רעננה

עשו עליו סרט

ביום שלישי יוקרן באודיטוריום של תיכון "אביב" סרט שיצרו תלמידי מגמת הקולנוע של התיכון על חייו ופועלו של יצחק שקולניק, ראש המועצה השלישי של רעננה

זאב גולדשמיט 05/09/2019
הבת, צביה שקולניק. לקיים הנצחה ראויה, צילום: פרטי

לא רבים הם ראשי הערים שעורכים עליהם סרט. לכבוד זה זכה יצחק שקולניק, שכיהן בשנות ה-60 במשך כעשור כראש המועצה ברעננה (בטרם הפכה לעיר). תלמידי מגמת הקולנוע של תיכון "אביב" בשיתוף צביה, הבת של יצחק שקולניק, חברו יחד ויצרו סרט ייחודי להנצחתו שבו יספרו על חייו ופועלו של ראש המועצה השלישי של רעננה.

 יצחק שקולניק הגיע לרעננה ב-1928 כשהתגוררו בה 50 משפחות בלבד. מאז עלייתו לארץ ישראל עסק בחקלאות והתנדב לצבא הבריטי. בשנות ה-50 הקים את היסודות למשק הלולים, בהמשך המשפחה גידלה ירקות ונטעה פרדס.  32 שנה לאחר הגיעו לרעננה נבחר לכהן כראש המועצה המקומית, והעביר את המשק לידי צביה, בתו הצעירה, שהמשיכה את דרכו. 

שקולניק ייזכר כמי שבנה את היסודות של רעננה, היה מעורב בפרויקטים רבים, שחלקם הושלמו לאחר מותו.

הסרט על שקולניק יוקרן ביום שלישי (10.9) בשעה 10:00 באודיטוריום של תיכון "אביב" במעמד ראש העיר חיים ברוידא, ותיקי ופרנסי העיר, בני משפחת שקולניק ואנשים שמחוברים להיסטוריה של רעננה.

מנהלת תיכון "אביב", ארנה אהרון, מסרה: "מהמקום של שיתוף פעולה עם רעננה והחיבור להיסטוריה של העיר ועם הפנים לקהילה – אני מוצאת לנכון כמנהלת לראות את תלמידי בית הספר מעורבים בקהילה. יצחק שקולניק היה ראש המועצה מהחשובים שידעה רעננה, איש בעל חזון שדאג לפיתוח העיר. חשוב שתלמידנו יהיו מעורבים וילמדו על דמויות חשובות שהשפיעו על רעננה עירנו. המעורבות בקהילה חשובה בדיוק כמו השתתפות בשיעור בכיתה".

מי שליווה את התלמידים בצילומים הוא רכז מגמת הקולנוע בתיכון אביב, עופר פנחסוב, שאמר:

"מגמת הקולנוע והניו מדיה של תיכון אביב חברה לאגף החינוך וההנצחה של עיריית רעננה כדי להנציח ולהפיק סרטים על אישים מהעבר הרענני, שהשפעתם על העיר היתה מכרעת.  הדמות הראשונה שנבחרה היא ראש העיר בשנות ה-60 שקולניק. תלמידי המגמה ובראשם יובל בניאן וטליה עמאר התחילו בתחקיר מקיף על ההיסטוריה של שקולניק. במשך חודשיים אספו כל פרט עליו ועל עשייתו. גילינו אדם פעלתן, ממציא, שאינו מוותר. דקדקן. איש אדמה. לאחר מכן תיאמו את ימי הצילומים עם יותר מע-20 מרואיינים שפעלו תחת או יחד עם שקולניק, בהם הרב פרץ, סגן ראש העיר ועוד. עבור התלמידים זו היתה חוויה לחוות את רעננה של פעם ממקור ראשון.

 פנחסוב סיפר שמאז הקרנת הבכורה של הסרט בקולנוע לב ברעננה בחודש יוני האחרון לעיני יותר מ-200 צופים, התגובות היו נלהבות. "הסרט על שקולניק זה רק ההתחלה של המיזם. בקרוב נשב ונחליט על המועמדים החדשים לסרטי דיוקן השנה. אני יכול לומר שמאז שהסרט הוקרן נעשים אלינו לא מעט פניות ממשפחות לתעד את קרובי משפחתם שפעלו לטובת העיר". 

ליצחק שקולניק היו שלושה ילדים, שניים מהם הלכו לעולמם. צביה, בת הזקונים של שקולניק, מתרגשת לקראת הקרנת הבכורה: "מאוד היה חשוב לי שבסרט יוצג פועלו של אבא ואישיותו, שעשה רבות למען פיתוח רעננה ועבור הקהילה. אפילו הפיל הלבן 'יד לבנים' הסתיים גם בזכותו. השלד כבר עמד, אבל אבא שלי לא אישר שום פרויקט שלא היה כסף לסיים אותו. כשאבא מכר את הקרקעות שהיו ברשות המשפחה והיה צריך להעביר חלק לצרכי ציבור אחרים, הוא ושני אחיו נתנו את הסכמתם להשתמש בכספים שנועדו לציבור לטובת השלמת בית יד לבנים. בסרט ידברו גם על הבת שלי והנכדה של יצחק, זוהר, שנפטרה בגיל צעיר. בשלהי שנות ה-80 יצחק החליט לתרום מכספו הפרטי להקמת כיתת גן ילדים על שמה באחד המעונות של נעמת". 

מה הזיכרון שלך מאבא?

"אבא היה זה שגידל אותי. עד היום יש לי את הסיר שבו האכיל אותי דייסה. או-טו-טו 30 שנה שהוא איננו, ותמיד שאלתי את עצמי מה יצחק היה אומר על רעננה של היום".

באמת, מה אביך היה אומר על רעננה של היום?

"אבא רצה שרעננה תגדל קצת, אבל לא במימדים של היום. רעננה נראית היום כפי שנראית הרבה בזכות מה שאבא שלי עשה. בתקופת כהונתו של שקולניק רעננה לא היתה סלולה והוא דאג לפיתוחה ולאישור תכנית המתאר החדשה. בתקופתו היתה תנופת בניה, בתי ספר, אזור התעשייה, בריכות חמצון, את שכונת קריית שרת הוא יזם. את הרחוב שבו גרנו סללו אחרון, כדי שלא יגידו ששקולניק סלל את הכביש ברחוב שלו".

האם הנציחו את שמו של אביך?

"כן, אבל זה לא כל-כך היה לטעמי. בקריית שרת הקימו כיכר על שמו. לימים, כשהקימו את תיכון "אביב", הצענו לקרוא לו  תיכון שקולניק, אבל הקימו ועדה שבחרה לקרוא לתיכון 'אביב', ובמקום זה קראו לדרך הפארק ע"ש שקולניק, אבל לא כולם יודעים את זה. ראוי שרחוב מרכזי ברעננה ייקרא על שמו של אבי, לפחות שאת דרך הפארק ישנו ל "דרך שקולניק".  

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
ונחה אבן פינה לפגיה חדשה וממוגנת בהלל יפה
פגייה ממוגנת תיבנה ב"הלל יפה"
לראשונה: השתלת מח עצם לאחרת השתלת כליה
השתלת מח עצם לאחר השתלת כליה
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
עוברים דירה עם העירייה
בתמונה מימין רוני בריק  ראול סרוגו ויהושע שפונדר
נשיא התאחדות בוני הארץ במסר מדאיג
זו לא דמוקרטיה, זו שנאה
כביש עוקף עומסי תנועה
כביש עוקף עומסי תנועה
אלמוג יעקב על הפודיום בתחרות האחרונה. אלופת הארץ
רק אני והגלשן שלי