רעננה

"היום אני קמה בבוקר עם חיוך"

מכללת גל ברעננה, שצמודה לבית לוינשטיין ברעננה, היא מכללה שבה לומדים בעיקר נכים ובעלי מוגבלויות שסיימו שיקום. אחת הסטודנטיות שלמדה במכללה היא דלי לולואה מרעננה, שבזכות הלימודים במכללה חזרה לשוק העבודה

קרן שלהבת 22/08/2019
צילום: קרן שלהבת

חייה של בת 49 מרעננה נעצרו לפני שנתיים בגלל מחלה שפקדה אותה. מי שהשיב לה את החיוך לפנים היו צוות המורים ממכללת גל - מכללה חברתית שבה לומדים בעיקר בעלי מוגבלויות.

איבדה תקווה לחזור לשוק העבודה

דלי תושבת רעננה עלתה לארץ לפני 17 שנה מגרוזיה. היא הגיעה לרעננה עם בעלה וילדיה והתמקמה בעיר. בגרוזיה סיימה תואר שני ועבדה כעיתונאית. כאן בארץ התקשתה להתמודד עם לימוד השפה העברית ועברה קורס שינניות. לפני מספר שנים היא חלתה ובתקופה הראשונה למחלתה לא יכלה לעמוד על רגליה. דלי, שסבלה מבעיות של זרימת דם, נעזרה בכיסא גלגלים ובקביים ואיבדה את התקווה לחזור לשוק העבודה.

"זה היה ממש קשה. כל החיים עבדתי מאוד קשה. כשחליתי חייתי בתוך עצב גדול. הרגשתי שאני לא שווה כלום. כל החיים חלמתי ללמוד טכנאות שיניים, אבל הקורסים ארוכים ויקרים. לפני שנה הגעתי דרך ביטוח לאומי למכללת גל וגיליתי להפתעתי שאני יכולה ללמוד כאן את מה שאני הכי אוהבת, טכנאות שיניים".

 דלי היא רק אחת מתוך מאות תלמידים שפוקדים את מכללת גל-מכללה שצמודה לבית החולים לוינשטיין ברעננה. התלמידים שלה הם בעיקר אנשים עם מגבלה: נפגעי חבלה וטראומה, פגועי גוף ונפש, נכים מלידה או כאלה שהנכות הכתה בהם באמצע החיים. דלי מספרת שמעולם לא שמעה על המכללה למרות שהיא מתגוררת ברעננה.

החלום התגשם

"המכללה הייתה כל השנים ממש מתחת לאף שלי. כשחליתי הייתי שקועה בתוך המחלה ולא ידעתי שאני יכולה להשתקם ועוד לצאת לעבודה כשאתאושש. שמעתי על המכללה ממש במקרה ממכרה שלי. פניתי לביטוח לאומי והבנתי שאני יכולה ללמוד בה בחינם. כששמעתי שזה באמת נכון, שכחתי מכל הכאבים שלי. באותו הרגע הרגשתי שהחלום שלי הולך להתגשם. הגעתי וכיום אני לומדת כאן באמצעות ביטוח לאומי שהפנה אותי למכללה. חשוב לי לספר על מה שקרה לי ומה שעברתי כדי שעוד אנשים ידעו על המכללה הזו ושיש תקווה. אני מרגישה שמאמינים ביכולות שלי ומכילים אותי כאן. כיום אני קמה בבוקר עם חיוך, יש לי חברים מכל מגזר וגיל. הקהל כאן מעורב והפכנו לחברים. יש כאן סטודנטים ערבים, יהודים ונוצרים. מה שמחבר אותנו הוא הרצון להשתקם לגבור על המוגבלות להתחיל חיים חדשים".

מלווים את הסטודנטים

מכללת גל הוקמה לפני 38 שנים על ידי קופת חולים כללית כדי לתת מענה לנכים ובעלי מוגבלות שסיימו שיקום. עם הזמן קיבלה המכללה גם אנשים בריאים כדי לשלב את החולים המשוקמים עם כלל האוכלוסייה.

תמר סדן לקס מנכ"לית המכללה: "באמצעות ההכשרות המדויקות שלנו, שאותן אנחנו מפתחים על פי דרישות התעשייה הישראלית, אנחנו יכולים לתת תקווה אמיתית לאנשים ששנים לא האמינו בעצמם, ביכולות שלהם, שהיו מסוגרים בבית לאחר שעברו תהליך שיקום פיזי ארוך. במכללת גל הם מוצאים סוף סוף תקווה, בטחון, מסוגלות ויכולות שלא מצאו בתוכם קודם. הם מגלים עצמאות מקבלים הכשרה ממוקדת ואיכותית ומשתלבים במקום עבודה, לפעמים אחרי שנים רבות של אבטלה. אנחנו מלווים את הסטודנט בכל השלבים, החל מייעוץ והכוון תעסוקתי ועד להשמה בחברות, ארגונים ומפעלים. יש לנו מענה לאוכלוסיות מיוחדות: אנשים המתמודדים עם תסמונת אספרגר, אוטיסטים, חרשים, מענה לאוכלוסיות מיעוטי יכולת, נערים בסיכון ונשים מבוגרות שמעולם לא עבדו".

מי יכול להגיע ללמוד אצלכם?

"מגיעים אלינו אנשים שזכאים על פי הביטוח לאומי לשיקום. מי שמגיע דרך הביטוח לאומי לא משלם בדרך כלל שכר לימוד. לאחרונה הרחבנו את קהל היעד של הסטודנטים שלנו והמכללה פתוחה גם לכלל האוכלוסייה. מי שמגיע לפה עובר אבחון אישי, שמלווה באנשי הצוות שלנו מרגע ההגעה שלו. אנחנו עוזרים לתלמידים שלנו גם בתום הלימודים במציאת מקומות עבודה, תוך כדי ליווי שלהם במקומות העבודה".

איזה קורסים אתם מלמדים?

 "יש לנו הרבה תלמידים שהפכו ממשוקמים למשקמים. ישנם קורסים מדריכי שיקום ועובדי השמה לאוכלוסיות של בעלי צרכים מיוחדים. יישומי מחשב, חשמל ואלקטרוניקה, טכנאות שיניים, עיבוד שבבי, הנהלת חשבונות ועוד. יש לנו 3 סניפים: ברעננה, חיפה ואשדוד. פה ברעננה לומדים 250 סטודנטים- 80% מהם בעלי מוגבלויות".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
משלחת תלמידי קציר ביקרה בהיידלברג
אות החיים המשותפים לביהס זיו
'אות החיים המשותפים' לביה"ס זיו
אנטנות סלולריות בקרבת השכונה
תושבי נווה זמר מחתימים עצומה לסילוק אנטנות סלולריות בקרבת השכונה
פצוע קשה בתאונה בקריות
משה פרץ פתח גלידרייה ברחובות
איזה זמר פתח גלידרייה ברחובות?
הולך רגל כבן 80 נהרג מפגיעת אוטובוס
הולך רגל נהרג מפגיעת אוטובוס בירושלים
נבחרות הבאולינג והכדורשת של כפר עידוד זכו באליפות ישראל
אלופי הארץ המיוחדים
מחקר חדש בדק את הקשר בין חלב והפחתת הסיכון לסרטן
מחקר מעניין לקראת חג השבועות