שדרות

לראשונה: יישוב כפרי - קהילתי - תומך מוסד ייחודי לחוסים יוקם בנגב

היישוב הכפרי "דניאל" יוקם בשלבים ויכלול בין 400 ל-500 יחידות דיור מערבית לאופקים

מיכאל פרוסמושקין 24/07/2018
מאות יחידות דיור (צילום: iclipart)

אושרה הצעתו של השר גלנט להקמת יישוב כפרי-קהילתי "דניאל", בסמוך לכפר השיקומי 'עלה נגב - נחלת ערן', שבמועצה האזורית מרחבים.

היישוב הכפרי "דניאל" יוקם בשלבים ויכלול בין 400 ל-500 יחידות דיור מערבית לאופקים. הצעת השר גלנט, אושרה היום בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים, עוד אושרה תכנונה של הרחבה של מאות יחידות  למרחב בין היישובים רתמים ורביבים ותהווה רצף בנוי במרחב, ותתרום לפיתוח הנגב.

תכניות  אלה מצטרפות לתכנית  למאות יח"ד בפתחת ניצנה ליישוב ניצנית שעל גבול מצריים, כהרחבה טבעית וארוכת טווח לכפר הנוער ניצנה,  שאושרה אף היא היום. התכניות, אומרים במשרדו של השר, נובעות מהצורך הקיים בחיזוק ההתיישבות בנגב, בין היתר, על ידי הגדלת האוכלוסייה ומשיכת קהלים חדשים להתיישבות באזור.

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל'), יואב גלנט: "הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) אישרה היום (ג') את תכנית משרד הבינוי והשיכון להקמת היישוב דניאל והרחבה משמועתית בין רביבים לרתמים. התכניות מתבססות על הצורך בחיזוק ההתיישבות בנגב ובביסוסה. עלי נגב הוא מופת לעשייה חברתית. יישובים חדשים באזור יהוו מוקד משיכה למשפחות צעירות אל הנגב, וכן יתרמו לפיזור האוכלוסייה גם בפריפריה."


היישוב הכפרי-קהילתי דניאל צפוי לקום בצפון מערב הנגב, בצמוד לאופקים וכן למוסד "עלה נגב". על פי התכנון, היישוב יוקם בשלבים, כך שבסופו של דבר יכלול כ-400-500 יחידות דיור. תחנת הרכבת באופקים מקרבת את האזור הן לבאר שבע והן לאשקלון ולמרכז הארץ.

מבדיקת הביקושים למגורים באזור עולה כי קיימת כדאיות כלכלית ליישוב – הפיתוח העתידי של המוסד "עלה נגב" ייצר מקומות עבודה נוספים, מה שיגביר את הביקושים למגורים איכותיים באזור. היישוב מספק מענה למשפחות של מטופלים, לאנשי צוות המוסד, לזוגות צעירים מהמועצה האזורית וכן גם לאנשי קבע המשרתים באזור. לכפר השיקומי "עלה נגב" יש תפקיד קהילתי חשוב ביותר אשר תורם לאזור לא רק ביצירת מקומות עבודה, אלא גם בתרומה לקהילה בדגש על ההיבטים החברתיים שבטיפול באוכלוסייה חלשה ופגועה. המסר החברתי מהחיבור בין "עלה נגב" והישוב החדש דניאל, הסביבה והנוף הייחודיים של צפון מערב הנגב והתרבות החקלאית המפותחת של האזור, מהווים בסיס להקמתו ולפיתוחו של יישוב כפרי-קהילתי חדשני, ערכי ומשגשג.

בתחומי הכפר נבנה בימים אלה בית החולים השיקומי הראשון בדרום ויהיו בו 108 מיטות. כ 500 עובדים במעגל הראשון, אנשי רפואה ומינהלה. היישוב יהיה באוריינטציה מלאה לכפר.

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג', שבתחומה אושר היישוב "דניאל" בירך על ההחלטה "שהחיינו וקיימנו והיגיענו לזמן הזה. היסטוריה נעשתה היום. יש לנו אחריות על ההווה והעתיד של הנגב והמתיישבים בו. כבר היום יש ביקוש אדיר. אוכלוסיית ישראל גדלה ויש לדאוג לאזרחיה לפתרונות מגורים ואיכות חיים. תארו לכם מה יהיה כאן ואיך יראה היישוב בעוד 10 שנים. יישוב הנגב זו התשובה שלנו לאויבנו, לטרוריסטים מרצועת עזה. הם הורסים אנחנו בונים. מדובר באינטרס לאומי-ביטחוני. הקמת יישובים חדשים תביא גם להוזלת יוקר הדיור והמחיה. יש לנו חבל ארץ פורח ומתפתח. אין מגרשים פנויים ויש דרישה גבוהה של אזרחים מכל הארץ להגיע אלינו, לבנות את ביתם. הקמת היישובים ימשיכו את פיתוח הנגב והמשך הצמיחה."

חג'ג' הוסיף "הועדה דחתה את אישור ההחלטה בעניין היישוב אשל הנשיא ויישובים נוספים. כפי שפעלנו עד כה, נמשיך ונדאג למימוש חזון פיתוח הנגב ובהמשך היישוב יאושר ויוקם ב"ה." 
עוד בשדרות
חשבנו שיעניין אותך גם...
גישה פעילה לבריאות בגיל השלישי
חשד: נהג שיכור ברמה הגבוהה פי 5 מהמותר
חלליות לאיסוף פסולת אלקטרונית
שרה ניהוז. מתוך התערוכה
פנים אל מול פנים
פרופ דניאל הרשקוביץ נציב שירות המדינה
עיריית כפר סבא מצטיינת
צעירה במצב קשה כתוצאה מתאונת אופניים
מנהל חדש לביה"ס "פעמונים" ברעננה
המשחק שלא שוחק