רעננה

עיריית רעננה מבקשת לפנות את בית הכנסת "בית ארי"

בית הכנסת ברחוב הרצל 4 פועל, ללא היתר, מזה 40 שנה בקומת הקרקע של מבנה מגורים בביתו של אהרון יצחקוב. כעת העירייה מבקשת לפנות את בית הכנסת. מתפללי בית הכנסת מבקשים למצוא להם מקום חלופי

זאב גולדשמיט 31/10/2019
בית הכנסת ברחוב הרצל 4. פועל ללא היתר, צילום: פרטי

ברחוב הרצל 4 פועל מזה 39 שנים בית כנסת "בית ארי", שממוקם בקומת הקרקע של מבנה מגורים, בביתו של אהרון יצחקוב, תושב העיר, ושנותן מענה לעשרות מתפללים. מדובר במבנה ללא היתר. כעת עיריית רעננה מבקשת לפנות את בית הכנסת, כאשר הנושא נמצא בהליך משפטי. מתפללי בית הכנסת מבקשים שהעירייה תמצא להם מקום חליפי להתפלל.

 במכתב ששלח לאחרונה פרקליטם, עו"ד מימון אביטן, ליועצת המשפטית של עיריית רעננה, עו"ד דפנה קינן, מסביר אביטן שבית הכנסת מופעל במימונו ועל חשבון שטח מגוריו של יצחקוב, בתמיכה ובעידודם של ראשי הערים שכיהנו באותה עת, שלדבריו הבטיחו כי מדובר במיקום ארעי עד אשר תוקצה קרקע לעמותה.

עמותת בית הכנסת מציעה שני מקומות חלופיים, להמשך קיום התפילות: ברחוב אחוזה 165 סמוך לגן הדס, או ברחוב הרצל 2, שם  מקיימת עמותה אחרת פעילות מצומצמת, ולטענתם רוב ימות השבוע המקום פנוי.

"קהילת בית ארי מונה מאות משפחות ומקיימת פעילות דת ענפה מזה כארבעים שנה, תומכת במשפחות קשות יום ומבצעת פעולות ציבוריות לטובת חברי הקהילה ומשפחותיהם", ציין עו"ד מימון אביטן במכתבו. "פעילותו של יצחקוב מוכרת היטב ברחבי העיר והעמותה קנתה לעצמה שם טוב שנצטבר במשך עשרות שנים.  מדובר בבית כנסת הספרדי היחיד במרכז העיר, ובו מתקיימים מעבר לתפילות גם שיעורי תורה".

בתוך כך, יצחקוב מתמודד בימים אלה עם תביעה משפטית בגין שימוש  חורג בחלק מביתו הפרטי למטרת פעילות בית כנסת.

השבוע ביקרנו בבית הכנסת "בית ארי" ופגשנו את הרב יצחק שניאור זלמן יצחקוב (בנו של אהרון), שאמר: "בית הכנסת קרוי על שמו של סבי, שלפני שנפטר ביקש מאבי להקים בית כנסת על שמו. בכל האזור אין מניין ספרדי, ובעירייה הבינו לאורך השנים בנחיצותו של בית הכנסת הזה. בשישי-שבת מתפללים כאן 60 מתפללים, ובאמצע השבוע יש ארבעה מניינים ביום, וכן שיעורי תורה. זה יהיה עוול אם יסגרו את בית הכנסת הזה שמקיים פעילות ענפה. המשפחה מחזיקה את בית הכנסת מכספינו, ולא ביקשנו תמיכה כספית מהעירייה. לצערנו, בית המשפט קנס את אבי ב-200 אלף שקל והוא כבר החל לשלם רק כדי להחזיק את המקום. אם לא נגיע להסדר עם העירייה עלול להיות מצב שבית המשפט יוציא לאבא שלי צו מעצר. ראש העיר מודע לחשיבות בית הכנסת הזה והביע רצון אמיתי לעזור. אני קורא לעירייה להעביר את בית הכנסת לאחד משני המקומות שהצענו, אפילו בשכירות סמלית, אין שום סיבה שבית כנסת, שמשמש עשרות תושבים, ייסגר".

אהרון יצחקוב, בעל הבית שבו ממוקם בית הכנסת, הגיב: "במהלך השנים פניתי בבקשה להיתר, אבל לא אישרו. ראשי העיר ידעו מהמקום ונתנו הסכמה בעל פה להמשך פעילות בית הכנסת. יש לי תמונה שבה רואים את בכירי העיר חוגגים אצלנו בסוכה. בזמנו עוזי כהן, ז"ל, הציע אפילו שאקח את כל החצר. אני מבקש מהעירייה שיתנו לנו שטח שמגיע לנו אחרי ארבעים שנה שבית הכנסת קיים".

 מעיריית רעננה נמסר: "הנושא נידון בבית המשפט. העירייה תציג את עמדתה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
הוסרה הצעה לסדר להפעלת שאטלים בשבת
הוסרה הצעה להפעלת שאטלים בשבת
הוגשו התנגדויות לתוכנית השימור של עיריית הרצליה
פסטיבל "לא לדאוגוסט" בנתניה
המשחזרים בוורוד
האם עבודות הניקוז הורסות את חזות הרחוב?
'אחת מכל אחת צריכה לדעת'
הקייטנה הכי ארוכה בהיסטוריה של עפולה
הקייטנה הכי ארוכה בהיסטוריה של עפולה
השר כץ הורה על הקפאת העבודות בגשר יהודית
השר כ"ץ הורה על הקפאת העבודות בגשר יהודית