תל אביב

עיריית תל אביב-יפו מצטרפת לפרויקט: 90-90-90 למיגור הדבקות ב-HIV

החזון של הפרויקט הבין לאומי למיגור הדבקות ב-HIV: איתור 90% מנשאי ה- HIV, נטילת טיפול תרופתי על ידי 90% מהנשאים המאותרים, והבאת 90% מהנשאים המטופלים למצב שבו הווירוס בלתי ניתן לגילוי בדמם

תמי מאור 21/03/2018
עיריית תל אביב-יפו מצטרפת לפרויקט: 90-90-90 למיגור הדבקות ב-HIV
ראש העירייה במעמד החתימה על ''הצהרת פריז'' צילום: כפיר סיון

עיריית תל אביבי מצטרפת לפרויקט בין לאומי למיגור הדבקות ב-HIV: איתור 90% מנשאי ה- HIV, נטילת טיפול תרופתי על ידי 90% מהנשאים המאותרים, והבאת 90% מהנשאים המטופלים למצב שבו הוירוס בלתי ניתן לגילוי בדמם.

ביום חמישי ה-15 במרס, חתם  ראש עיריית תל אביב-יפו  רון חולדאי על ''הצהרת פריז'' - מסמך ההצטרפות של עיריית תל אביב-יפו לפרויקט Fast Track Cities (''ערים בנתיב המהיר''). חתימת ראש העירייה נעשתה בנוכחות נציגים מהוועד למלחמה באיידס, החברה לרפואת האיידס, החברה לרפואת להט''ב, מרכז האיידס בבית החולים איכילוב והנשיא העולמי של איגוד הרופאים והמטפלים באיידס - IAPAC.

פרויקט Fast Track Cities הוא פרויקט בינלאומי למיגור ה- HIV/AIDS בעולם, בו חברות היום 62 ערים, ובהן אמסטרדם, פריז, סן-פרנסיסקו, ריו דה ז'נירו, בואנוס איירס, ויוהנסבורג. הפרויקט מתמקד בערים גדולות, מתוך הבנה שללא התגייסות של המרכזים האורבניים הגדולים בעולם (לצד ממשלות, גורמי מחקר ורפואה, וארגוני החברה האזרחית) – המאבק למיגור האיידס לא יהיה שלם.

מדובר בפרויקט שהושק בשנת  2014 ביוזמה של IAPAC, ארגון רופאי האיידס העולמי, ואומץ גם על ידי UNAIDS, זרוע האו''ם למאבק באיידס. 

הפרויקט פועל ליישום החזון של 90-90-90 ביחס לטיפול באיידס עד לשנת 2030:

1. 90% מכלל נשאי הHIV בעולם יאותרו (עידוד בדיקות HIV)
2. 90% מכלל האנשים בעולם שאובחנו כחיוביים ל HIV יקבלו טיפול תרופתי
3. 90% מכלל האנשים שמקבלים טיפול תרופתי יגיעו למצב בו רמת הוירוס בדמם כה נמוכה, עד שהיא בלתי מדידה (undetectable - מצב שבו סיכויי ההדבקה אפסיים).

עיריית תל אביב-יפו מסייעת כבר שנים למאמץ למיגור ה-HIV  על ידי תמיכה והשתתפות בקמפיינים של הוועד למלחמה באיידס, הקצאת אתרים  המשמשים מוקדי בדיקות, סיוע משמעותי בקיום האירוע המרכזי הוויגסטוק שמתקיים במהלך שבוע הגאווה, כאשר שיתוף הפעולה מתקיים לאורך כל  השנה ובמיוחד ביום הבינלאומי לציון המאבק ב-HIV. במסגרת ההצטרפות להצהרה תמשיך העירייה את השותפות החשובה במאבק, תגבה ותחזק את השותפות של הארגונים המקומיים הפועלים בתל אביב- יפו עם הארגונים הבינלאומיים הפועלים למען מטרה חשובה זו.

ביחס ליעדי 90-90-90 של המיזם, הקושי בישראל הוא בעיקר ביחס ל- ''90'' הראשון, כלומר איתור 90% מנשאי ה-HIV הקיימים. זאת בעיקר לאור העובדה שכ- 64% מהאוכלוסייה בישראל מעולם לא נבדקה ל-HIV. הגופים השותפים לקידום התכנית בישראל ישלבו כוחות עם העירייה בהקמת צוות חשיבה שיקדם תכנית לקידום הטיפול ב- HIV/איידס. התכנית תכלול פעולות להפחתת מספר מקרי ההדבקה בנגיף בעיר, ובמיגור הסטיגמה והאפליה ממנה סובלים נשאי ה-HIV.

היוזמה לצרף את  תל אביב-יפו לתכנית זו, הינה של הרופאות העומדות בראש האיגוד לרפואת HIV בישראל – פרופ' מיכל חוברס, ד''ר מרגלית לורבר וד''ר קרן אושטיין-פופס וההצטרפות אושרה לאחר שהתוכנית נבחנה על ידי ד''ר דן טורנר, מנהל מרכז האיידס בביה''ח העירוני איכילוב וזכתה לברכתו ובשיתוף פעולה עם ד''ר חיים נחמה מנהל אגף בריאות הציבור בעירייה, חברי מועצת העיר אפרת טולקובסקי ויניב ויצמן.  האיגוד ימשיך להוביל ולקחת חלק פעיל בהקמת הפרויקט העירוני בתל אביב-יפו.

לדברי ד''ר יובל לבנת, מנכ''ל הוועד למלחמה באיידס, הוועד למלחמה באיידס שמח על שיתוף הפעולה רחב ההיקף ומברך את הצטרפותה של העיר תל אביב-יפו לתכנית. ''באמצעות החיבור של החברה האזרחית לגורמי השלטון הארצי והמקומי נוכל למגר את ההדבקות בHIV/ איידס   ולהגיע ליעד של 90-90-90. עיריית תל אביב-יפו כבר הוכיחה בעבר את מחויבותה למיגור ה-HIV/  איידס על ידי סיוע לשני מרכזי בידוק ל-HIV של הוועד למלחמה באיידס (בגן מאיר ובפלורנטין), ואנו שמחים על המשך התגייסותה לנושא.  לאור המעמד הבינלאומי שלה זוכה העיר תל אביב-יפו בשנים האחרונות, אנו סבורים שאך מתבקש שהעיר תהיה חלק מאותה רשת בינלאומית של ערים הפועלות לטיפול ב- HIV ומיגור המחלה.''

יניב ויצמן, חבר מועצת העיר תל אביב-יפו ומחזיק תיק הגאווה הדגיש כי המאבק למיגור ה-HIV חוצה גבולות גיאוגרפים ומגדריים שובר סטיגמות ודעות חשוכות שמופנות כלפי הנשאים וכלפי הקהלים השונים והקהילות השונות. ''על כולנו לשלב זרועות כדי לצמצם את ההדבקות ולהושיט יד למי שנושא את הנגיף. עיריית תל אביב יפו הצטרפה היום ל-92 ערים מרכזיות ברחבי העולם שהצהירו על שותפות בהשגת היעד החשוב הזה 90-90-90. במציאות המורכבת של מדינת ישראל, ממשיכה עיריית תל אביב- יפו להיות מגדלור של ליברליות וחוף מבטחים לכל אדם באשר הוא אדם''. 


עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
פרדס חנה כרכור נערכת לשנה"ל תשע"ט
מודיעין נערכת לשנה"ל תשע"ט
בירעננה
קיץ במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית
קיץ במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית
יוסי לב
עושים כבוד למוזיקה העברית
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לוח הצגות ומופעים לשבוע הקרוב
לימון עולה המון
לימון עולה המון
מבנה חדש בקריית החינוך ע"ש רון ארד