שהוקמה הקבוצה שלנו לא היו קבוצות כאלה שמספקות אפשרות לספר מה שבאמת קורה - לא הדברים הקיטשיים הרגילים שקשורים לסבתא, אלא המציאות האמיתית – וגם לקבל תמיכה ושותפות מול הנושאים האלה, מול הנכדים, המשפחה ומול עצמך". 

השבוע הצטרפתי למפגש נהדר שהן יזמו ושהתקיים בביתה של אדית עם "עופר השף", שבמרכז הסלון העמיד מטבח נייד והדגים בישול של מאכלים שונים מול עיניהן המשתאות של 25 מחברות הקבוצה. היה מרגש לראות את הידידות בין חברות הקבוצה, שבחרו לצאת מהמקלדת כדי להכיר מקרוב זו את זו.

"קבוצת רעננה נותנת לי המון עוצמה, ממש הוציאה אותי מהבדידות", מספרת נאוה קוטלר. "הגעתי לרעננה לפני 15 שנה מרמת גן, ללא חברות וללא עניין.  כשהצטרפתי לאדית בניהול הקבוצה בפייסבוק מצאתי את האושר הפנימי שלי להעניק מעצמי לקבוצה הנפלאה שרוממה אותי אל על.  הפעילות בקבוצת הפייסבוק שלנו ממלאת את זמני 24/7 ".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 17/11/2019
זאב גולדשמיט 14/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 11/11/2019
זאב גולדשמיט 10/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מסע – משא – מסה
מסע – משא – מסה
יוצרים שוויון
יוצרים שוויון מגדרי
צעיר במצב קריטי לאחר שטבע באילת
pop up museum ברעננה
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
סטודנטים מאוהיו
מחזקים את הקשר עם התפוצות
אלכסה דול , ארבל קינן וסלע שרלין
סלבס למען נערות בסיכון
פרויקט התחדשות עירונית במגדל העמק
מיליוני שקלים לפרויקט 'התחדשות עירונית' במגדל העמק