רעננה

"אני הולך להיות שר החוץ, ואחר כך ראש הממשלה"

ביום רביעי הקרוב יגיע ח"כ יאיר לפיד ("כחול לבן") לכנס בחירות שיתקיים באולם "בדולינה" ברעננה. בראיון ל"קול רענן" על מדבר על הרוטציה עם גנץ, מדוע הוא מעדיף ממשלת אחדות ולמה הוא מאמין לליברמן שימליץ על המפלגה הגדולה להרכבת הממשלה

זאב גולדשמיט 08/08/2019
לפיד.
צילום: אלעד גוטמן

למרות השבוע הסוער שעבר על ח"כ יאיר לפיד בעקבות פרשת הסרטונים שפרסם (ושעוררו את חמתם של נציגי הסיעות החרדיות בכנסת), הוא התפנה לראיון ל"קול רענן", ודיבר על הכל רגע לפני שהוא מגיע בשבוע הבא.

בתוך חצי שנה אזרחי מדינת ישראל הולכים פעמיים להצביע בבחירות.  אינך חושש שב-17.9 פחות אזרחים יבואו להצביע?

"אני מאמין באזרחי ישראל שמבינים על מה הבחירות הללו ושהממשלה וביבי בראשה כבר לא עובדת עבורם. היא לא רואה אותם יותר. הם מתעסקים רק בעצמם.  זה או ממשלה שאנחנו נקים - יהודית, דמוקרטית, ליברלית וחופשית שקמה כל בוקר לעבוד, או ממשלת חסינות ומדינת הלכה עם שר חינוך שרוצה לעשות טיפולי המרה, שר משפטים שקורא לא לקבל פסיקות של בית המשפט, שר בריאות שלוקח את הכסף של בתי החולים ונותן אותו לאנשים שלא עובדים, ומעל הכל ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום".

בבחירות האחרונות "כחול-לבן" קיבלה 35 מנדטים. אתה ללא חושש שהפעם אהוד ברק יעביר אליו חלק ממצביעי כחול-לבן?

"אני לא חושש. בסוף יש במרכז המפה הפוליטית שתי מפלגות ענק ואחת מהן תרכיב את הממשלה – זו שתהיה גדולה יותר. ברגע שליברמן אמר 'אני אמליץ על ראש המפלגה הגדולה לנשיא ואיתו נלך', הוא שינה את חוקי המשחק. לפיכך אנשים צריכים להחליט מה חשוב להם – שמרצ או העבודה יהיו עם 5 או 7 מנדטים או 'כחול לבן' גדולה שתרכיב את הממשלה. ההבדל בין ניצחון להפסד יהיה אם 'כחול לבן' תהיה גדולה מהליכוד במנדט".

והיה אם תתבקשו להרכיב את הממשלה, האם בעדיפות ראשונה תעדיפו ממשלת אחדות רחבה עם הליכוד, או שתנסו להקים ממשלה צרה עם החרדים ואיחוד מפלגות הימין?

"אנחנו חושבים שהדבר הנכון הוא ממשלת אחדות לאומית. אם ננצח אחרי הבחירות אנחנו ננסה להקים יחד עם הליכוד ממשלת אחדות וגם עם כל מי שירצה להצטרף. עם ישראל זקוק לזה. זו תהיה ממשלה לאומית, ליבראלית, מתונה שתתחיל תהליך של ריפוי  ואיחוי של הפצעים של החברה הישראלית".

איזו בשורה "כחול-לבן" תביא לציבור אם תנצח בבחירות, בתחומים הבאים: יוקר המחייה, דת ומדינה?

"יש מיליון צעדים שאפשר לעשות להורדת יוקר המחייה, אבל קודם כל יש המון כסף שהממשלה מוציאה על שטויות ובו צריך קודם כל להשתמש להורדת יוקר המחייה. עצירה של כל הכספים הפוליטיים למשל - רק זה לבד זה יותר מעשרה מיליארד שקלים. יש המון צעדים שניתן לעשות כדי להצמיח את המשק, לסגור את הגרעון ולהוריד את יוקר הדיור והמחייה, אבל בשביל זה צריך שינוי של סדר העדיפויות וממשלה שעובדת בזה.

"לגבי דת ומדינה: אנחנו מאמינים ב'חיה ותן לחיות'. כל אחד שיחיה את חייו על פי אמונתו. ללא כפייה דתית, עם נישואים אזרחיים ותחבורה ציבורית מצומצמת בשבת ובלי חוק מרכולים. הדבר הנוסף הוא חוק הגיוס שחייבים להעביר. הרעיון שלכולם יש אותן זכויות ואותן חובות הוא הבסיס למדינה".

האם למען ממשלת אחדות רחבה היית מסכים לוותר על הרוטציה בראשות הממשלה?

"הסיבה שיש לנו 35 מנדטים זה החיבור והרוטציה. אזרחי ישראל לא החמיצו את עניין הרוטציה. נתניהו ואבי גבאי פמפמו את זה יום אחרי יום, כי הם חשבו שזה גורם נזק והתברר שזה מועיל - הבאנו 35 מנדטים בגלל החיבור ובגלל הרוטציה. בפוליטיקה כשמשהו מאוד מצליח לא נהוג לשנות אותו".

והיה ותרכיבו ממשלה, איזה משרד ממשלתי היית מעדיף לקבל בתקופה שגנץ יכהן כראש ממשלה, עד שתחליף אותו בראשות הממשלה? האם תחזור לאוצר?

"לא. אני הולך להיות שר החוץ, ואחר כך ראש הממשלה".

מה מהות שיתוף הפעולה שלך עם אביגדור ליברמן? האם ממשלה צרה בראשותך ובראשות גנץ יכולה לסמוך על אביגדור ליברמן?

"אנחנו ביחסים טובים ואנחנו מדברים כמו שאני מדבר עם כל השחקנים במערכת הפוליטית. אני מאמין לליברמן. אני לא רואה סיבה לא להאמין לליברמן. גם ביחסים שלי איתו הוא תמיד עמד במילתו כמו שעמד במילתו בחוק הגיוס. אז כן אני מאמין לו ולפיכך המפלגה הגדולה היא זו שתקים את הממשלה הבאה".

ברעננה יש ציבור גדול של דתיים ומסורתיים. כיצד תשכנע ציבור זה להצביע עבור כחול-לבן?

"אני מאמין ש'כחול לבן' היא אוהל גדול שיכול להכיל את כל חלקי החברה הישראלית".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
חילקו פרסים
חשד: ביצע עבירות מין בקטין
ברוידא , מנסה לעזור בתהליך הוצאת רישיון עסק
כיצד להקל על תהליך הוצאת רישיון לעסקים?
מתמודדים בשיא המרצ
קורס תסרוקות
קורס תסרוקות
הושמדו מאות קג דגים שהוחזקו לאל קירור
הושמדו מאות ק"ג דגים שהוחזקו ללא קירור
פ"ת תציין את חודש המודעות לסרטן השד
מבנה נטוש בגן
"למה לא מטפלים בשדרה?"