רעננה

"52 שנה אני מתאמנת לראות את הטוב"

בגיל 17 השתנו חייה של פסקל ברקוביץ לאחר שרכבת נוסעת קטעה את שתי רגליה ,בראיון מיוחד היא מספרת על המקרה הטראומתי, ההכנות לאולימפיאדת טוקיו וההכרות עם בן זוגה

זאב גולדשמיט 15/08/2019
צילום: אלון ברוקשטיין

את פסקל ברקוביץ תפסתי בשיא ההכנות לאליפות העולם בקיאקים שתתקיים בעוד כשבוע בהונגריה . מדובר בתחרות לקביעת הקריטריון למשחקים הפרלימפיים באולימפיאדת טוקיו, שבה היא צריכה להתברג בגמר בין שש השחייניות הראשונות. (התחרות בתאריכים: 22- 23 אוגוסט)

זה לא דבר של מה בכך גם לספורטאית מוכשרת ומלאת השראה, שכבר השתתפה בשלוש אולימפיאדות ובכל פעם בענף שונה, אבל היא רוצה לייצג את ישראל בפעם הרביעית. בבייג'ין 2008 סיימה במקום השמיני בחתירה אקדמית. בלונדון 2012 התחרתה באופני יד וסיימה במקום השישי, ובריו 2016 סיימה במקום השמיני בקיאק. בנוסף לכך היא מחזיקה במקום הרביעי האליפות עולם בקיר טיפוס שהתקיימה בפאריס 2012 .

הספורט הפך חלק חשוב בחייה, אבל זה רק חלק מעולמה העשיר שכולל גם הרצאות, כתיבה ובעלות משותפת על קיר טיפוס. את מה שפסקל הספיקה ב-52 שנותיה צריך כנראה לחבר חיים שלמים של כמה אנשים יחד. ב-2014 הדליקה משואה בטקס יום העצמאות בהר הרצל.

היא נולדה וגדלה בצרפת, ובגיל 17 חייה השתנו לנוכח תאונה קטלנית שעברה באחד מפרבריי פאריס. בחורף 1984 בדרכה לבית הספר, החליקה על רציף הרכבת שהיה מכוסה שלג, ונפלה מתחת לגלגלי רכבת נוסעת, שהמשיכה בנסיעתה וקטעה את שתי רגליה.

"אני זוכרת את האירוע הזה מצוין" סיפרה השבוע פסקל. "זה היה מוקדם בבוקר, היה חושך מצרים. הכל מלא ערפל, שלג וקור אימים. החלקתי על הקרח תוך כדי שניסיתי לעלות על הרכבת, והרכבת עלתה עלי. כשנפלתי מתחת לקרון אף אחד לא ראה את זה , ובמשך כמעט שעה שכבתי על הפסים, ורק הנוסעים ברכבת הבאה גילו אותי".

במשך מספר חודשים פסקל ברקוביץ עברה בבית החולים סידרת ניתוחים בניסיון להציל את חייה. חצי שנה לאחר הפציעה היא החליטה להגשים חלום ילדות, ועלתה לישראל, הרבה לפני גל העלייה הנוכחי מצרפת, ואף התגייסה לצה"ל כמתנדבת. "באותה תקופה, שנות ה-80, כולם אמרו לי שאני  משוגעת שעליתי לישראל" סיפרה פסקל, "אבל היום כולם מבינים שעשיתי את הדבר הנכון. שמעתי שיש ליהודים מדינה, ורציתי לעשות עלייה".

איך קיבלת את קטיעת שתי הרגלייך?

"עברתי תקופה מאוד קשה, אבל לעולם לא שאלתי את עצמי מדוע זה קרה דוקא לי. התעוררתי למצב נתון שאין לי רגליים, וזהו. ניסו לחבר בחזרה, אבל כיוון שהגלגלים של הקרון מחצו יותר מחצי רגל, כל החלק האמצעי של הרגל לא היה קיים, וניתוח היה עושה אותי נמוכה מבלי אפשרות לקפל את הרגל. בחרתי להמשיך לחיות ולראות רק את הטוב".

בגיל 36 פסקל הכירה את עוז סקופ, מדריך בקיר טיפוס, שהיה צעיר ממנה בעשר שנים. ההיכרות ביניהם קרתה על קיר הטיפוס, כשעוז היה מדריך שלימד אותה את תורת הטיפוס. עם הזמן ההיכרות בניהם התהדקה, האהבה פרחה, והם הפכו לזוג מאושר, שמגדלים ילדה משותפת בת עשר (לפסקל גם בת נוספת מנישואים קודמים).

פסקל, מה לאשה קטועת רגליים ולקיר טיפוס?

"אני עושה 13 ענפי ספורט, מתאמנת מידי יום כחמש שעות, וקיר טיפוס נראה לי מאתגר נורא. אמרו לי שבגלל מצבי המיוחד אני צריכה מומחה גדול כדי לטפס בצורה בטיחותית, וסיפרו לי שהמומחה הכי גדול בארץ הוא עוז סקופ. הייתי בטוחה שאם הוא מומחה גדול הוא בטח אדם מבוגר, ולהפתעתי גיליתי בחור בן 26, ואני הייתי אז בת 36 אחרי פרידה מאוד כאובה. מהרגע הראשון הרגשתי שנוצר בינינו קליק מטורף. כבר בפגישה הראשונה הוא אמר לי: 'תני לי סיבוב', והתיישב על כיסא הגלגלים שלי ועשה 'ווילי' עם הגלגלים האחוריות".

לא שאלת את עוז, מה פתאום הוא רוצה אישה ללא רגליים וגם מבוגרת ממנו?

"הדברים פשוט התגלגלו. רק אחרי היכרות של שנה התחלנו להיות חברים, והחברות בינינו היתה כל-כך אמיתית ועמוקה, שלא היה צורך לשאול. רוב החברות שלי חשבו שזה לא לעניין, ואמרו שהוא צעיר מידי ובגלל פער הדורות , כשנתבגר לא יהיה לי מה לדבר איתו. אמרתי לחברות: 'מה אתן רוצות ממני, טוב לנו יחד', והאמת שגם אחרי 16 שנה יש לנו עדיין הרבה על מה לדבר".

איך עוז כבן זוג?

הוא שמח ומצחיק, שזה מאוד כייף. הוא חרוץ, ואנחנו עוזרים ותומכים אחד לשני. החלומות שלנו משתלבים: האולימפיאדה שלי , מועדוני הטיפוס שלו. אנחנו מרגישים שאנחנו חלק ממהפכה, כי יותר ויותר אנשים מתחברים לזה".

עשינו אתנחתא קלה עם פסקל ושאלנו את עוז סקופ, מה מצאת בפסקל שבחרת בה כבת זוג לחיים?

עוז: "מה שחיבר בינינו זו החברות שהלכה והתהדקה. הכרתי אותה כמדריך בקיר טיפוס, ולא חשבתי על זוגיות. פעם ראשונה שפגשתי אותה היה לה חיוך מיליון דולר, אבל עד שהיא הפכה לשותפה שלי לחיים לקח הרבה זמן עד שהבנו שהקשר בינינו הוא עמוק ביותר עם תקשורת מדהימה ובריאה".

מדוע לא התחנתם?

"כדי ליצור תא משפחתי לא ראינו סיבה לערוך טקס נישואין אם הכל מתנהל אותו דבר. האהבה בינינו היא אמיתית גם ככה".

חזרנו לפסקל. בנוסף לכל עיסוקיה, ברקוביץ כותבת ספר, ומרצה על חייה ועל פריצת גבולות ויכולת להתמודד עם שינויים. "השאיפה שלי השנה היא להשתתף באולימפיאדה בפעם הרביעית ולסיים את כתיבת הספר על החיים והתובנות שלי, ולפרסם אותו. כל שנה שעוברת, התחרויות הופכות עבורי לקשות יותר, כי אני מתחרה מול ספורטאיות צעירות יותר, וגם להשלים את כתיבת הספר יהיה הגשמה של מטרה".

האם את מרגישה מאושרת?

"לא יודעת מה זה אושר, זה מאוד מופשט. אני אוהבת לאסוף רגעי שימחה. כל יום שאני קמה אני אומרת תודה על מה שיש לי, ולא חושבת על מה אין. מחשבה כזאת משנה חיים, וזה מה שאני מספרת בהרצאות שלי ".

מהיכן את מביאה את שימחת החיים, אחרי מה שעברת?

"החיים שלי מדהימים! אני נהנית מהרגעים הקטנים ומהדרך. כל בוקר שאני קמה, שותה אספרסו ובגיל 52 מתאמנת עם האנשים הכי חזקים, זה מה שעושה אותי שמחה. תבין, יש בעולם אנשים הרבה יותר מסכנים ממני. נכון, אבדתי את שתי הרגליים, אבל המשכתי הלאה במחשבה שאשיג את מה שחשוב לי. אפשר להתלונן על כל דבר, אבל מי שמתאמן על להתלונן, יתלונן כל החיים. אני 52 שנה מתאמנת על לראות את הטוב, ואני מה זה טובה בזה?".

עוז סקופ ופקסל ברקוביץ מנהלים היום יחד את קיר הטיפוס ברעננה בשם "ויקינג" שנפתח לפני כחודש ברחוב התעשיה. בבעלותם קיר טיפוס נוסף בתל אביב, שפעיל כבר שש שנים. "אנחנו גרים בתל אביב, אבל מאוד אוהבים את רעננה, והרגשנו שחסר בעיר הזאת ספורט מקצועי משולב עם מקום בילוי" סיפרה פסקל.

עוז, שבעברו היה  מאמן נבחרת ישראל בטיפוס על קיר, סיפר על המקום החדש ברעננה: "קיר טיפוס זה ספורט רב גוני, שמשפר מאות את היציבות והיציבה, את שיווי משקל , ההתמצאות במרחב ומפתח קואורדינציה . יש גם טיפוס טיפולי שעוזר לילדים עם צרכים מיוחדים ברמות שונות. תהליך ההתמודדות עם הקיר עוזרת גם לילדים עם בעיה רגשית.  אין מסלול אחד שדומה לשני. יותר ויותר אנשים מתחברים לזה, ללא הבדל גיל. מדובר במקום מהנה שמשלב ספורט עם בילוי".

לאיזה גילאים מיועד הקיר?

"מגיל ארבע ועד 120. זה מיועד למתחילים, למנוסים, לאנשים שרוצים לשפר קואורדינציה ולהתמודד עם פחדים".

האם בעקבות תכנית הטלוויזיה 'נינג'ה ישראל' יותר אנשים נמשכים לקיר טיפוס?

"בוודא. התכנית יצרה 'באז' ויש יותר מודעות לזה. לכן מצאנו עניין לפתוח גם ברעננה, אחרי שזכינו לשיתוף פעולה עם מנהלת העסקים ורשות הספורט. חברים שלנו שהופיעו בעונה הראשונה והשנייה בתכנית נינג'ה ישראל, מתאמנים אצלנו, אם זה יפתח קושניר, אלכס חזנוב, אדם ברוטמן, גיל מרנץ, יובל שמלא, גיל מרנץ".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 12/09/2019
זאב גולדשמיט 04/09/2019
זאב גולדשמיט 29/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
אריה פרידמן התפטר מהמועצה הדתית
סייעות "נקנסו" בשכרן כיוון שלא החתימו כרטיס עבודה
בית הספר יעל רום , מה יעלה בגורלו?
"בית הספר אינו ראוי לקליטת תלמידים נוספים"
פרויקט אונו פריים בקרית אונו של חברת מצלאוי
חברת מצלאוי מובילה בהתחדשות עירונית בארץ
חשד: תכננו לפגוע בסוהר
חשד: קיבלו במרמה עשרות אלפי שקלים
פיצה ספרותית
פיצה ספרותית
קיץ הכי ישראלי
קיץ הכי ישראלי