רעננה

"אף פעם לא הרגשתי שונה"

לרגל חג הסיגד שיצוין בשבוע הבא, חגם של יהודי אתיופיה, כתבנו שוחח עם אסי זאודה, הבעלים של "חומוס אסי" ברעננה, שמספר על העלייה מאתיופיה, החיים בפנימיות, העזרה שלו לנזקקים, ולמרות סיפור החיים הלא פשוט שעבר הוא מדגיש: "מעולם לא חוויתי קיפוח"

זאב גולדשמיט 14/11/2019
אסי זאודה. לקח אחריות על חייו, צילום: פרטי

 בשבוע הבא יציינו בישראל את חג הסיגד. בחג זה יהודי אתיופיה מחדשים ומזכירים את הברית שנכרתה במעמד הר סיני בין עם ישראל ובין ה'. חג הסיגד הוא גם יום של געגועים ותקווה לשוב לירושלים. ברעננה יש קהילה קטנה של יוצאי אתיופיה. אחת הדמויות הבולטות ברעננה מקהילת העולים מאתיופיה הוא אסי זאודה, הבעלים של חומוס אסי, שהפך למקום מפגש לכל המי ומי בעיר. זאודה (42) נשוי לנצנת, אף היא ממוצא אתיופי, מתגורר ברעננה מזה 15 שנים, מגולל סיפור חיים לא פשוט.

זאודה עלה לארץ בגיל תשע עם אחיו ואחותו הבוגרים. כעבור שנתיים הוריו עלו מאתיופיה יחד עם יתר אחיו, והתמקמו בדירה בת חדר וחצי במרכז קליטה בקריית גת. אסי העביר את תקופת בגרותו בין ארבע פנימיות: הראשונה היתה בכפר הנוער חופים בצפון הארץ.

"החיים בפנימייה היו חממה, אבל בשנתיים הראשונות לא היה פשוט לחיות בלי הורים", מספר אסי. "אחר כך ההורים היו עסוקים בפרנסת המשפחה, אבל לא החסירו מאיתנו כלום. הגעתי לפנימייה בלית ברירה, כיוון שבמרכז הקליטה לא היה מקום לשמונה נפשות. כעבור שנתיים עברתי לתלפיות בחדרה שם למדתי עד כיתה ח'. משם עברתי למקווה ישראל, אבל המסגרת לא כל-כך התאימה לי, לכן ביקשתי לעבור לפנימייה חילונית בשם יוהנה ז'בוטינסקי, והתחלתי בתהליך של קליטה לצה"ל. כשסיימתי לימודים התגייסתי לחטיבת גבעתי, והרגשתי גאה לשרת בצה"ל".

העובדה שמגיל תשע לקח אחריות על חייו הפכה אותו לאדם יותר בוגר. "בשנתיים הראשונות היה מאוד קשה. הייתי מאושר כשהורי הגיעו לארץ.  הגעתי לבקר אותם פעם בשבועיים. כשסיימתי צבא הכי קל היה לחזור לקריית גת, ליד ההורים, אבל בדרום אין הרבה מה להציע וחיפשתי להתפתח. חבר הציע לי לעבוד במסעדת חומוס ברעננה, וככה למדתי את העבודה והתחברתי לעיר. עבדתי שם במשך 11 שנה, ואז בחרתי לפתוח עסק משלי ברחוב אחוזה. מאז, כבר ארבע שנים שאני מתפרנס בכבוד".

ברעננה אין הרבה יוצאי אתיופיה. מה הסיבה?

"ברעננה יש כעשרים משפחות, רובן גרות בקריית שרת. הייתי רוצה שיבואו לרעננה יותר עולים מאתיופיה. במהלך השנים הגיעו לרעננה בעיקר עולים אמידים, וכואב לי שלא מספיק קולטים כאן עולים שאינם מבוססים".

אסי מספר שחג הסיגד מסמל את אחדות עולי אתיופיה, שבו נהגו להתפלל לעלייה לירושלים, שיהודי אתיופיה חלמו על זה במשך דורות.  "סוף סוף יחגגו בשמחתנו גם מי שאינו יוצא אתיופיה", אומר אסי. 

החיים הקשים שעבר והגלגול בין פנימיות גרמו לו להוקיר לחברה. אסי מוכר ברעננה כמי שדואג לנזקקים. 

 בשבועות האחרונים הוא מסייע לבני זוג שפונו מדירתם, ועדיין לא מצאו להם פתרון. בלילות האחרונים הוא דאג להם למקום לינה זמני עד שיימצא להם מקום מגורים הולם. "הם פנו לדיור ציבורי, הבירוקרטיה במדינה היא כזו שצריך הרבה סבלנות".

למי אתה עוד עוזר?

"עובדים אצלי בני נוער שהחיים התאכזרו אליהם. אני נותן להם במה, ללמוד מה זה לעבוד, להתפרנס בכבוד ולהסתגל בחברה".

ומה הקשר שלך עם בית חלומי?

"בית חלומי זה מקום מאוד מיוחד עבורי. כל אירוע שלהם אני נרתם בשבילם. אני מאוד אוהב את המקום, ולפעמים מארח אותם אצלי. אני גם נוהג לבקר בבית לוינשטיין, במיוחד במחלקת ילדים, אוהב לשבת ולדבר איתם. לאחרונה נפגשתי בבית לוינשטיין עם משפחה שנפגעה בתאונת דרכים בדרום. למשפחה שני ילדים, שהחלום שלהם לפגוש את נועה קירל, ואני עושה מאמצים להפגיש ביניהם. אני גם אחד הספונסרים של עירוני רעננה בכדורסל, השחקנים באים לכאן כמעט כל יום ומרגישים כמו בני בית. יש עוד כמה פרויקטים שאני מטפל, אבל מצנעת הפרט אני מעדיף שלא להרחיב".

שיחה עם אסי חושפת אדם רגיש ומלא נתינה. לאסי שלושה ילדים (עילאי בן 8, ליהיא 11, עמנואל 13) . שניים מהם משחקים כדורגל במחלקת הנוער של הפועל רעננה, ובשבתות הוא מתלווה אליהם למשחקים. לאסי חשוב שרעננה תשגשג ותתפתח, אבל לא תמיד הוא שבע רצון מהטיפול בזולת. לדבריו הוא שוקל להתמודד בבחירות הבאות למועצת העיר. "בבחירות תמכתי בחיים ברוידא. אני יודע שראש העיר עובד קשה מבוקר ועד הלילה ונותן מעצמו מאה אחוז כדי שהעיר תתפתח. מאחל לו שיצליח".  

הרגשת פעם קיפוח?

"מעולם לא. תמיד ידעתי להשתלב בחברה. ברעננה יש אוכלוסייה נהדרת ואנשים טובים. אף פעם לא הרגשתי שונה. יש מקום לשפר, רק צריך להרים את הכפפה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
שומרים על אווירה נעימה
מסע הקניות שלי לחג בחצי חינם
מסע הקניות שלי לחג ב"חצי חינם"
חיים ברוידא , רעננה תאבד את מעמדה?
חשש למעמדה האיתן של רעננה
דוקטור מיכל אברמוביץ רופאת המשפחה
"הסתובבתי כמו פצצה מתקתקת והרופאה הצילה אותי"
רוצים לראות את התוכנית המלאה
רוצים לראות את התוכנית המלאה
מעבדת הידרו  בבית פרטי בהרצלי
מאות שתילי סם נמצאו בבית בהרצליה
רוצים ללמוד בעיר שלנו
חשד לרצח: בת 12 נמצאה ללא רוח חיים