רעננה

"לרעננה יש פוטנציאל להיות עיר עוד יותר נהדרת"

בראיון חגיגי לראש לשנה מסכם ראש העירייה חיים ברוידא כמעט שנה בתפקיד, מספר באיזה הוא מצב קיבל את העירייה, ההישג הכי גדול שלו ומה העתיד שהוא צופה לעיר

זאב גולדשמיט 26/09/2019
ברוידא. "לפני אחת עשרה בלילה אני לא נכנס הביתה", צילום ארכיון: אלן שיבר

בעוד חודש וחצי ימלאו שנה לבחירתו של חיים ברוידא לראש עיריית רעננה. נראה שהוא נכנס לתפקיד עם רעב להצליח. הוא מרבה להסתובב ברחבי העיר כדי לבחון מקרוב את הדברים שטעונים שיפור, נפגש עם תושבים, ומנסה להתמודד עם קופה ציבורית ריקה ותביעות משנים קודמות.

באיזה מצב קיבלת את העירייה?

"כניסתי לתפקיד לוותה בחשש גדול לנוכח נתוני האמת שנחשפו בפני. במפגש הראשון שלי עם גזבר העירייה, יוסי מזרחי, הוא אמר לי, ואני מצטט: 'אם לא יהיה שינוי דרמטי, בעוד ארבעה חודשים אין לי יכולת לשלם משכורות לעובדי העירייה'. היום אני יודע שהחלטת הגזברית הקודמת, אירית יהל, לעזוב את העירייה נבע מכך שהיא קבלה על ההתנהלות הכלכלית ולא רצתה לקחת אחריות על תהליכים שנעשו כאן".

הושמעה נגדך ביקורת על העלאת הארנונה החריגה?

 "אף ראש עיר חדש לא שמח להעלות ארנונה, אבל זו הייתה החלטה של כל חברי הקואליציה, חלקם אנשים שמבינים בכלכלה והיו נציגים בכירים בחברות גדולות במשק. אם הייתה התנהלות נכונה בעירייה, כבר אחרי בחירות 2013 זאב בילסקי היה צריך כבר להעלות את הארנונה".

 ברוידא ממשיך: "כניסתי לתפקיד לוותה בשימוע במשרד הפנים לגבי מעמד רעננה כעיר איתנה, שימוע שקיבלתי בירושה, והיה חשש להורדת הדירוג שלנו  מטריפל A ע"י חברת דירוג האשראי, שהעבירה ביקורת על קודמי בתפקיד. בינתיים, יש לי בשורה, שבשלב זה השימוע שלנו במשרד הפנים בוטל, אחרי שעשינו חשיבה חדשה כיצד לשפר את המצב הכספי, והוסר גם האיום של חברת האשראי, אחרי שהצגנו תכנית הבראה. בפרק זמן של חצי שנה ביצענו קיצוץ רוחבי בתוך העירייה וחסכנו בתקופה זו 20 מיליון שקלים. לצד התוספת בארנונה ערכנו התייעלות פנימית רחבת היקף".

 בשעה שבעיריות סמוכות מקדמים את הנת"צ אתה נחוש לפעול נגד התוכנית במתכונתה הנוכחית. האם יש לך סיכוי מול משרד התחבורה שמציין כי התוכנית לסלילת נתיבי תחבורה ציבורית היא זו שתפתור את בעיית הפקקים?

"כראש עיר אני מבין יותר טוב מפקידי ממשלה מה טוב לרעננה. האופציה מבחינתי היא שהנת"צ יעבור ברחוב וייצמן, אבל אם יידרש שיעבור באחוזה, אז בין השעות שבע לתשע בבוקר ובין 15:00 ל- 17:00 יהיה נתיב תחבורה ציבורית באחוזה ובשעות אלה לא יתאפשרו פניות ימינה ושמאלה, וביתר השעות התנועה תהיה חופשית. לא אתן ידי שיהיה לי כתם שחור בתולדות רעננה, שאישרתי להכניס נתיב תחבורה ציבורי עם סגירת 19 פניות".

 הודעת כי בכוונתך להקים אצטדיון כדורגל ברעננה, איך הדבר יתבצע לנוכח מצב הקופה העירונית?

"האצטדיון לא יבנה מכספי התושבים. העירייה תקצה שטח, והאצטדיון יבנה מכספי מועצת ההימורים ומכספי תורמים. אנחנו מדברים על אצטדיון צנוע של 6,000 מקומות, שיהיה בו שילוב של מסחר, שגם יכניס כסף".

 עוד בתקופת כהונתו באופוזיציה ברוידא היה בין הראשונים להשתמש במדיה הדיגיטלית. גם כיום, מידי מוצאי שבת, הוא מדווח לציבור באמצעות דף הפייסבוק שלו על שנעשה בעיר. "ראשי רשויות החלו להעתיק ממני את השיטה של דיווח שבועי", סיפר. "אני רואה תנופה בעיר והתחושה של התושבים שהעיר מקבלת אופי אחר. החלטתי להשאיר אורות במרכז העיר כדי שתהיה נראות; התחלנו להפעיל שאטלים לתלמידים לבתי הספר ממקומות שאין תחבורה ציבורית; השגנו ממפעל הפיס 400 אלף שקל, והחלטנו להעניק ל-40 תושבי העיר מלגות של עשרת אלפים שקלים. מדובר בסכום מכובד לעומת מילגה של 500 שקל שהיתה בעבר".

מה הנושאים שקידמת מאז שנבחרת ובהם אתה גאה במיוחד?

 "בנושא החינוך, נפתר המחסור בסייעות, הקמת מחלקה שתפקח על גני הילדים מגילאי אפס עד שלוש, הקמת בית ספר ברעננה לילדים על הרצף האוטיסטי, הקמת פורום חברות הייטק בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה הפתוחה  - קואליציית חברות שתסייע בין השאר במציאת מקומות עבודה; הפיכת העיר לעיר מובילה בנושא נגישות; הקמת ועדה לזכויות של בעלי חיים והרחבת פעילות תרבות הפנאי לגיל הזהב".

ומה ההישג הכי גדול שלך?

"אני רואה בחינוך חזות הכל. העובדה ששנת הלימודים נפתחה בצורה מוצלחת, ושהתלמידים גילו כיתות משופצות ומרחבי לימוד, זה הסיפוק שלי. הישג נוסף, היכולת של הציבור להבין שרעננה מורכבת מדתיים, חילוניים אשכנזים וספרדים, ומערכת היחסים בין תושביה, בריאה".

אחד הנושאים שברוידא מתכוון להשקיע בתקופה הקרובה הוא הגדלת מלאי חנויות בעיקר במרכז העיר. "אנחנו הולכים לשכור כ-700 מקומות חניה במבנים מסחריים, ובקרוב נאפשר לתושבי העיר חנייה חינם של עד שלוש שעות, והתשלום יהיה החל מהשעה הרביעית", חושף ברוידא את תכניתו. "העירייה לוקחת על עצמה את האחריות על מקומות החניה ותסבסד חניה כדי שמרכז העיר ישגשג. אנחנו במו"מ עם בעלי החניונים. במקביל, נחליף את תו החניה, כיוון שלהערכתו כ-3,500 רכבים שבעליהם אינם תושבי רעננה מחזיקים בתו חניה, והתו החדש יפנה מקומות חניה בכחול-לבן".

"אני לא טיפוס שנלחץ"

ברוידא הגיע לתפקיד ראש העיר עם הרבה רעב להצליח, ולעיתים סופג ביקורות על התנהלותו, שלטענתו מופנים ע"י גורמים שחשבו שידאג להם לתפקידים . "אני מאד מאמין ביושרה, והעובדים יודעים שלא אתפשר על פעולות שמנוגדות לחוק", הוא אומר. "יצאו עלי בהתקפות הרבה מקורבים שרצו לקבל תפקידים. נגמרה התקופה שהעירייה מספקת מקומות תעסוקה למקורבים. לא אקנה שקט פוליטי תמורת תשלום מהקופה הציבורית. אני הולך לישון בשקט, ולא מתרגש ממי שתוקף אותי על ההתנהלות הזאת".

עד כמה הלחץ הציבורי משפיע על קבלת החלטותיך?

"אני לא טיפוס שנלחץ. אני יכול להבין מדוע ראשי רשויות ישרים מצאו עצמם בחקירות: הם לא הצליחו לעמוד בלחץ של מקורבים שביקשו לקבל הטבות או מכרזים תפורים. מי שמכיר אותי יודע שאצלי זה לא יכול לקרות. הווטסאפ שלי מלא בקשות הזויות שאסדר מכרז לזה, ולזה, ולכולם אני עונה: 'לא במשמרת שלי'".

מה קרה למערכת היחסים בינך לבין סגן ראש העיר ניר קריסטל?

"אני ראש העיר, וכמי שעומד בראש המערכת זכותי להעיר הערות למי שנמצא תחתי. אני לא אחראי לכך שהתקשורת מחפשת ליצור דרמות מכל משפט שיוצא מפי. לא צריך להוציא דברים מפרופורציות".

כמה שעות ביום אתה עובד?

"לפני אחת עשרה בלילה אני לא נכנס הביתה. היום למשל יש לי 13 פגישות, האחרונה מתחילה ב- 21:45. אני מתעורר בשבע ומתחיל בסיבוב ברחבי העיר".

יש לך זמן לפנאי? תחביבים?

"אין לי זמן לפנאי. לאחרונה המשפחה שלי הפתיעה אותי כשלקחה אותי ללא ידיעתי לארבעה ימים לקפריסין. ההפתעה הייתה כה גדולה, כשיום לפני הטיסה גילו שהדרכון שלי לא בתוקף, ושילמתי לא מעט כדי לקבל דרכון זמני".

מה אתה עושה כדי להירגע?

"כשאני רוצה להרגע, אני מתניע את הרכב ונוסע לגני ילדים ולבתי ספר. האהבה שהילדים מרעיפים עלי עושה לי טוב".

מה תאחל לתושבי רעננה לשנה החדשה?

"אני רוצה לאחל לתושבי רעננה בריאות, שנת פוריות בעשייה, ושנמשיך לחיות בדו-קיום ובאיכות חיים. רעננה עיר מצוינת ויש לה את הפוטנציאל להיות עיר עוד יותר נהדרת".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
תלמידות בבית הספר גולדה בכפר סבא
כפר סבא בוחרת בשוויון מגדרי
"לב של שוקולד"
בחזרה לקמפוס
בחזרה לקמפוס
ראש העיר רפי סער וסגנו איתן צנעני
אישור לטאבו מהבית
תערוכת נשים  בעולם
תערוכת "נשים בעולם"
הברחת סיגריות וטבק דרך נמל אשדוד
הדובי ששרד את השואה
הדובי ששרד את השואה
פועל נפצע בינוני עד קשה
מתקין מזגנים נפל מגובה בירושלים ונפצע בינוני עד קשה