רעננה

ישראלי מרעננה שבר שיא גינס

סיפורו המופלא של יונתן בייליק, תושב רעננה, שמסכם את המסע בארה"ב אחרי 70 יום על קטנוע 50 סמ"ק, שעשה יחד עם חברו מייק רייד. מבחינתם, השיגעון טרם הסתיים. כעת הם מתכננים להגיע בקיץ לישראל ולשבור שיא נוסף: המסע הארוך ביותר על חד אופן חשמלי.

זאב גולדשמיט 19/11/2019
שבר את שיא גינס, צילום: פרטי

אחרי 70 ימים על קטנוע - ישראלי מרעננה שבר שיא גינס עולמי. יונתן בייליק ומייק רייד שברו ביום שישי  (15.11) את שיא העולם למרחק הגדול ביותר שנחצה ע"י אופנוע 50 סמ״ק במסע שלקח אותם בין כל 48 מדינות ארצות הברית המחוברות.

המסע הארוך החל ב-7 בספטמבר כשיונתן בייליק, תושב רעננה בן 30, עלה על אופנוע 50 סמ״ק בפילדלפיה והתחיל לרכב. הוא לא ידע מתי בדיוק יסיים, אך ידע שהמרחק חייב להיות מעל 14,443 ק״מ כדי לשבור את שיא גינס - הנסיעה הארוכה ביותר על קטנוע. ההתחלה הייתה מבטיחה. יונתן ומייק עלו לנאום בפסטיבל אופנועים מול 40,000 אופנוענים, שליוו אותם יחד עם ליווי משטרתי חגיגי ביריית הפתיחה. אבל לא הכל היה דבש, החורף הקרב וימים רבים של רכיבה לוו בשלג וטמפרטורות מתחת לאפס מעלות! כדי לשמור על משקל נמוך ברכיבה על הקטנוע הם לא לקחו איתם בגדים להחלפה, והתפריט היומי שלהם כלל בעיקר שיבולת שועל, לחם, חומוס, ונודלס ממנה חמה.

סיפורם המופלא של בייליק ורייד נחשף בהרחבה לפני כחודש ב"קול רענן" אחרי 41 ימים. בייליק סיפר שבכוונתם לסיים את המסע כולו ב-28 בנובמבר, אבל לבסוף סיימו מוקדם משתיכננו.

״רכבנו כל יום בין 6 ל-10 שעות כדי לגמוע 250 ק״מ ביום עם שמונה שכבות בפלג גוף העליון וארבע זוגות מכנסיים כדי לא לקפוא״ סיפר יונתן. בלילה הם ישנו באוהלים על גדות נהרות, יערות, שמורות וגנים ציבוריים - מה שהיה אולי יפה ומיוחד, אבל גם קר ומבודד. כשהטמפרטורות צנחו מתחת למינוס 10 מעלות שני הרוכבים פנו למקלטים למחוסרי בית או דפקו על דלתות של זרים.

״נפלא לראות את התהליך שאנשים עוברים מהחשש המיידי שהם מרגישים כשאנחנו מבקשים להתארח אצלם ועד הרגע שאנחנו נפרדים בחיבוקים.״ את המסר הזה הם מפיצים בפייסבוק והאינסטגרם בשם Wheeling For The World

בייליק הרענני רואה את המסע הלא שגרתי כתהליך טבעי של התבגרותו. ״שיאי עולם ראיתי רק בטלוויזיה בתור ילד, תמיד חשבתי שזה משהו בלתי מושג. אבל ככל שהתבגרתי, הבנתי שאם אקדיש את כל כולי למען מטרה מסוימת, אצליח לעשות יותר ממה שקבעו עבורי, יותר ממה שהחברה אומרת שאפשרי או לא. חשוב לי באופן יומיומי לצאת מאזור הנוחות שלי, לא לפחד, לא לוותר ולהתמודד עם אתגרים גם כשהכי קל להגיד לא, להישאר בבית ולדפדף בספר השיאים של גינס. בסופו של דבר אני אדם נורמטיבי, אין לי כישורים יחודיים, אני פשוט מחויב למטרות שאני מציב לעצמי. השיא הזה מוכיח עבורי ובתקווה לעוקבים שלנו שההשקעה משתלמת.״

מעבר לרכיבה עצמה, יונתן ומייק צילמו את המסע ושיתפו ברשתות החברתיות תמונות, סרטונים ואנקדוטות יומיות של האנשים שפגשו בדרך.

״ראינו שאנשים עם מעט משאבים נוטים לארח ולדאוג לנו יותר מאלו עם משאבים. בחיי היום יום אנחנו נוטים להעביר ביקורת על אחרים תחת ההנחה שאנחנו מכירים אותם, אבל בסופו של דבר אם לא פגשנו אותם אז אנחנו לא יודעים, אנחנו רק חושבים שאנחנו יודעים והכל מבוסס על סיפורים של אחרים. המסע הזה אפשר לי להכיר אוכלוסיות מגוונות שעד עכשיו שמעתי עליהם רק בחדשות. אחד מהדברים הכייפים שיצא לי לחוות זו העובדה שבגלל המגבלה של הנסיעה בקטנוע, זכיתי לנסוע ב״כבישים האחוריים״ של ארה״ב - לחלוף על פני אנשים לאט, בכפרים ועיירות קטנות, כאלו שראו מעט מאוד תיירים.״

אם חשבתם שהטירוף הזה הסתיים, אז לא. ביוני הקרוב יונתן ומייק מתכננים להגיע לישראל ולשבור שיא גינס חדש - המסע הארוך ביותר על חד אופן חשמלי, מאילת למטולה ובחזרה (כאלף ק"מ). הם קוראים למסע SlowISREAL.

״אנחנו מתכננים להפיק יחד עם בית הפקה תוכנית דוקו-ריאליטי אינטראקטיבית שתעקוב אחרינו ותאפשר לצופים בבית, להכיר, להגיב ולהשפיע על המסע, לפגוש אותנו בדרכים, לבוא ולהשמיע את סיפורם. ״ישראל כמו ארה״ב מקוטבת ומשוסעת. אנחנו יחד עם העוקבים שלנו הרגשנו קירוב לבבות בעזרת החוויות שחלקנו עם זרים שמהר מאוד הפכו לחברים, למשפחה. אנחנו רוצים לחגוג את הרבגוניות של ישראל, להכיר את האחר, לבנות מחדש את האמון בין האוכלוסיות השונות שמרכיבות את הפסיפס הישראלי. בתקווה שכמו שאני חשפתי את הקהל לאמריקאים שלא רואים בסדרות ובסרטים, גם אנשים בארץ וכמובן בעולם יוכלו לראות את ישראל מעבר למה שרואים בטלוויזיה״.


עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
פיצוץ ושריפה במפעל תעש
פיצוץ ושריפה במפעל תע"ש ברמת השרון
שומרים על הסביבה ומייעלים הליכי עבודה
המהפכה הירוקה בעיריית הוד השרון
דיגיטליים גם בגיל הזהב
אלי כהן בביקור לפני כחודש בעפולה עם ראש העיר אבי אלקבץ וחבר המועצה איתי כהן
מדד הערים הידידותיות ביותר לעסקים
עוד ענת בירן
השכנים בת"א עצרו את התמ"א
"ראינו שהמדינה לא עשתה מספיק, עיריית ראשון לציון תעשה יותר"
בעקבות המצב: בוטלו הלימודים בשדות נגב
בוטלו הלימודים בשדרות ובעוטף עזה
S&P אישרה מחדש דירוג אשראי מושלם ilAAA לעיריית רעננה ותחזית יציבה