רעננה

יוצאת לאתגר חדש

קבוצת הנשים בכדורעף של מכבי רעננה תפתח עונה נוספת בליגת העל במטרה להיכלל בפלייאוף העליון. ישראל אשר, מאמן הקבוצה, מסביר מדוע חשוב לטפח את השחקניות הישראליות ואיך אפשר לקדם את ענף כדורעף הנשים

זאב גולדשמיט 06/10/2019
ישראל אשר. גאה בסגל הישראליות, צילום: באדיבות מועדון הכדורעף מכבי רעננה

ליגת הכדורעף תיפתח בעוד שבועיים ובמועדון הנשים מכבי רעננה נערכים למשחק הראשון שייערך בחוץ נגד קריית אתא, שכנראה תהיה מיריבותיה במאבק על כרטיס לחצי גמר הפלייאוף. שתי הקבוצות המובילות בכדורעף הנשים הן מכבי חיפה, שתגיע לרעננה ב-28 בנובמבר, והפועל כפר סבא, אצלה תתארח רעננה כעבור שבוע.                                                                                        

רעננה, שבשנים האחרונות התמודדה בצמרת ולעיתים התברגה בין ארבע הראשונות, תציג העונה קבוצה חדשה על טהרת שחקניות כחול-לבן, אחרי ששתי הזרות מברזיל, טליטה נסימנטו וברונה לאמוס, עזבו. מדובר בשתי זרות שהותירו את רישומן, אבל בשל צמצום בתקציב היה קשה להשאירן. ברעננה עשו חישוב מחדש, ובחרו לקדם שחקניות ישראליות, כשעל הקווים ימשיך זו העונה השלישית ברציפות המאמן ישראל אשר.                                          

ישראל אשר (57) מאמן שנים רבות בכדורעף הנשים. משנת 2000 עד 2005 אימן ברעננה והצעיד אותה לזכיה בגביע המדינה, המשיך לשמונה שנים באבן יהודה, אותה העלה שתי ליגות: מהארצית לליגת העל; המשיך לשנתיים בקריית אתא אותה הצעיד לגמר הפלייאוף, ומשם חזר לקדנציה שניה ברעננה.  

ישראל, מהן הציפיות העונה?

"להיאבק בצמרת ולסיים בין ארבע הראשונות, למרות שנהיה הקבוצה אולי הצעירה בליגה, ועם שחקנית זרה אחת בלבד, שמבחינתנו הפכה כבר לישראלית: איבונה ואליגורה, שנה שישית בקבוצה, והיא גם הקפטנית שלנו. רוב הקבוצות משחקות עם שלוש זרות. ברעננה קיבלו החלטה לקדם שחקניות ישראליות ולהצליח ברמה הקבוצתית. כוונתנו לבנות שלד לשנים הבאות ולראות המשכיות שהבנות הצעירות המוכשרות יובילו את הקבוצה, ולא נצטרך מדי שנה להחליף סגל שחקניות".

הכדורעף הישראלי לא מצדיק שלוש שחקניות זרות בקבוצה?

"אני בדעה שבליגת העל מספיק שתי זרות, כי ההשקעה הכספית בהן אינה מוצדקת. זרה טובה עולה מעל מאה אלף שקל, ואם ישקיעו את הכסף הזה בשחקניות ישראליות, זה גם יעזור גם לנבחרת. זה הזוי שאת נבחרת ישראל עדיין מובילות שחקניות וותיקות כמו אניה ויליקי וגלית דבש. במקום לגדל שחקניות צעירות, מועדונים מעדיפים לשלם לזרות, וככה לעולם לא נקדם את השחקניות שלנו".                          

ישראל אשר גאה בסגל הצעיר שהוא יוביל העונה ברעננה. "הצלחנו להחתים את השחקניות הישראליות הצעירות הטובות בארץ. אני מאוד מאמין בשחקנית הישראלית, ולכן לא חושש להתמודד בליגה מול קבוצות עם שלוש זרות. מתוך 14 שחקניות בסגל של מכבי רעננה, יש לנו 6 בנות מתחת לגיל עשרים, ושתי בנות מעל 30. יתר הבנות הן בתווך הגילאים 22 ועד 25. השחקנית הכי צעירה אצלנו ברעננה היא מיקה פז, רק בת 15, מנבחרת הנערות, שתשחק במקביל בקבוצה הבוגרת ובקבוצת הנוער. צעירות נוספות שמשחקות אצלנו הן: אלה טבקרו ושי ברם בנות ה-17, שמשחקות שנה שניה בקבוצה, הליברו נועה קבקוב בת 16, גם היא שנה שניה בקבוצה,  יובל אליהו ומאיה דודוצקין, שתיהן בנות 18, לנה קודוחין בת 19".

לקדם את כדורעף הנשים

ישראל, כיצד מקדמים את ענף הכדורעף וכיצד מביאים קהל?

"שיווק, שיווק, ועוד פעם שיווק. ברמה הארצית זה טלוויזיה ועיתונות. לצערי, בשנה שעברה לא שידרו את משחקי מכבי רעננה בטלוויזיה אפילו פעם אחת. עיתונות כתובה בכלל מתעלמת מהכדורעף, לפעמים כתוב משהו כללי עם תוצאות בלבד. אני מאוד אוהב כדורגל, ועיני לא צרה בכדורגל, אבל כשאני פותח טלוויזיה ביום שישי ורואה שידור ישיר של משחק בליגה א' בין הפועל מרמורק לאור יהודה, ולמחרת שוב שידור חוזר של אותו משחק, בעוד משחקים בליגת העל לנשים בכדורעף לא משודרים, משהו פה לא מסתדר לי. בוא נניח בצד את ליגת העל בכדורעף, אבל באותו זמן התקיימה אליפות אירופה בכדורעף לגברים ולנשים, אירוע השיא של הכדורעף. אז שידרו את זה בצ'רלטון, בסדר, ואני שואל מדוע לא לשדר משחקים כאלה בערוץ פתוח לכולם, בערוץ 5? יש גם חוסר פרופורציות אם משחק בליגה א' בכדורגל משודר פעמיים בתוך 24 שעות, בעוד משחקי כדורעף אפילו לא משדרים פעם אחת. למשל, מאוד נהניתי לצפות באליפות העולם בהתעמלות, ככה חושפים ענף".

אולי הכדורעף לא מספיק מעניין?

"אני לא אובייקטיבי, אבל כדורעף הוא ספורט מאוד מעניין, ספורט אינטליגנטי ואטרקטיבי ללא אלימות. זה ענף ספורט משפחתי שבו משפחה יכולה להעביר אחלה ערב בצפייה משותפת במשחק. ברחבי העולם יש ליגות עם משחקים של 5000 ולעיתים גם 8000 צופים, וכואב הלב לומר זאת, אבל בליגת העל שלנו יש אולמות שבהם באים 50 צופים, ואם מצליחים לגרד מאה אז אומרים 'איזה יופי'. אתה נוסע למשחק חוץ בדרום הארץ או בצפון וקשה לקבל את זה שביצעים יושבים האבא של השחקנית הזו, והסבא של השחקנית ההיא, והדודה. בכדורעף הישראלי מצליחים למלא אולמות רק בגמר גביע המדינה ובגמר פלייאוף, אבל יש עוד משחקים נהדרים שאפשר להנות מהם, אבל צריך חשיפה".

כמה צופים מגיעים למשחקים שלכם ברעננה?

"אנחנו עוד במצב טוב, מגיעים ל-200 צופים, זה לא הרבה, אבל אני מאוד מעריך את מי שמגיע. עם כל הכבוד לאולם 'פעמונים' והשירות הנהדר שאנחנו מקבלים שם, זה לא מתקן אידאלי לליגת העל. אין בו חווית צופה כשיושבים שעה וחצי בטריבונה מעץ ובלי משענת ואנשים מביאים כריות מהבית. מצד שני, רעננה מעדון מאוד מסודר עם הרבה מתנדבים, שעושים רבות למען המועדון. המועדון הזה עושה יש מאין במינימום תקציב".

כיצד מחברים את קבוצת הכדורעף לקהל הרענני?

"אנחנו עובדים על שיווק. איגוד הכדורעף מנסה לעודד שיווק. אצלנו ברעננה פועלים ברמת המדיה הדיגיטלית, מפרסמים בפייסבוק, באינסטגרם, ובקבוצות וואצאפ. נצטרך לפרסם גם בבתי ספר. יש המון חובבי ספורט ברעננה שלא יודעים שיש אפילו קבוצת כדורעף נשים בליגת העל".

האם רעננה יכולה לזכות פעם בתואר האליפות?

"זה לא בתכניות שלנו בשנתיים הקרובות. שתי קבוצות עם התקציבים הגבוהים, הפועל כפ"ס ומכבי חיפה, הם אלה שמובילות מעל יתר הקבוצות. כדי להתחרות בהם צריך לפחות מיליון וחצי שקל. המאבק שלנו יהיה על המקומות 3-4 עם קריית אתא ואשדוד, שעלתה ליגה ומשקיעה לא מעט".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
זאב גולדשמיט 23/10/2019
זאב גולדשמיט 22/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
פר"ח פותח את ההרשמה למלגה הכי פופולארית בארץ
מרכז רפואי מאיר. עומדים בזמנים
בית החולים "מאיר" עמד ברוב מדדי האיכות של בתי החולים
איתור פסולת בנייה ליד הכלביה העירונית
קנס על השלכת פסולת בנייה בשטח ציבורי
חדר הביטחון בגן כבר לא ישמש כמחסן
לחמאגון טורקי
מתכון ב-5 דקות לחמאג'ון טורקי
איך לבחור נכון ריהוט לחדר ילדים
איך לבחור נכון ריהוט לחדר ילדים
 חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות
חשד: צעיר ביצע מעשים מגונים בקטינות וחיילות
קניות ברשת
80% מהישראלים קונים באינטרנט, כך תעשו את זה נכון