רעננה

חדש ברעננה: קבוצת מנהיגות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

מטרת הקבוצה – לתת מענה לילדיהם בתחומים של פנאי, תרבות, תעסוקה ועוד. הקבוצה קוראת להורים נוספים להצטרף אליה

זאב גולדשמיט 08/08/2019
מנהיגות הורים לילדים/בוגרים עם צרכים מיוחדים בטקס סיום קורס הכשרה שעברו
צילום: פרטי

לאנשים עם צרכים מיוחדים, כמו לכל אחד אחר, יש רצונות, צרכים, תחביבים ואהבות, עליהם הם לא מוכנים לוותר בשל המוגבלות שלהם. גם הם היו רוצים להיות שותפים בפעילות חברתית, ליצור קשרים חברתיים חדשים, לצאת עם החבר'ה לבילוי ועוד.

 ברעננה עשו מעשה, כשיצרו קבוצת מנהיגות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, כדי לתת מענה לילדיהם ונקראת "קבוצת הורים מיוחדים רעננה". מדובר בקבוצה של 15 הורים תושבי העיר, שיצאה לדרך ביוזמת אמא לשני ילדים על הרצף האוטיסטי, תושבת רעננה, שפנתה למחלקה הקהילתית, האגף לשירותים חברתיים בבקשה לסיוע, וביוזמה משותפת נולדה קבוצת המנהיגות. ההורים החליטו לפעול כקבוצה מגובשת כדי לקבל תמיכה, ליווי וייעוץ, לקיים פעילויות, ובעיקר לחזק את המשפחות ואת הילדים.

קבוצת הורים מיוחדים פועלת במסגרת המחלקה לעבודה קהילתית, האגף לשירותים חברתיים בליווי עובדת סוציאלית קהילתית ורכזת קהילה נגישה, לבנת רמון. בשיתוף פעולה עם עמותת "קשר" (מרכז מידע, הכוונה וייעוץ להורים), ההורים בקבוצה השתתפו בשנה האחרונה בקורס הכשרה שבו קיבלו כלים כיצד להיות פעיל בקהילה, ליצור שותפויות ואף יצרו מיפוי של אילו שירותים עירוניים עומדים לרשות ילדיהם.

לבנת רמון: "ההורים נפגשו עם כל מנהלי האגפים בעירייה, למדו מה האפשרויות, ועם המידע הזה התחלקו לארבעה צוותים לפי תכנים: פנאי, חינוך, צוות בוגרים וצוות בניית קהילה להעברת מידע.  כל צוות הציב יעדים ומטרות, ובמפגש לסיום הקורס עם ראש העיר, חיים ברוידא ועם מנהלי האגפים הציגו מצגת מרשימה של כל צוות, ואז החלו לפעול בשטח".

אפשר לקבל דוגמאות?

"צוות פנאי עומדים לפתוח יחד עם מועדון שפינוזה, מרכז קהילתי ברעננה, חוגים לילדים עם צרכים מיוחדים. בין השאר יהיו חוגים בנושאים: אילוף כלבים, פיסול, ספורט ובישול. זה יהיה חוג שיותאם לילדים עם צרכים מיוחדים עם מדריך שיעבור הכשרה, ויותאם לכל הקשת של הצרכים המיוחדים. בנוסף, יש לנו ברעננה מרכז 'בכל אופן רוכבים', יש את 'כנפיים של קרמבו' ויש תנועות נוער שמשלבות ילדים עם צרכים מיוחדים. השלב הבא עליו הם עובדים, לפתח אירועי תרבות, שיותאמו לילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים, וכן סיוע ויצירת תוכניות להעסקת בוגרים במקומות תעסוקה. השאיפה העתידית היא להקים ברעננה מרכז לימודי ולהכשרות לימודיות ופעילויות חברתיות".

קבוצת ההורים בחרה לחשוף את פעילותה מתוך הרצון להתרחב ולהגיע לקהלים גדולים יותר. להערכתם יש ברעננה  כאלף אנשים עם צרכים מיוחדים, ואפשר שרבים מהם יצטרפו כשישמעו על הפעילות המבורכת של הקבוצה.

חמד אביעזר, אמא לנער שעולה לי"ב ומשולב במערכת החינוך הרגילה, סיפרה: "אנו קבוצת הורים הפועלים לקידום ופיתוח הזדמנויות ומענים המותאמים לצרכים וליכולות של המשפחות, הילדים והבוגרים המיוחדים ברעננה. הילדים שלנו הם חלק מהמרחב ומהקהילה הרעננית בכל מעגלי החיים. החזון שלנו הוא שהעיר רעננה תהווה דוגמה ומופת בחדשנות ובפתרונות פורצי דרך לאוכלוסייה המיוחדת".

אמיר שטרן, אב לנער בן 20 תושב רעננה, שכבר סיים את מערכת החינוך, היה צריך בכוחות עצמו למצוא לבנו מקום עבודה. "בני עובד בחברת הייטק כעוזר בקו ייצור ועושה מטלות נוספות. הוא מצא את מקומו, אבל לצערי לא קל לבוגרים עם צרכים מיוחדים בבואם לחפש עבודה. המסר שלי לחברה שצריך להגיע להבנות עם חברות שמגיעות לרעננה שיידעו להכיל בתוכן גם עובדים עם צרכים מיוחדים, ולא על בסיס טוב לב בלבד של בעל עסק/חברה".

קבוצת ההורים מזמינה הורים לילדים, נוער ובוגרים עם צרכים מיוחדים לבקר בדף הפייסבוק, בכתובת: הורים מיוחדים רעננה, או במייל:  

meuchadim.raanana@gmail.com


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
מחו נגד אלימות כלפי נשים
פעולות להדברת יתושים מבוצעות ברחבי העיר ובסביבה
פעולות להדברת יתושים מבוצעות ברחבי העיר ובסביבה
עיריית הרצליה מחלקת מעל 1,000 סלי מזון לנזקקים
שוטר ירה למוות בחשוד בעבירות רכוש
חשד: פורץ נפל מקומה שלישית ונהרג
פרויקט הפינוי בינוי במתחם אילת. פטור מהיטל השבחה
חברת אאורה זכתה לפטור מתשלום היטלי השבחה
מסלול אופניים חדש בפארק שרשרת-נחל גרר
מסלול אופניים חדש בפארק שרשרת-נחל גרר
"הבטחתי לעצמי כי אמשיך לתת מעצמי למען הצלת חיים"