רעננה

מתרענן מחדש

רגע לפני שקבוצתו פותחת עונה שביעית ברציפות בליגת העל, אשר אלון, הבעלים של הפועל רעננה, מדבר על הכל: מה גורם לו סיפוק כבעלים של קבוצה קטנה, כמה כסף השקיע בקבוצה, מדוע סירב לכהן כיו"ר ההתאחדות, מה החלום שלו וגם על החברות עם שר האוצר, משה כחלון

זאב גולדשמיט 22/08/2019
צילום: זאב גולדשמיט

לפני 11 שנים הפועל רעננה עשתה שינוי מהותי, כשעברה לבעלות של אשר אלון. ממועדון במימון עירוני שהשתרך במשך שנים בליגות הנמוכות, אשר אלון שם את רעננה במרכז הבמה של הענף מספר אחד לצד המועדונים הגדולים מכבי ת"א, באר שבע מכבי חיפה ובית"ר ירושלים. צריך להעריך את העשייה של אלון כי מועדון קטן וכמעט בלי אוהדים לפעמים קשה יותר לנהל לאורך זמן מאשר מועדון גדול ומתוקשר, ואלון מצליח שנה אחרי שנה להפתיע את כל הפרשנים שמצביעים על הפועל רעננה כיורדת בטוחה.                        

בשבת הקרובה תפתח הפועל רעננה את עונתה השביעית ברציפות בליגת העל, כשתצא לסמי עופר ותתארח אצל מכבי חיפה (18:00) . זו סיבה טובה לשוחח עם הבעלים של המועדון. שאלנו מה מחזיק אותו בכדורגל כל כך הרבה שנים, כמה כסף השקיע במועדון וגם קצת פוליטיקה על ידידו, שר האוצר משה כחלון.

אשר אלון, מאיפה האנרגיות להתחיל עוד עונה?

"האנרגיות הולכות ומתמעטות עם השנים. אני גם מתבגר (68) וכל עונה חוזרת על עצמה כשברור שעבור קבוצה קטנה כל עונת משחקים זו מלחמת הישרדות להבטיח את ההישארות. יחד עם זאת, אין לי תוכניות לעזוב".

חשבת פעם לנהל קבוצה גדולה: מכבי ת"א, באר שבע?

"בשום בפנים באופן. רעננה מתאימה לי כמו כפפה ליד. כמי שנולד וגדל בעיר הזו, יש לי גם רגש למועדון. כבר עברתי קבוצה בינונית פלוס כמו מכבי נתניה, והבנתי שמי מנהל את המועדונים האלה הם האוהדים. גולדהאר מנהל את מכבי ת"א בסגנון אחר כי הוא לא גר כאן, אבל ביתר המועדונים הבעלים קוראים ושומעים את התלונות וצריכים להתעסק עם הניהול יום יום עם כל הלחצים שמסביב".

כמה מנויים מכרתם לקראת העונה?

"הפועל רעננה לא מכרה השנה מנויים. אגיד לך את האמת, לא שאלתי. זה צריך לשאול את המנכ"ל גיל קופר, אבל הכנסות ממנויים בכלל לא פקטור בתקציב שלנו".

מחיר המנוי שלכם הכי זול בארץ, שקול לקניה בינונית ב"רמי לוי".

"על מה אתה מדבר. היו תקופות שנתתי מנויים חינם ולא באו. אין ספק שבגלל שאנחנו לא משחקים בעיר, זה פוגע".

מכבי ת"א מכרה 17 אלף מנויים. נראה לי שמה שרעננה מוכרת בעשרים שנה לא מגיע למה שמכבי ת"א מוכרת בעונה.

"למה עשרים, גם לא בארבעים שנה. מכבי ת"א זה סגנון ניהול אחר שלא דומה לשום מועדון אחר בארץ. אנחנו מועדון קטן כמו עוד כמה מועדונים בסדר גודל דומה". (לפנייתנו, נמסר מהפועל רעננה שהקבוצה מכרה מאות מנויים, במחיר 350 שקל למבוגר, 250 לילדים ונוער)

סוג של תרפיה

מה מוביל אותך להמשיך לנהל מועדון בלי קהל?

"הפועל רעננה זה סוג של תרפיה. אף אחד לא שם לי אקדח על הרקה, מחר אני יכול לקום וללכת. אני נשאר כיוון שאני נהנה מהעשייה ומהתרומה לקהילה. במהלך השנים השקעתי בהפועל רעננה יחד עם הפרסומים על החברות שלי כ- 26 מיליון שקל. ביום יום אני מתעסק בבניית בתים, והמעבר מהמשרד למגרש והעיסוק עם שחקנים צעירים גורם לי להכיר עולם אחר. משמח אותי שמועדון הייצוג של רעננה עושה טוב למעט האוהדים שיש לנו, אבל כולם אוהדים נאמנים. אני יודע שיש אלפי אוהדים שאוהבים אהבת נפש את המועדון, עוקבים אחרי משחקי הפועל רעננה ונהנים מצורת הניהול של המועדון, וזה יוצר אצלם גאווה. היו תקופות שחיפשו מה כתוב על הקבוצות במדור 'סודות מחדר ההלבשה'.

איזו התרגשות יכולה להיות ממועדון שכל רצונו הוא לשרוד בליגת העל?

"אני מבין את מה שאתה אומר. תמיד יש רצון להתרגש יותר ולזכות בתארים. התקווה שלי שיש לנו ראש עירייה חדש, חיים ברוידא, שהוא יליד העיר שאוהב ספורט ואוהד הפועל רעננה, שהצהיר שיבנה אצטדיון כדורגל בעיר, וזה יכול להערכתי להביא 3000 אוהדים מקומיים. כנמשל, גם קבוצה קטנה כמו לסטר זכתה באליפות אנגליה, וזה מותיר לי תקווה שעם אצטדיון ביתי יכול להיות שיבוא יום וגם הפועל רעננה תזכה באליפות המדינה. יעשה לי טוב גם אם נצליח להגדיל את מעגל האוהדים שיבואו למשחקים של רעננה".

מחפשים יו"ר להתאחדות לכדורגל. מדוע שלא תתמודד על התפקיד?

"הייתי יכול מזמן להיות יו"ר ההתאחדות, אבל זה לא מעניין אותי וגם אין לי את הזמן להתעסק עם זה. מאוד חשוב לי שהפועל רעננה תתנהל בצורה מושכלת ועל פי תואר מידות. בהתאחדות שולטים עדיין מרכזי הספורט, וכדי לשנות את הכדורגל צריך לעבוד שם במשרה מלאה. אני לא בנוי לזה ואין לי זמן להתעסק בזה".

מהן הציפיות שלך העונה מהפועל רעננה?

"לפני חודש עוד הייתה לי תקווה שניאבק על מקום בפלייאוף העליון, אבל בגביע הטוטו ראיתי שאנחנו לא ממש טובים כדי להיות שם, ונצטרך שוב לשרוד בליגת העל. הקבוצה עדיין לא מחוברת כפי שהייתי מצפה. צריך להעריך את מה שיש וכל עוד הפועל רעננה בין 14 הקבוצות בליגת העל, זה עושה טוב לספורט בעיר".

לשחק יותר התקפי

חשבת מה יקרה למועדון אם תעזוב?

"אין לי ספק שאם אעזוב את הפועל רעננה היא תחזור להיות מה שהייתה פעם, קבוצה בליגה שניה או שלישית. לא מאמין שיבוא מישהו שיכנס במקומי וישים שניים וחצי מיליון שקל מדי שנה. אנחנו מעודדים את הנוער המצוין שלנו שיידעו שהדלת בפניהם לבוגרים פתוחה. אני מבקש להדגיש שאני גאה בסגל שלנו ושהצלחנו לשלב תשעה שחקנים צעירים שעלו מהנוער, ארבעה מהם בהרכב הראשון: אסף צור, בן סביר, יואב תומר, ירדן כהן, ויש את שון קלימקין, בני גולן, עומר מזראי".

מה גורם למאמן מנחם קורצקי לעבוד אצלך כל כך הרבה זמן?

"קורצקי הוא אחלה מאמן, שמתאים לקבוצה וגם לי כבעלים. לפעמים בסערת רגשות הוא עושה דברים שלא היו צריכים להיעשות, אבל הוא מאד חיובי ובאופן אישי אני מאוד אוהב אותו, ואנחנו מסתדרים. הוא יודע להחזיק את חדר ההלבשה. מה שמפריע לי, שהייתי רוצה שהפועל רעננה תשחק פחות הגנתי ויותר התקפי. אני יודע שקורצקי משתדל ללכת לפי הראש שלי בקטע הזה. לא אמרתי לוותר על הגנה, אבל הייתי שמח לו הפועל רעננה תפסיק להיות קבוצה משעממת".

איפה ההתרגשות גדולה יותר אצלך: בפרויקטים של בניה במסגרת "התחדשות עירונית" או בהפועל רעננה?

"זה לא בר השוואה בכלל. ברעננה אני בונה 395 יחידות דיור בארבעה פרויקטים, ויש לי עוד קרוב ל-2500 דירות בבניה בשלבים כאלה ואחרים בתל אביב, גבעתיים, הוד השרון, שזה עיקר העיסוק שלי. הפועל רעננה זה ריגוש אחר. אחרי הפסד קשה לישון, וכשמנצחים אני ישן כמו תינוק".

החברות עם השר כחלון

אתה ידוע כמקורב לשר האוצר משה כחלון. מה מהות הקשר ביניכם ואיך אתה מסביר את הזיגזוג שלו והחזרה לליכוד?

"משה כחלון ואני חברים מאוד טובים. אנחנו מבלים יחד, יוצאים לחו"ל ביחד, עם המשפחות יחד. אני נותן לו את תמיכתי מבלי לבקש דבר. כל עוד הוא שר האוצר אני לא ניגש למכרזים של מנהל מקרקעי ישראל. אני עד לזה שלפני הבחירות האחרונות כחלון ויתר על האפשרות להיות מספר שתיים ברשימת "כחול-לבן" ואפילו אפשרות לרוטציה עם גנץ, רק בגלל שהוא ליכודניק בנשמתו וימני בדעותיו".

איך אתה מסביר שלפני הבחירות הוא אמר ששר אוצר חזק חייב לבוא מרשימה עצמאית וכעת התחבר לליכוד?

"כחלון לא רימה אף אחד. הוא התמודד ברשימה עצמאית, אבל אחרי הירידה מעשרה לארבעה מנדטים, לא הייתה לו יכולת נפשית להתמודד שוב לבד בעוד מערכת בחירות. כחלון אמר שאם הציבור לא יודע להעריך את מה שהוא עשה אחרי כל כך הרבה דברים טובים שעשה לכלכלה, אז אולי עדיף להתחבר למפלגה גדולה. כחלון ביצע 72 רפורמות, לא היה שר אוצר שעשה כל כך הרבה. עוד יכתבו עליו ספר, הוא יירשם בדפי ההיסטוריה. כחלון הרי היה יקיר הארץ. התקשורת רצתה את הראש של ביבי, וכחלון לא יכול היה להפיל את הממשלה. ברגע שהתקשורת הבינה שהוא לא יתן את הראש של ביבי, התלבשו עליו. אם היה מתחבר לכחול לבן, תאמין לי שהיו מציינים את כל הרפורמות שעשה והיו משבחים אותו".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 12/09/2019
זאב גולדשמיט 04/09/2019
זאב גולדשמיט 29/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
זאב גולדשמיט 27/08/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מדברים על "מהיר לעיר"
לאכוף את נושא השכרת דירות הנופש במרינה
שישי בעתיקה יוצא לדרך
שישי בעתיקה יוצא לדרך
כתב אישום נגד מעורבים בהעברת נשים מבלארוס לישראל והעסקתן בזנות
משדרגים את אגם דימונה
אמנות רחוב בכפר סבא
אמנות רחוב בכפר סבא
רוזן עתר נגד העירייה
הרב דר מיכאל לייטמן
פרשת "הגננת המתעללת": מה הופך אותנו מפלצות?