רעננה

מוזיאון לכלי נגרות

אליעזר גלבוע , נגר במקצועו, הקים בביתו מוזיאון לכלי נגרות בעלי ערך היסטורי. "אימי רצתה שאהיה נגר ומגיל חמש קנתה לי כלי נגרות". כעת הוא פותח את התצוגה לקהל (בתיאום מראש)

זאב גולדשמיט 05/09/2019
אליעזר גלבוע, צילום: פרטי

יש מקצועות שלעולם לא נס לחם. אליעזר גלבוע (72), תושב רעננה ואב לשלושה ילדים הוא במקצועו נגר מזה 52 שנים. להנאתו, הקים בביתו מוזיאון לכלי נגרות היסטוריים, והוא אחד מבעלי האוספים הנדירים בעולם. חדי העין שעוברים ברחוב שבו הוא מתגורר יכולים להבחין בחלק מהתצוגה שלו בוויטרינות בגג ביתו. 

את אהבתו לנגרות קיבל בילדותו, כשהוריו רכשו לו כלי נגרות בימי הולדת. נגרות למד באורט ר"ג, פתח נגריה בתל אביב ולא מפסיק ללמוד בקורסים בתחום האומנות.  במקביל, אליעזר מלמד נגרות, פיסול וגילוף.

"המוזיאון שלי שנמצא בסטודיו על הגג, וקיים 22 שנה. התחיל עם מספר כלים מועטים, ועם השנים זה הלך והתרחב" סיפר גלבוע. "המוזיאון הוא חתיכת היסטוריה, מציג את ההיסטוריה של המקצוע. יש לי כ-700 כלים מהמאה ה-17 , ה-18 וה-19 כמו למשל, מקצועות, מקדחים, מסורים ופלסים."

מהיכן הרעיון להקים מוזיאון ?

"יום אחד עשיתי עבודות עץ בדירה בבית בכפר, ולבעל הדירה היו ארבעה כלים ישנים, שלא היה לו צורך בהם, אז אכסנתי את זה אצלי. כשפתחתי סטודיו ללימוד, נראה לי נכון להציב את הכלים על הקיר, ומאז רכשתי כלים נוספים בעלי ערך היסטורי מסוחרים או ב 'אי-ביי'. לפני שנים פתחתי את המוזיאון ביום פתוח של האומנים ברעננה. אני מציג את המוזיאון בפני ציבור כדי לחשוף את ההיסטוריה של מקצוע הנגרות".

מה התצוגה עושה לך?

"אני מאוד נהנה מזה. יש לי חשש, שאני יודע מדוע אני עושה את זה . אמא שלי רצתה שאהיה נגר ומגיל חמש בכל שנה כשחגגתי יום הולדת היא לקחה אותי לחנות 'האחים ביטר' באלנבי בתל אביב וקנתה לי כלי נגרות. כילד אני זוכר ששכבתי על הריצפה ובניתי כל-מיני דברים מעץ. אגב, הורי היו מוזיקאים, ואמא הלחינה את השיר הידוע 'היום יום הולדת' , אבל היא רצתה שאהיה נגר".

כמה שווה המוזיאון שלך?

"אין לזה מחיר. בעולם סוחרים מאוד מעריכים אותי, ומגיעים לכאן לראות מומחים מרחבי העולם. ביקרו אצלי, בין השאר, מגיש תכניות נגרות בטלוויזיה מלונדון, כותב ספרים על כלים עתיקים מארה"ב, ונגר בעל שם עולמי מיפן".

אם מעניין אתכם לראות את האוסף הנדיר במוזיאון, או להשתתף בקורסים שלו בנגרות ופיסול, ניתן ליצור קשר עם אליעזר גלבוע (בתיאום מראש) בטלפון: 050-5325483

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 05/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
יוצאים לדרך חדשה
מנחם קורצקי , ממשיך לגבש את הסגל
הפועל רעננה החתימה זר חמישי
חדש בכפר סבא - גוטליב בר
משתלבים
אלכוהול צעירים
כמה צעירים נפגעו בתאונות בשעות הלילה
רוכב אופנוע החליק ונפצע קשה
רוכב אופנוע החליק ונפצע קשה
המורה לזמרה
תלמידי יב במגמה הימית. השלימו קבלת רישיון סקיפר
על היאכטה עלה