רעננה

הצלחה לפסטיבל הסיגד ברעננה

מאות השתתפו בפסטיבל חג הסיגד שנחגג אמש(שלישי, 19.11.19) ברעננה

זאב גולדשמיט 20/11/2019
חג הסיגד ברעננה, צילום: איציק ינסוביץ

פסטיבל הסיגד, חגם של יהודי אתיופיה, נחגג אמש (שלישי) לראשונה ברעננה, והמארגנים הכתירו אותו כהצלחה גדולה בזכות מאות מבקרים תושבי העיר שהגיעו למשכן למוסיקה ואומנויות, השתתפו בפעילויות, ולמדו על המורשת והתרבות של יהודי אתיופיה.

מי שיזמה את הרעיון היא ירוסלם שיגוט, 32, תושבת רעננה, שערכה בעיר אירועים שונים שנועדו לחשוף את העדה האתיופית ועניינה בכך את ראש העיר, שהגיע הזמן לקיים פסטיבל גדול, וזה נתן את הסכמתו. די במפתיע, המשכן התמלא במשפחות רבות שהגיעו עם ילדיהם ונהנו מסדנאות יצירה, סדנאות ריקוד מסורתי, קליעת צמות, קיר סלפי, דוכנים שכללו תכשיטים, בגדים וחפצי אומנות. הילדים צפו בהצגה "עולים לירושלים" שמספר את סיפורם של זוג מעורב: עולה מאתיופיה שנישאה לאשכנזי, שנולד בישראל.

תור ארוך השתרך בדוכני התבשילים והתבלינים הנודעים לטובה, והלחם הייחודי הקרוי אנג'רה, פשוט נחטף. "מה שמייחד את האוכל האתיופי, שהוא מאוד בריא, שומר על בריאות הגוף בלי חומרים משמרים" סיפרה אחת המוכרות. ראש העיר, חיים ברוידא וסגניו ניר קריסטל וחיים גולדמן, הסתובבו בין הדוכנים וזכו לשבחים מהמבקרים על חוויה מכוננת.

אביב יוסף, שעלתה ממבצע משה, היא מדריכת ריקודים, שהצליחה להלהיב את המבקרים. "הקהל הרענני היה נהדר, הם היו מאוד סקרנים ללמוד על העדה האתיופית וראו שזו מאוד עניין אותם . אנחנו מקיימים אירועים דומים ברחבי הארץ, אבל כאן ברעננה הרגשתי איכות אחרת של אוכלוסייה".

ירוסלם שיגוט היא אשה מעצימה, שלפני שנתיים זכתה להדליק משואה ביום העצמאות. היא קצינה צבא קבע בדרגת רב סרן, משמשת בתפקיד רמ"ד חינוך זרוע היבשה ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. לרעננה הגיע לפני כארבע שנים בעקבות בעלה.

בזמנה הפנוי ירוסלם פועלת רבות למען החברה ועוסקת בהתנדבות. האהבה הגדולה שלה היא התנדבות בנושא ניצולי שואה. היא מובילת קהילה במסגרת מיזם 'זיכרון בסלון' להנחלת זיכרון בשואה, כולל גיוס אנשי עדות ומארחים. בנוסף היא מלווה קשיש מזה שנתיים, מתנדבת בארגון "דור לדור" שמחבר בין קשישים לצעירים, מתנדבת בפרויקט "שעה שמחה" שמחבר בין צעירים למבוגרים על בסיס תחביב משותף, ומתנדבת בסיוע לאנשים מיעוטי יכולת.

"רעננה היא לא מעוז העולים האתיופים, והדבר היחיד שהם יודעים על הקהילה שלנו זה מה שהתקשורת בוחרת להראות" סיפרה ירוסלם שיגוט. "יש הרבה דברים בקהילה שלנו שאנשים לא מכירים, ופסטיבל הסיגד סייע לחשוף בפני התושבים את משמעות החג. הפסטיבל הזה היה מאוד מוצלח. אני מוצפת בהודעות תמיכה ופירגון של אנשים מקסימים שהודו שמאוד נהנו, ומורות שפנו וביקשו שאבוא להרצות בפני תלמידים. מבחינתי הערך המוסף של פסטיבל הסיגד, שתושבי רעננה לא באו רק כדי להעביר את הזמן עם הילדים ולהנות מהפעילויות, אלא ממש היו סקרנים ללמוד ולהכיר. הם שאלו שאלות מעניינות והקשיבו בסבלנות, וזה מבחינתי הערך המוסף של האירוע".

לבעיות של הקהילה האתיופית היא מעדיפה שלא להתייחס. "לצערי, המציאות כואבת ובחברה שלנו יש גזענות שלא מקבלת אוכלוסיות שונות. אני באה ממקום אחר, מקום טוב. האמירה שלי היא, שכל אחד מתוכנו צריך לעשות משהו טוב למען החברה ולנסות לשנות, ואז הוא ירגיש טוב עם עצמו. אני נלחמת על צדקת הדרך שלי, ונהנית ממה שאני עושה".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
בבת-ים נותנים מכל הלב
בבת-ים נותנים מכל הלב
רז. פלמנקו היא שפת הנשמה שלי
האנשים שעושים את הרצליה
שוטר ירה בצעיר שניסה לדקור אותו
מה עשה השף מושיק רוט במלון בהרצליה?
האופטימיות הפכה לאכזבה
הכשרה ייחודית לסייעות הגנים
הכשרה ייחודית לסייעות הגנים
נשיא המדינה עם ראשת העיר דר עליזה בלוך.
שיעור אזרחות עם נשיא המדינה
חשד: ביצע עבירות מין בבנו