רעננה

צלילי משיח

גיא קרויטורו מרעננה מדבר על תהליך החזרה בתשובה, על הכישלון ב"כוכב נולד" ועל החלום ללמוד תורה ולהתעסק כמה שיותר במוזיקה

קרן שלהבת 01/08/2019
גיא קרויטורו. שילוב של מוזיקה וחזרה בתשובה
צילום: עוזי כץ

בשנים האחרונות אי אפשר לברוח מהשילוב של מוזיקה וחזרה בתשובה. משולי רנד, דרך ארז לב ועמיר בניון ועוד לא דיברנו על משפחת בנאי שהיא בכלל קטגוריה בפני עצמה. כעת מצטרף לנישה ההולכת וגדלה גיא קרויטורו, רווק בן 28 מרעננה, שעובד על אלבום בכורה שעתיד לצאת לקראת החגים.

קרויטורו, הוא חוזר בתשובה ומתנדב בשליחות בישיבת תות"ל (חב"ד) רעננה. הוא מגדיר את עצמו משיחיסט שמאמין שהרבי מליובאוויטש הוא מלך המשיח. עוד מעט נגיע למשיחיות, אבל קודם נחזור 28 שנים לאחור לבאר שבע, שם נולד וגדל הזמר שנחשב לכוכב עולה.

"הייתי ילד שמנמן ונער ביישן", הוא מספר. "התחברתי למחשבים. ביליתי שעות במשחקי מחשב וטלוויזיה".

החיבה למחשבים התפתחה לעיסוק משמעותי כשכבר בגיל 13 התחיל לפתח משחקי מחשב. כבר אז היה ברור שהילד המוכשר הזה יגיע להייטק, אבל כל זה לא הפריע לו להתמכר לתשוקה הכי גדולה בחייו: המוזיקה.

"בגיל 16 ראיתי תלמיד מהכיתה שמנגן וממגנט אליו חצי מהשכבה עם הכישרון שלו בטיול השנתי", הוא מספר. "רציתי לבחון את המיומנות הזו של המיגנוט. לקחתי את הגיטרה של אבא והתחלתי לנגן ולשיר".

מה ניגנת?

"מוזיקה ששמעתי כנער, אריק איינשטיין, שלום חנוך ולהקת משינה. משפחה וחברים אהבו שירים ששרתי עם גרוב טוב מה שדרבן אותי להמשיך ביצירה ובשירה".

הגעת גם לכוכב נולד בעונה העשירית. איך זה היה?

"זה היה לקראת סוף השירות הצבאי. הגעתי לאודישן מול השופטים. השופטים היו גידי גוב, צדי צרפתי, מירי מסיקה, משה פרץ והמנחה צביקה הדר. שרתי והשופטים הצטרפו אלי. הייתי קצת בהלם ונהנתי מהרגע. העירו שהשירה לא הייתה מספיק טובה, אך זיהו שיש לי קול יפה ושאני עוד לא בשל וכמובן עודדו אותי להתפתח".

מה זה עשה לך?

"לא נחתי ולא ויתרתי על החלום. למדתי פיתוח קול במשך שנתיים אחרי שהשתחררתי מהצבא. בנוסף למדתי כתיבה בחוג וגיטרה עם מורה".

על מה אתה כותב?

"באלבום כתבתי על חוויות רוחניות מיוחדות, מצבי רוח, משברים במהלך החזרה בתשובה וטראומות. לדוגמא בחרתי להכניס לאלבום שיר על אחד המפקדים המתוקים שהיו לי בצבא שנהרג בתאונת דרכים, סרן עמרי שחר, ז"ל". 

אם נגעת כבר בצבא, רצית להיות טייס. זה כמעט קרה. איך אתה עם זה?

"כחודשיים לפני הגיוס הצלחתי להגיע לגיבוש טיס. ביום השלישי לגיבוש קיבלתי בשורה טראגית שסבי נפטר, חזרתי הביתה לנחם ולעזור למשפחה".

מה קרה אחר כך?

"התגייסתי לדבורים בחיל הים, קיבלתי מצטיין בקורס 'מכונאי לוחם בט"ש ימי'. כלוחם בסיירת 916 בספינה מדגם שלדג, יצא לי לשרת בביטחון שוטף מול חופי עזה. הייתי בצוות ראשון של ספינה חדשה, לא היה הרבה זמן לנוח או לישון, וכשהיה זמן כזה הייתי שומע פלייליסט של מאיר אריאל. הוא כבש את ליבי עם חיבור למקורות".

בוא נדבר על החיבור למקורות. מה משך אותך לחזור בתשובה?

"המשפחה שלי מסורתית ושומרת על כשרות. למדתי בבתי ספר רגילים, אבל מגיל צעיר נמשכתי לסיפורי התנ"ך. נכון שהיו לי ספקות, כמו למה אני לא יכול לרחף כמו סופרמן אם בתורה נכתב שקרו ניסים כמו קריעת ים סוף, אבל עם הזמן התחלתי לראות נסים מול עיניי".

איזה נס למשל?

"כשהייתי בבה"ד 1 קראתי ספר שמסביר את "פרקי אבות". בעקבות הקריאה בספר לקחתי על עצמי החלטות טובות. השתדלתי לעשות צדקה רוחנית לטובת החיילים במעט הזמן שהיה לי. ואז, כאילו משמים, נוצר לי עיכוב לעלות על רכבת. בהשגחה פרטית ניצלתי מתאונת רכבת שהייתי אמור להיות על הקרון הראשון שלה".

איך קיבלו את החזרה בתשובה שלך?

"החברים היו מאוד מבולבלים, אחד הודיע לי שהוא חושב שזה רעיון לא כל כך טוב בשביל החברות שלנו. כל פעם באתי עם החמרה אחרת, מה שגרם לכך שלא יכולתי לצאת למקומות בילוי שונים, נוצר ניתוק עם חלק מהחברים, מה גם שהזמן עושה לבד".

איך המוזיקה השתלבה עם החזרה בתשובה?

"הכתיבה שלי נהפכה הרבה יותר טובה ומעניינת. ההשפעות של הניגונים העתיקים של חב"ד גם נותנים טאץ' מעניין".

הוצאת עכשיו שיר חדש: "כמו בחלום".

"השיר נכתב לפני כשנתיים בתקופת השנה הזאת, של בין המצרים. הוא נכתב בין היתר על תחושת האבלות על חורבן וגלות, כאשר הכאב לאחר בוא הקשת בענן מרמזת על הגאולה".

אתה שואף להתפרנס ממוזיקה?

"כרגע אני מתנדב כשליח בישיבת חב"ד ברעננה. אני מתכנן לחזור לשוק העבודה בהיי-טק. לעבוד ולחסוך עוד כסף לאלבומים הבאים. החלום הוא לפתוח בית חב"ד מוזיקלי. ללמוד תורה ולהתעסק כמה שיותר בשליחות במוזיקה".

עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/11/2019
זאב גולדשמיט 24/10/2019
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אישום: טלטלה תינוק וגרמה לו חבלה חמורה
כפר סבא מצדיעה ללוחמי המחתרות
כביש 859 יוצא לדרך
כביש 859 יוצא לדרך
חשד: תקף את בעל הדירה שלו
חוזר בהמלצת הרב
עוד יערה רשף. שוקלים ערר
נסגרה חקירת האונס הקבוצתי בהרצליה
מרכיבים קואליציה
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב