רעננה

יהלומן תובע את המשטרה בטענה למעצר שווא

דידיה שטיין מרעננה נעצר בעת שהלך ברחוב שבו נערך באותה עת מצעד הגאווה, הוחזק לילה במעצר ושוחרר למחרת. כעת הוא תובע מהמשטרה עשרות אלפי שקלים. "נעצרתי בשל היותי דתי. איבדתי אמון במשטרה"

מיכאל פרוסמושקין 21/11/2019
שטיין. איבדתי אמון במשטרה, צילום: פרטי

היהלומן  דידיה שטיין (49) מרעננה הגיש לפני ימים אחדים תביעה נגד המשטרה בדרישה לפצות אותו ב – 75 אלף שקלים על מעצרו בעת קיום מצעד הגאווה ברעננה.

בתביעה, שהוגשה ע"י עו"ד מנשה צ. יאדו, נכתב כי שטיין הינו אדם רב פעלים גם בתחום העסקי וגם בתחומים ציבוריים וקהילתיים. הוא יהלומן במקצועו ובעיסוקו וחבר הבורסה ליהלומים. לדבריו, הוא פעיל ברמה הציבורית בעיר ומחוצה לה, עוסק בפעילות חסד ענפה ומזה כעשור מעסיק בכבוד הדדי עובדת שהינה לסבית מוצהרת.

על פי התביעה, האירוע התרחש ב – 18 ביוני, יום שבו נערך ברעננה מצעד הגאווה. דידיה טוען בתביעתו, כי הוא נכנס לרחוב אחוזה כדי לקנות גלידה לבנותיו. "התובע עבר שני מחסומים משטרתיים (שלא היה עליהם שום שלט שאסר על התובע או אנשים דתיים להיכנס)", נכתב בתביעה. "לאחר פרק זמן של הליכה, שמע צעקות מאחוריו: 'אסור לך להיות פה, תיכנס מייד לרחוב קלאוזנר", כאשר שאל מה לפשר ההנחיה, השוטרת הגבירה את קולה וצעקה: "לך מקלאוזנר". 

לדברי שטיין בתביעה, לאחר שלא סבר כי שוטר מוסמך לאסור עליו ללכת ברחובה של עיר, השיב כי אין לו מה לחפש ברחוב קלאוזנר ואמר כי הוא ממשיך על אחוזה. בשלב זה, כך על פי התביעה, השוטרת דרשה ממנו תעודת זהות, אך הוא, מתוך תחושת התקוממות, סירב לתת לה את התעודה. באותו רגע, כך על פי התביעה, "קפצו עליו בבת אחת להקה שמנתה שוטרים רבים, שמונה לפחות, והודיעו לו שהוא מתנגד למעצר".  לדבריו, "לא נאמר לו על מה הוא עצור אלא רק שהוא מתנגד למעצר. התובע נאזק מאחורי גבו והועלה לניידת כאחרון העבריינים".

טענה לאלימות משטרתית

שטיין נעצר בחשד להתנהגות העלולה לסכן שלום ציבור, סירוב להזדהות, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר ואיומים. בתוך כך, בתביעה נטען עוד כי, "האלימות המשטרתית כלפיו לא הסתיימה ברחובה של העיר, אלא נמשכה גם לתוך חדרי חדרים בתחנה, והתובע היה אזוק ידיים ורגליים כל הלילה בתחנה".

סנגורו טען בתביעה כי "מדובר במעצר שווא או לחילופין במעצר בלתי סביר בעליל שכן לא היה סיכון לשיבוש, שכן לא היה אירוע שניתן לשבש, לא היתה מסוכנות וכל האירוע היה ספונטני ולכן על המשטרה היה לשחרר את התובע לביתו בתנאים".

לדברי שטיין, הוא הפציר בהם לשחרר אותו שכן הייתה קבועה לו למחרת היום פגישה עסקית בקפריסין עם אנשי עסקים מכמה מדינות ולא היה ניתן לבטל את הפגישה בהתראה כה קצרה. "חרף הפצרותיו, הוחזר התובע לתא המעצר, שם נאלץ לישון על ספסל ברזל כל הלילה בלא מיטה ובלא מזרון ובלא שמיכה ובעודו אזוק ידיים ורגליים", נכתב בתביעה. למחרת, בית המשפט שחרר אותו בערבות עצמית וערבות צד ג'. 

כעת, כאמור, הוא עותר לפצות אותו על הנזקים הכלכליים שנגרמו לו לדבריו כתוצאה מהמעצר, כולל ביטול הטיסה ואי הגעה למפגש, וכן על חוסר הנעימות, פגיעה בחירותו, בכבודו, ברגשותיו ובשמו הטוב.  עוד הוא עותר לפצות אותו על הנזקים התדמיתיים וטען כי עד היום הוא סובל מכאבים מאיזוקו. 

"אני אדם מן המניין ולא היה עלי שום סימן קיצוני שהצריך את המעצר", הוא אומר בשיחה עם "קול רענן". "הרגשתי ממש השפלה. הלכתי לקנות גלידה ופתאום קפצו עלי. היחס של השוטרים כלפי מהתחלה ועד הסוף היה ביזיוני ובעקבות האירוע איבדתי כל אמון במשטרה".

שטיין הוסיף ואמר: "עברתי לילה במעצר והייתי באותו תא יחד עם שב"ח, כשהוא לא היה אזוק ואני כן הייתי אזוק. הוא קיבלת יחס יותר טוב ממני".

בתביעה טוען שטיין כי מדובר "במעצר סטיגמטי וזאת אך ורק בשל כך שהוא אדם דתי". בשיחה עם העיתון הוא הוסיף כי הוא סבור שהוא נעצר כי המשטרה הרגישה רע בגלל שעבר את המחסום הביטחוני בלי שהשוטרים שמו לב. "במדינה מתוקנת זה לא היה קורה", הוא אומר. "אני בטראומה מכך שבמדינה מתוקנת אפשר להשאיר בן אדם לילה במעצר על בסיס שום דבר. אם הייתי מסתובב עם שלט גדול או שעל החולצה שלי היה כתוב שאני הולך להרוג מישהו, אז אפשר היה להבין - אבל זה לא המקרה".

ממשטרת ישראל נמסר: "התביעה אינה מוכרת ולא התקבלה לידינו. עם קבלתה, נגיב בהתאם בבית המשפט".

עוד ברעננה
חשבנו שיעניין אותך גם...
נקבע מותו של רוכב אופניים שנפצע בתאונה
צביקה ברוט- ראש עיריית בת ים
נהג משאית סמיטריילר נהרג באתר בניה בחיננית
מוזיאון אלקטרוניקה בבית הספר
משתתפי המחזור השני של תכנית פודיום למאמנים לאומיים
מי יעלה על ה -"podium" ?
ארוחת ניצחון
מאות שתילי סם נתפסו בקרית אתא
סכסוך שכנים הסתיים בירי