שדרות

"חוזרים לנקודת תחילת משבר הדיור"

גורמים בשוק הנדל"ן מתייחסים לנתוני הלמ"ס לפיהם חלה ירידה של 22% בהתחלות הבנייה וטוענים כי תוכנית "מחיר למשתכן" גרמה לקיפאון בשוק

כתב לוקאל 25/06/2018
ורד צרפתי-זבולון (צילום: אבי רוקח)

 בשבוע שעבר, פורסמו נתוני הלמ"ס לפיהם חלה צניחה של 22 אחוזים בהתחלות הבנייה. בתגובה לנתונים אומרים גורמים בשוק הנדל"ן כי תוכנית הדגל של שר האוצר "מחיר למשתכן" גרמה לקיפאון בשוק  וכי הנתונים מחזירים את השוק לנקודת ההתחלה של משבר הדיור.

 "כחלון לוחץ אבל הקרקעות לא בשלות"

לדברי ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון: "הירידה בהתחלות בנייה נובעת מכך שכחלון לוחץ לשווק עוד ועוד קרקעות. המינהל משווק שכונות שלמות מבלי להתייחס להיבטי הפיתוח, והתוצאה היא קרקעות שאינן בשלות לבנייה. גם לאחר שהתוכנית מאושרת יעברו לפחות 3 שנים עד שאפשר יהיה לבנות. המינהל מתהדר בהיקף שיווקים גדול שבמרבית המקרים יתורגם להתחלות בנייה רק בעוד כמה שנים, וצמצום ההיצע בשוק צפוי להביא לעליית מחירים. מעבר לכך יש גם ירידה בעסקאות. המדינה הושיבה את הזוגות הצעירים על הגדר ועושה הכל כדי להקטין את העסקאות גם מצד משקיעים ומשפרי דיור. הירידה במכירות גורמת לכך שהקבלנים לא יכולים להוציא לשיווק ולהתחיל בבניה של שלבים נוספים בפרויקטים, משום שכל עוד שאין מכירות בשלב הראשון של הפרויקט הם לא יוכלו לקבל ליווי בנקאי לשלב הבא. הזמן הרב שלוקח להכניס פרויקט לליווי בנקאי גורם לעיכוב בבניית פרויקטים חדשים".

 "תוכנית 'מחיר למשתכן' רק הביאה לקיפאון ולעיוות שוק"

 אבי זיתוני, הבעלים של חברת א.זיתוני טוען כי: "תוכנית מחיר למשתכן רק הביאה לקיפאון ולעיוות שוק ובהתאם גם לירידה בהתחלות הבנייה, כפי שמעידים הנתונים שפורסמו. בניגוד להבטחות האוצר תכנית מחיר למשתכן לא הורידה מחירים, אלא רק הביאה לקיפאון בשוק, למצב מעוות, והיא בטח לא מביאה לצמיחה. גם רוכשי הדירות וגם הקבלנים מעדיפים כרגע לשבת על הגדר ולא לעשות שום צעד מצדם. מחכים לראות מי ימצמץ ראשון -  מצד אחד, הרוכשים מחכים לדירות במחיר למשתכן ומצד שני הקבלנים מחכים לראות את ההתפתחות בשוק".

 לדברי זיתוני, "מי שבונה בימים אלו כבר בונה על קרקעות שרכש עוד קודם, אבל הוא בטח לא יתחיל בבנייה חדשה עד שהשוק לא יתבהר. אני מאמין שהמצב הנוכחי יביא לכך שב- 2019 יהיה מחסור בדירות מה שיביא לקפיצות המחירים חדות מאוד. רק ביטול תכנית מחיר למשתכן יעורר את השוק מחדש ויחזירו למצבו הנורמלי והתקין. אם לא הייתי מציע לצמצם את התוכנית, כך שקרקעות המנהל בתכנית זו ישווקו בשיעור התואם את שיעור פלח השוק אליו היא פונה. במצב כזה, השוק שוב יחזור להיות מבוסס על היצע וביקוש, יחלו לשווק קרקעות בשוק החופשי עבור רוב פלחי השוק, קבלנים יחלו לבנות פרויקטים בשוק החופשי לכל האוכלוסיות, ובהתאם רוכשים לא יישבו על הגדר, מה שיביא בסופו של דבר לצמיחה והתעוררות".

 "הנתונים מחזירים אותנו לנקודת תחילת משבר הדיור"

 אוהד סבן, סמנכ"ל חברת דונה: "הצניחה בהתחלות הבנייה צריכה להדאיג מאוד את מקבלי ההחלטות במשרד האוצר. הנתונים ממחישים את הטענות כי למרות שיווק של עשרות אלפי דירות במחיר למשתכן, בפועל עוד לא באמת החלו לבנות אותן. רוב הקרקעות המשווקות כלל לא מפותחות ולכן קבלנים לא יכולים להתחיל בנייה, אולם בינתיים האוצר מגריל את הדירות. זוגות צעירים ממתינים לדירה שלא מתחילה להיבנות, משפרי דיור לא מוכרים את הדירות לזוגות צעירים וההשלכות לכך הן חזרה שנים אחורה בדיוק לאותה נקודה שהובילה לזינוק במחירי הדירות".

 

 

עוד בשדרות
חשבנו שיעניין אותך גם...
שרי ירושלמי מתמודדת למועצת העיר
בדיקה משולבת - ממוגרפיה ואולטרה סאונד
בדיקה משולבת - ממוגרפיה ואולטרה סאונד
גורג וואה כדורגלן העבר האגדי התארח בלשכת ראש עיריית ירושלים
ג'ורג' וואה כדורגלן העבר האגדי התארח בלשכת ראש עיריית ירושלים
רשות הכינרת ומועצה אזורית הגליל העליון יתגברו את האכיפה בחופי הכינרת בחג הפסח
תוגבר האכיפה בפסח על עברייני רעש, זיהום ותעבורה
מצילה חיים
המשלחת מעפולה
עפולה מלאה באנרגיה
פעילות ענפה במרכז התורני בהודש
פעילות ענפה במרכז התורני בהוד"ש
הפיח חיים