רעננה

"השרשתי כאן תרבות ספורט"

במשך 26 שנה ניהל משה פטלוק ביד רמה את היכל הספורט מטרווסט רעננה. לרגל פרישתו לגימלאות ועזיבת התפקיד הוא מספר על האירועים הגדולים שהיו בהיכל ומה הן תוכניותיו לעתיד

זאב גולדשמיט 07/11/2019
פטלוק. הגשמתי את רוב חלומותיי, צילום: פרטי

 "נהניתי מכל רגע בתפקיד", אומר משה פטלוק (71), שאחרי 26 שנים מסיים את תפקידו כמנהל היכל הספורט מטרווסט רעננה ופורש לגמלאות.

פטלוק היה לוחם בסיירת גולני. בששת הימים נלחם בגזרה הסורית בקרב בתל פאחר, וכשהשתחרר למד חינוך גופני. עם סיום לימודיו חזר לצבא כמדריך בכיר לכושר גופני בבה"ד 8 ואף עבר קורס קצינים. שירת בצנחנים, בקצח"ר. כשהכיר את אסף חפץ, הצטרף לבקשתו למטה, כשהקים את היחידה ללוחמה בטרור של משטרת ישראל כקצין אימון גופני וגלישה.

במקביל לעבודתו בימ"מ, פטלוק עבד כמאמן כושר גופני בנבחרת ישראל בכדורגל ובמועדונים בית"ר ירושלים ובני יהודה. עבד לצידם של מאמנים בכירים דוגמת עמנואל שפר, אמציה לבקוביץ, גיורא שפיגל, שמעון שנהר, נסים בכר, ועוד.

 פטלוק הקדיש כמעט שליש מחייו לאולם הספורט מטרווסט. הוא הגיע לעירייה בתחילת שנות ה-90 בסמוך להקמתו של ההיכל.

"באולם מטרו מתאמנים בשעות הבוקר תלמידי מטרו, אמי"ת רננים וביה"ס הדמוקרטי. בממוצע מתאמנים בו 300-400 תלמידים מידי יום", מספר פטלוק. "אחר הצהריים מתאמנים אגודות הספורט המקומיות, בוגרים ומחלקות הנוער. כשהאולם מלא, מתאמנים במגרשים החיצוניים".

 מהר מאוד הבין פטלוק שמאירועי ספורט מקומיים יהיה קשה להחזיק מבחינה כלכלית את ההיכל, ודאג להעשיר את קופת העירייה מאירוח אירועים חיצוניים.

כמה כסף האולם מכניס לעירייה מהשכרתו?

"כ-900 אלף שקל. איגוד הג'ודו הוא הלקוח העיקרי, הם עושים אצלנו 17 אירועים בשנה. איגוד הכדורעף מקיים ברעננה את כל משחקי הגמרים. איגוד טניס השולחן עושה אצלנו כ-15 אירועים בשנה. איגוד הכדורסל עורך מחנות אימונים ברעננה, ויש גם אירועים קהילתיים של תנועת הצופים, רובוטיקה, ריקודי עם, אליפות הארץ בכיסאות גלגלים. גולת הכותרת היתה לפני 12  שנה כשאירחנו את אליפות אירופה לריקודים סלוניים. זה הצריך אותנו להכשיר את היכל הספורט לסטנדרטים האירופאים כולל שירותים כימיים מחוץ לאולם. גם דובר צה"ל קיים אצלנו טקס סיום של קורס. מצאנו פתרון הולם, את התרגילים הם עשו במגרשים החיצוניים ורק הטקס הרשמי והמצעד התקיימו באולם".

כיצד האולם משרת את תושבי רעננה?

"כל האירועים החשובים מתקיימים באולם מטרווסט: ג'ודו, כדורעף, טניס שולחן ומשחקי הכדורסל של מכבי רעננה, כולם מתקיימים שני מטר מהבית ולא צריך לנסוע לתל אביב".

אולם מטרווסט מכיל 1,650 מקומות ישיבה. בינתיים הוקמו בגוש דן אולמות גדולים ואטרקטיביים ממנו. איך זה שלא הגדילו את האולם ברעננה?

"זה היה החלום שלי, שלצערי לא התגשם. אין ספק שיציע נוסף בצד המערבי של האולם, שהיה מגדיל את מטרווסט למעל 3,000 מקומות , היה הופך את האולם לאטרקטיבי עבור מפיקי אירועים. מצד שני, הקמת יציע נוסף של 1600 מקומות זו הוצאה של כ-20 מיליון שקל, ולעירייה יש סדר עדיפויות. גם היום מטרווסט הוא היכל הספורט הגדול באזור השרון. אין ספק שאולם של 3,000 מקומות ישיבה היה מביא לכאן פסטיבלים ואירועים גדולים, שהיו מכניסים לעירייה הרבה יותר כסף.

 בכל זאת, העירייה השקיעה בשדרוג האולם, וביוזמת ראש העיר חיים ברוידא החליפו לאחרונה את מערכת המיזוג ומערכת הלדים שתעמוד בדרישות ערוץ הספורט. חדרי ההלבשה שופצו בשנים האחרונות".

מה זה עבורך לנהל היכל ספורט?

"דרך חיים. התקופה בימ"מ נתנה לי ערכים ותרבות, שהשרשתי בעבודתי בעיריית רעננה. יש לי קו מחשבה ניהולי מיוחד כיצד להעביר אירוע בצורה תרבותית ומושלמת. לכל אירוע הכנתי תיק עב כרס והכל מתוקתק. עוזי כהן, ז"ל, אמר לי שאם לא תתעד בכתב, לא יכבדו אותך. אני והצוות שלי נתנו את הנשמה. אני בודק את עצמי כל יום ולומד מטעויות. השרשתי כאן תרבות ספורט, ולפי הנהלים לא עולים למגרש עם כפכפים, בלי קפה או מסטיק בפה, לא נכנסים לחדר כושר בלי מגבת. ביציע לא מפצחים גרעינים. הגיעו לכאן מאמנים שבאימון הראשון עלו לפרקט עם קפה, אז לא התביישתי והוצאתי אותם מהאולם".

מה האירוע הכי הזוי שאתה זוכר?

"סמינר של בנות דתיות. הרבנית ערכה איתי סיור היכרות של האולם, וביקשה שנקים באולם מחיצה. על פי דרישתם, חברת האבטחה כללה רק סדרניות. אני הייתי הגבר היחיד שהורשה להסתובב באירוע. הם שילמו ביד נדיבה".  

פטלוק נזכר באירוע הזוי אחר במטרווסט, תערוכת חתולים. "מישהו פרטי בא אלי עם הרעיון והסכמנו כיוון ששילם יפה. כיסינו את המשטח בפי-וי-סי כדי שלא יעשו את הצרכים על הפרקט. הקהל היה נלהב, זה אירוע שאפילו מכרו כרטיסים".

ומה לגבי האירוע המסיונרי ב-2015 שהסעיר את העיר?

"אה, היה אירוע חד פעמי של יהודים שרואים את התנ"ך בדרכם הם".

 מה אתה הולך לעשות עכשיו?

"הגשמתי את רוב חלומותיי, אבל אני מקווה להמשיך בעשייה ופתוח להצעות. גם אשתדל ליהנות מהחיים ולהקדיש זמן לחמשת נכדיי. אני משחק טניס בזוגות עם זאב בילסקי, שבתקופת כהונתו כראש העיר זכיתי ליד חופשית לבצע פרויקטים מיוחדים".

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 20/11/2019
זאב גולדשמיט 13/11/2019
זאב גולדשמיט 12/11/2019
זאב גולדשמיט 07/11/2019
זאב גולדשמיט 30/10/2019
זאב גולדשמיט 23/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
מהו ביטוח משתלם לרכב עבורנו?
עושים שוק בדרך לבית הספר
רונה רמון הלכה לעולמה בגיל 54
סדנה ייחודית בנושא אשראי וניהול חשבון עו"ש
"תשתקי או שאשרוף לך את העסק"
מחליפים ב"קליק" לתו חניה חדש
מגלים מעורבות
מחשבת מסלול מחדש