רעננה

כ-250 ספרי תורה תועדו בבתי הכנסת ברעננה

מבצע תיעוד ספרי התורה ברעננה הסתיים בחסות המועצה הדתית בעיר

זאב גולדשמיט 19/08/2019
צילום באדיבות המועצה הדתית רעננה

המועצה הדתית רעננה הודיעה על סיום מבצע תיעוד ספרי התורה בעיר. כ-250 ספרים מחמישים בתי כנסת בעיר תועדו, סומנו והוטמעו בהליך זיהוי פורנזי בתוך מאגר ארצי של אלפי ספרי תורה מתועדים , המקשה על מכירת ספר תורה הנחשד כגנוב.

יו”ר המועצה הדתית רעננה, אריה פרידמן, פנה בחודשים האחרונים לכל ראשי הקהילות בעיר והציע לתעד את ספרי התורה שברשותם כהגנה בפני גנבות וכאמצעי להוזלת פוליסת הביטוח שבתי הכנסת משלמים. לדברי פרידמן, המועצה הדתית הגיעה להסכם ייחודי עם עמותת "רשת ספרי תורה" המוגדרת כמרכז המודיעין הבינלאומי להגנה על ספרי תורה, והשיג מחיר מבצע לסימון הספרים כשעל המחיר המיוחד הזה הציע המועצה הדתית סבסוד של 50% מתקציבה. כחמישים קהילות הצטרפו ליוזמה.

"תהליך התיעוד מתבצע באמצעות צילום עמודות קבועות מכל ספר תורה ובאמצעות תוכנת סימון מיוחדת מפיקים מעיין "טביעת אצבע" של ספר התורה" אמר יו"ר המועצה ההדתית. "כיוון שספרי התורה נכתבים ביד ע"י סופרי סת"ם, הרי שלכל ספר ישנה "טביעת האצבע" הייחודית לו. על ידי השוואת כתבי היד ניתן לזהות בוודאות, ממש כמוDNA אישי, מהו מקורו של כל ספר תורה ולמי הוא שייך. התיעוד של ספרי התורה שסומנו ברחבי הארץ נשמרים במאגר ארצי. במקרים של גנבה או צורך בהוכחות בעלות יש אפשרות להשוות את "טביעת האצבע" של הספר הנמצא בבירור מול התיעוד של כל ספרי התורה במאגר המידע ולוודא שמי שהספר נמצא ברשותו הוא אכן  הבעלים הרשומים במאגר”.

הרב שלמה חוקת מעמותת "רשת ספרי תורה", עבר לאחרונה מבית כנסת לבית כנסת ברעננה, כחמישים במספר, פגש את הגבאים במקום שהוציאו ספר אחר ספר, כשהרב חוקת מתעד אותם בשיטה החדשנית. באחד הסיורים הצטרפו אליו רב העיר, הרב יצחק פרץ וכן יו"ר המועצה הדתית, שקיבלו הסבר על שיטת העבודה.

 אריה פרידמן: " אנחנו שמחים לעמוד לרשות קהילות בתי הכנסת בכל נושא ויוזמים עוד ועוד פרויקטים לרווחתם. מבצע תיעוד ספרי התורה ברעננה הסתיים בהצלחה רבה ואנו מודים לקהילות בתי הכנסת, ובמיוחד לגבאים שהקדישו מזמנם, על כך שבחרו להיות שותפות לפרויקט, על ההיענות ועל שיתוף הפעולה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
האוכל המפנק של רועי עוזר
רועי עוזר לחיילים
לא להרס הטבע ולתכניות הבנייה
העבודות בבניין הסמוך גורמות למפגעי לכלוך
שיתוף פעולה על אזורי בין רשויות
שמונה מי יודע?
שמונה מי יודע?
פועל נפצע קשה לאחר נפילה מסולם
פועל נפצע קשה לאחר נפילה מסולם
גמס הרצליה
ג'מס (JEM'S) הרצליה חוגג שנה
תיכון על אזורי חדש בתל אביב יאפשר לימודי קולינריה בשילוב בגרות איכותית
להתכונן לבגרויות עם השף חיים כהן