רעננה

"גברים גרושים מרגישים שאין מי ששומע אותם"

מרסלו דוד לוין, תושב רעננה, גרוש בן 49, פתח את סלון ביתו למפגשים של גברים גרושים, כדי לדבר על זה, לשמוע ולהשמיע, ולנסות ללמוד כיצד ניתן להפוך את חייהם לטובים יותר

זאב גולדשמיט 31/10/2019
מרסלו דוד לוין. המפגשים נועדו לקבל כלים לצאת מהמשבר האישי, צילום: פרטי

 בעוד כשלושה שבועות יצוין במדינות רבות בעולם יום הגבר הבינלאומי (19.11) . יום זה גם משמש להעלאת מודעות באפליה המגדרית, החברתית והחוקית הקיימת בין גברים, למשל בגירושין (אחריות בלעדית של האב בתשלום מזונות), פנסיה (הגבר מפסיק לעבוד בגיל מבוגר יותר), ועוד.

הגברים הגרושים נאלצים להתמודד לאורך כל השנה לא רק עם אפליה חוקתית, אלא גם עם קשיים רבים. לפני מספר ימים צד את עינינו פוסט נוגע ללב של מרסלו דוד לוין (49), תושב רעננה גרוש מזה כעשר שנים, שהחליט לפתוח את ביתו לגברים גרושים, "כדי לדבר על זה".

 "לאור המצב הבלתי נסבל של אבות גרושים שמחליטים להתאבד, החלטתי לפתוח את סלון ביתי למפגשים עבור אלו שסובלים כרגע במטרה לשמוע ולהשמיע, להעצים אחד את השני תוך מתן כלים לשיפור איכות החיים", כתב.

זה לא דבר של מה בכך לגבר גרוש להיחשף, אבל מרסלו דוד לוין הבין שכדי ליצור שינוי, חשיפה היא חלק מהעניין. "אני נחשף לבעיות קשות של גברים גרושים, כשגבר לא משלם מזונות בזמן, בית המשפט לא מתחשב בו. אם למשל גבר פשט רגל או פוטר מעבודתו, עליו להמשיך לשלם מזונות, גם אם האישה עובדת ומרוויחה 30,000 שקל בחודש", מסביר מרסלו. "החוק אומר שהמזונות מעל הכל, ואני טוען שחייב להיות תיקון בחוק כי הילדים מעל הכל, ואם גבר נכנס לכלא כיוון שאינו יכול לשלם, זה לא פתרון".

האם על זה אתם הולכים לדבר במפגשים?

"מזונות זה חלק רלוונטי, אבל אנחנו נדבר על הכל. על הבעיות והמצוקות היומיומיות של הגבר הגרוש מבחינה כלכלית ונפשית. בסדנא אני רוצה לעבוד עם הגרושים בעניין הכעס, שמביא את הגבר והאשה גם יחד למצב של עיוורון. הם מסתכלים על האגו, מי ינצח במאבק ביניהם, ולא מבינים שזה עלול לפגוע בטובת הילד. הוכשרתי במסגרות שונות להנחות קבוצות, ובמפגשים ננסה באווירה נעימה עם סודיות מובטחת ללמוד כיצד שמים בצד את הכעסים, ונציע כלים כיצד להמשיך לחיות ברוגע".

מצוקות וסיפורים קשים

 לפרנסתו לוין עובד בשתי עבודות: בעל חברת ניקיון בתים וכמטפל הוליסטי. בנוסף הוכשר כמנחה קבוצות לתמיכה. בעברו עסק בחינוך כשניהל ארבעה גני ילדים, תחום שעזב לאחר גירושיו. מחיפוש בפייסבוק בקבוצות של גברים גרושים הוא נחשף ליותר ויותר מצוקות וסיפורים אישיים קשים, ומה שגרם לו לעשות מעשה ולפתוח את ביתו למפגשים היה התאבדות של אחד מחברי הקבוצה.

"גברים גרושים מצויים במצוקה נפשית, להתעללות שלעיתים מגיעה עד התאבדות, ולא תמיד מוכנים לעשות צעד משמעותי כדי לעזור לעצמם", אומר מרסלו. "מפגשים משותפים יכולים לשחרר, לאפשר להם לפרוק כשהם רואים לידם אנשים שמתמודדים עם אותן בעיות. גברים גרושים מרגישים לעיתים התעללות מצד בת הזוג, שמרגישה שוויתרו עליה, שעולמה חרב אחרי שחלמה להקים משפחה שלפתע מתפרקת. ויש את הגישה הרווחת ברווחה, שגבר רוצה להחזיק בילדים רק כדי לשלם פחות מזונות, שזה ממש לא נכון. ככלל, גברים גרושים מרגישים שאין מי ששומע להם".

מה אתה אומר במפגש לגברים הגרושים?

"החיים הם תהליך ארוך של עליות וירידות. השנים הראשונות שאחרי הגירושין הן הקשות ביותר, וצריך לדעת להתגבר כי חשוב שהילדים יקבלו הורים מאושרים גם אחרי פירוק התא המשפחתי. המפגשים שאני מקיים נועדו לקבל כלים לצאת מהמשבר האישי, אבל מי שבאמת רוצה לעשות שינוי צריך להשאיר בצד את האגו ולעזור לעצמו לפתוח בחיים חדשים. לא רק אני אציע עזרה, אלא גם ליתר המשתתפים יהיה מה להציע ויחד נלמד כיצד לשפר את אורח חיינו".

גם נשים סובלות מפירוק התא המשפחתי, מדוע שלא תעזור לנשים?

"אני מסכים איתך, ובשלב שני יש בכוונתי לקיים מפגשים בנפרד גם לנשים גרושות. אין ספק שלילד, אין תחליף לאמא. אם מסתכלים על טובת הילד, אז חשוב שהוא יראה בית מלא אהבה. לפעמים גירושים הם דבר טוב כאשר שני בני הזוג מרגישים שכבר לא מתאים להם לחיות ביחד ויש מריבות רבות, ולמזלנו החברה נותנת לכך לגיטימציה וזה כבר לו בושה להיות גרוש".

"איך נראו החיים שלך כגבר גרוש טרי בשנה האחרונה?

"הייתי בוכה הרבה, כשהייתי לבד בבית. היה לי קשה להתמודד עם החיים לבד. תחילה הייתי צריך למצוא בית אחר ולרהט אותו, ובמקביל להמשיך לעבוד ולשלם מזונות, כשלא היה לי שפע כלכלי. הייתי קם בבוקר מאוד מוקדם ויוצא לעבודה. אחר הצהריים חזרתי כדי לקחת את הילד מהגן, הייתי ממשיך לקניות בסופר, מבשל, עושה כביסות ומסיים את היום לקראת חצות. לא ציפיתי שיהיה כל-כך קשה, אבל למזלי, זכיתי לסיוע מהורי. בוא נגיד, שלגבר לוקח כמה שנים כדי להתאושש מהטראומה של הגירושין".

עוד ברעננה
כתב לוקאל 14/11/2019
זאב גולדשמיט 24/10/2019
כתב לוקאל 07/10/2019
כתב לוקאל 22/09/2019
כתב לוקאל 19/09/2019
כתב לוקאל 15/09/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הגדלת אחוז הסטודנטים יוצאי אתיופיה
"בואו להשתלב במשרות המובילות במשק"
בתמונה: אנאל דגן, יובל ספיר חיים, גילי יחזקאל, אורין אל קרול, נעמה לחמני, אלכסנדר בבק, עמית לין ושקד פרץ
בני נוער מכפר סבא יופיעו בהתנדבות?
ביולא ובצהרונים של מגוונים לא ניתנת הנחה לנכים
אין הנחה לנכים בגני היול"א ובצהרונים של מגוונים
מתחילות להתארגן
השליך יידה רימוני הלם לעבר תחנת משטרה ובי"ס
שר העבודה והרווחה חיים כץ הגיע לביקור בלשכתו של ראש עיריית פתח תקווה
בפתח תקווה מקדמים את רווחת התושבים
מגדל העמק: הסתיים פרויקט החלפת גגות האסבסט
מגדל העמק: גגות האסבסט הוחלפו