רעננה

מבה"ד 8 לתיכון אוסטרובסקי

אחרי ארבע שנים וחצי בתפקיד מפקד בה"ד 8, החליט גיל המבר לפני כשנתיים, לפרוש מהשירות הצבאי ובמסגרת השינוי שבחר לעשות בחייו, הצטרף השנה למערכת החינוך כמורה ומחנך בתיכון אוסטרובסקי ברעננה בכיתה של עולים חדשים: "התלמידים לא רואים בי מפקד, וכדי להוביל אותם עלי לרתום אותם בדרכים אחרות"

זאב גולדשמיט זאב גולדשמיט 28/11/2019
המבר עם בתו שי וח"כ בני גנץ, צילום: פרטי

 גיל המבר שימש במשך 25 שנים קצין בתפקידי פיקוד משמעותיים בצבא קבע, ובתפקידו האחרון כיהן כמפקד בית הספר לכושר קרבי.  גיל חינך, ליווה וקידם לאורך שנות שירותו מאות ואולי אלפי פקודים, חיילים וקצינים. במקביל, חשב גם על כיוונים אחרים. אחרי ארבע שנים וחצי בתפקיד מפקד בה"ד 8, החליט לפני כשנתיים, לפרוש מהשירות הצבאי, ובמסגרת השינוי שבחר לעשות בחייו הצטרף השנה למערכת החינוך כמורה ומחנך בתיכון אוסטרובסקי ברעננה בכיתה של עולים חדשים.

כיום המבר ממלא את זמנו לא רק כמורה, אלא גם מנטור בתחום המנטלי והפיסי. הוא מלמד זאת באופן פרטי בכלים מעולם ה- NLP , ומשלב זאת בליווי והעצמה בעיקר של בני נוער, וגם מעביר הרצאות במכינות קדם צבאיות בנושא הכנה לצבא בשפה אימונית.

 במסגרת עבודתו בתיכון, הוא מחנך כיתה של תלמידים עולים חדשים עם עזרה ותמיכה בתחומים שונים (התנהגותי, לימודי ורגשי). בנוסף הוא מורה לחינוך גופני לתלמידי כיתות י' עד י"ב. לדברי המבר, האתגר לחנך כיתת עולים בשילוב לימוד חינוך גופני ואימון בני נוער הוא שליחות אמיתית הנותנת תחושת סיפוק אדירה.

"השינוי שעשיתי בחיי דורש שינוי מנטלי, לבוא בגישה חיובית,  וכדי לתת דוגמא אישית הייתי צריך ליישם את השינוי גם על עצמי", מספר המבר. "במהלך השירות הצבאי עסקתי בליווי מנטלי של חיילים, רק ששם פועלים בהתאם לפקודות, וכעת מול התלמידים אתה בא חשוף, ללא מדים ודרגות. התלמידים לא רואים בי מפקד, וכדי להוביל אותם עלי לרתום אותם בדרכים אחרות".

איך עבר השינוי מבחינתך?

"כל שינוי אצלי הוא אתגר. אחד האתגרים היה המעבר ממפקד בסיס שבאחריותי וסמכותי מעל 1,000 חיילים וקצינים, קורסים, הכשרות, ניהול שוטף וכו' לעמדת המורה מן השורה בתוך חדר מורים. לזכות מנהל בית הספר, הסגנית, רכזת השכבה והצוות קיבלתי תמיכה וחיזוק ומצאתי בית חם, מסור ומקצועי.

 "בשיעורי החינוך עם הכיתה חשוב לי להנחיל להם את ערכי התרומה למדינה, החברות והרעות, קבלת האחר וכמובן התמדה והצבת מטרות. ואילו בשיעורי החינוך הגופני אני מדגיש את החשיבות לבצע, מעבר לשיעורי החינוך הגופני בבית הספר, גם אימונים אישיים. הציון יינתן לא רק מההישגים הפיזיים אלא גם מהיחס למקצוע, ההשקעה וההתמדה".

איך זה לעבוד עם תלמידים עולים חדשים?

"מדובר בכיתה עם קשיי שפה, קשיים לימודיים והתנהגותיים, אבל אני לא רואה בזה קושי, אלא אתגר. אני מאמין בכל הילדים האלה, שבתהליך מובנה ובתהליך משמעותי ביחד עם הצוות החינוכי בבית הספר אצליח לשפר את ביטחונם העצמי ולעזור להם להצליח בלימודים, ובהמשך כחיילים ואזרחים".

בצעירותו, המבר היה שחקן טניס תחרותי, ולדבריו פעילות זו תרמה בהמשך לכלים המקצועיים שלו. במהלך השירות הצבאי סיים לימודי תואר שני בחינוך גופני.

השירות הצבאי חסר לך היום?

"הערכים ונורמות ההתנהלות זה משהו שממשיך ללוות אותי, אבל אני לא חי על הנוסטלגיה. אני בקשר עם פיקודיי ושמח שהם התקדמו".

מה דעתך על הנוער של היום מבחינת העיסוק בכושר גופני?

"חלק אינם עוסקים בכלל בפעילות גופני וזה לא טוב, ומצד שני יש בני נוער רבים עם מוטיבציה לשירות משמעותי בצבא וחשוב להם להתאמן בצורה נכונה כדי להגיע לאותן יחידות. שיעורי חינוך גופני הוא מהמקצועות החשובים במערכת החינוך, וחשוב להעביר אותם בצורה נכונה. לשמחתי בתיכון אוסטרובסקי המורים לחינוך גופני מצוינים ומבצעים תפקידים בצורה איכותית".

גיל המבר, נשוי פלוס שישה ילדים, גדל בקריית ביאליק, אבל בעקבות תפקיד בצבא המשיך למצפה רמון והיום מתגורר עם משפחתו בנתניה. אחת הבנות שלו, שי בת ה-21 , שירתה בלהקה צבאית, וכיכבה בתכנית "בית הספר למוסיקה", כשהמנטור שלה היה הזמר משה פרץ. בימים אלה היא מוציאה את האלבום השני שלה, והיא זו שכתבה והלחינה את כל השירים באלבום. אגב, אשתו, גלית, היא מורה לחינוך גופני מזה 25 שנה שמפעילה את התכנית "פלאים" שמשלב ספורט וערכים.

עוד ברעננה
זאב גולדשמיט 11/12/2019
זאב גולדשמיט 03/12/2019
זאב גולדשמיט 20/11/2019
זאב גולדשמיט 18/11/2019
זאב גולדשמיט 11/11/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
תושב רג מואשם באינוס 3 נשים
תושב ר"ג מואשם באינוס 3 נשים
חדר מצב לתעשייני הדרום
פצוע אנוש מירי ברמת גן
גבר בן 20 נהרג לאחר שנורה ברמת גן
פועל נפצע קשה לאחר נפילה מסולם
פועל נפצע קשה לאחר נפילה מסולם
תוך שעות: שתי שריפות בהרצליה
 עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול
עיריית רעננה סירבה לפתוח יחידה לטיפול בהתמכרויות בסמים ואלכוהול
הוגבלה תנועת רכבי לימוד תנועה
הרוג בתאונה בצפון