רעננה

מסע מחוף לחוף

יונתן בייליק מרעננה ביחד עם חברו, מייק רייד, חוצים על אופנוע 50 סמ"ק את ארה"ב במטרה לשבור את שיא גינס. את החוויות, הנופים והמפגשים הם מעלים ברשת האינטרנט

זאב גולדשמיט 24/10/2019
יונתן עם חברו מייק. מגשימים חלום צילום: פרטי

לפעמים חלומות מתגשמים. יונתן בייליק מרעננה חיפש לאתגר את עצמו כשיחד עם חברו, מייק רייד, לקחו על עצמם משימה לא פשוטה - לשבור את שיא העולם למרחק הגדול ביותר בארצות הברית שנחצה ע״י אופנוע 50 סמ״ק. המטרה לצלוח 48 מדינות ארצות הברית, 14,000 קילומטרים, ב- 84 ימים, וכל זה על אופנוע כשהמהירות המרבית היא 60 קמ״ש בלבד.

בייליק, תושב רעננה בן 29, חבר למייק רייד, תושב פילדלפיה, אותו הכיר לפני מספר שנים במסגרת עבודה משותפת. לפני כשנה החליטו לשבור ביחד את שיא גינס במרחק הארוך ביותר בנסיעה על קורקינט. הם גייסו איתם קבוצה של 25 אנשים שרכבו מרחק כולל של 2,600 ק"מ ב-24 שעות. אחרי שעמדו באתגר הזה הם הבינו שהכל אפשרי ולקחו על עצמם אתגר גדול ומשמעותי יותר. 

עם מצלמות, ציוד קמפינג וביגוד עמיד למים, יונתן ומייק חוצים בדרכים הלא מוכרות של ארצות הברית. הם נוסעים בכבישים צדדים המחברים בין נופים, תרבויות  ואנשים. בכל מקום הם מושכים תשומת לב ואנשים שלא הכירו מזמינים אותם, מתעניינים במסע שלהם, ולרוב גם זוכים לפרגון ותמיכה.

"זאת ארצות הברית האמיתית, לא מה שאנחנו רואים בטלוויזיה ובסרטים״, מספר יונתן מהשטח. ״המטרה שלנו בלחצות את 48 המדינות, מעבר לשבירת שיא עולם, היא לאפשר לאחרים כאן וברחבי העולם להכיר את האחר. בארה״ב, כמו בארץ, יש הרבה מתחים בין קבוצות אוכלוסייה. למדנו שמה שחסר הם המפגשים. בעזרת הצילומים היומיים שאנחנו מעלים לרשת יחד עם סרטונים קצרים לכל מדינה, אנחנו מאפשרים לתושבים בקנזס, וירג'יניה, ניו יורק, אלבמה ללמוד אחד על השני, להכיר מקרוב יותר את הפסיפס האמיתי של המדינה שלהם". 

בייליק, שגדל ברעננה למשפחה אוסטרלית, מספר שמעולם לא האמין שיוכל לשבור שיא גינס עולמי. ״כמו רבים גדלתי בסביבה שאמרה לי מה אני יכול ומה אני לא יכול לעשות. הכל תמיד ביחס לסביבה. כשהתבגרתי הבנתי שאני יכול לעשות יותר ממה שאמרו לי, כל עוד אני משקיע את כל כולי ודובק במטרה שאני שם לפני".  

בשיחה שקיימתי עם יונתן בייליק בשעת בוקר בקליפורניה עוד בטרם יצא למסע היומי שלו, הוא

סיפר כי נכון ל- 17 באוקטובר הם הגיעו למדינה ה-25 . זה היה היום ה-41 למסע (מתוך 84) כך שהם באמצע הדרך, ובכוונתם לסיים את המסע כולו ב-28 בנובמבר.  יונתן ומייק עברו מדינות, כשהם רוכבים בממוצע 250 ק״מ ביום.

לשאלה המסקרנת היכן הם לנים, השיב: ״אנחנו ישנים כל לילה באוהל באמצע הדרך, בפארקים או אצל מקומיים שרוצים לעזור. רכבנו כבר בחום אימים, בגשם ואפילו בשלג. זה לא קל לרכב כשאתה חשוף לאיתני הטבע רועד וספוג מים, אבל יש לנו מגבות, אז הכל בסדר. אין לי ספק שנצליח לשבור את שיא הגינס הזה״.

בייליק, שרואה לנגד עיניו את המטרה הסופית, מוסיף: "חצינו את הרי הרוקיס ואת החלק הצפוני של ארה"ב. היה מינוס 8 מעלות, ישנו על שלג, תנאים די קיצוניים למישהו גדל בישראל, אבל אי אפשר לשבור שיא עולם בלי להתגבר על קשיים פיזיים ומנטליים".

אחת לשבוע הם נחים, בדרך כלל בשבת, ומנצלים את הזמן להפקת סרטונים קצרים שיאפשרו להעצים את הסיפורים שלא מסופרים. בייליק מאשר שמדובר בהוצאה כספית לא פשוטה בשל הביגוד המיוחד, הוצאות כלכלה וטיפול באופנועים. כעשרת אלפים דולר הם מימנו בעזרת ספונסרים".

יש לך עוד חלום?

"החלום הגדול שנרצה להגשים שתהיה עלינו סדרת טלוויזיה, עם צוות מקצועי שיצטרף אלינו במסעות ברחבי העולם. ויש גם חלום לעשות מסע קרוב יותר לבית ולשבור שיא נוסף במזרח התיכון, כולל מדינות ערב, והעובדה שלמדתי לדבר ערבית דוחפת אותי לשבור את החלום הזה. מי יודע, אולי גם נגיע לאפריקה". 

אפשר לעקוב אחרי המסע של בייליק ומייק באתר בפייסבוק ובאינסטגרם – 

  Wheeling For The World

ובדף האישי של בייליק (Borderless Belik)


עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/11/2019
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
כתב לוקאל 15/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
דפנה כהן, הפיזיוטרפיסטית היחידה בליגת העל
האישה על הדשא
מצליחים בגדול
תירוצים לקראת שבת..
אין להם 'תקומה'
עשרות דוחות לעבירות רכיבה
כתב אישום בגין רצח כפול בנתניה
מניב למען הקהילה:
מניב למען הקהילה:
רמהש במקום 3 בדירוג הערים הקטנות
רמה"ש במקום 3 בדירוג הערים הקטנות