תל אביב

שוק של תירוצים

בודקי מס כהנסה ביצעו ביקורת ניהול ספרים בשוק הכרמל ונתקלו במגוון תירוצים מצד בעלי עסקים שנתפסו באי רישום הכנסות

תמי מאור 15/10/2018
שוק של תירוצים
מגוון תירוצים מקוריים (תמונה להמחשה)

בודקי מס הכנסה בתל אביב 4 התמקדו הפעם בביקורת ניהול ספרים בשוק הכרמל. ססגוניותו של השוק אפיינה גם את ססגוניות התירוצים שנשמעו מפי הסוחרים. בעל מעדניית בשר "צמא במיוחד", שלא רשם את הכנסותיו מקניית ביקורת מוקדמת, אמר למבקרים: "ביום שיש בשעה כזו אני כבר אחרי שתייה, אז אולי שתיתי..". בעל דוכן למיצים טבעיים שבקופתו נמצאו 260 שקל שלא נרשמו טען: "אני רושם הכל בסוף כל יום, ביום חמישי ביקשתי יחד עם רואה החשבון אישור על כך, מקווה שיאשרו". לעומתו, בתצפית שנערכה לבעל דוכן מיצים אחר, נראה כי כל ההכנסות מוכנסות לקופסה ללא כל תיעוד. תשובתו של בעל הדוכן "גברת זה מה יש! אני לא בעל העסק וזה מה יש פה". גם בעל מאפייה נראה כשהוא מכניס את הכנסותיו למגירה לבנה עלומה מתחת לקופה ההסבר שלו היה: "בימי שיש בלחץ אנחנו מקלידים כמה קניות ביחד".

 המקרים הללו ארעו, כאמור, במהלך מבצע ביקורת של מס הכנסה שהתמקד בשוק הכרמל ובאזור צפון תל-אביב. המבצע, שנוהל בראשות פקיד שומה תל-אביב 4 כלל 168 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 16% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין.

מבקרי מס הכנסה סיימו את יום הביקורת בבתי עסק בצפון תל-אביב. תשובתו המוזרה של בעל משרד עורכי דין שלחשבון הבנק שלו נעשתה העברה בנקאית בסך של 5,850 שקל שלא תועדה בספרי המשרד, הייתה: "זה כנראה היה בתקופת החגים וזו תקופה שלא עבדנו". בעל מסעדה בצפון תל-אביב אמר למבקרים שחשב שהמלצר רשם בקופה ולא בדק כי אין לו התערבות במה שקורה בקופה, כשעומת עם הכנסות בסך כ-1,000 שקל במזומן שלא נרשמו, ובעל קיוסק עם אינסטינקט ידני במיוחד, שהכניס תשלום שקיבל היישר לכיסו טען: "מתוך אינסטינקט הכנסתי את היד לכיס".

 

פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

 

עוד בתל אביב
מיכאל פרוסמושקין 18/11/2019
מיכאל פרוסמושקין 29/10/2019
כתב לוקאל 28/10/2019
חשבנו שיעניין אותך גם...
הרב דר מיכאל לייטמן
מה חשוב לזכור בימים אלו?
טריאתלון הנשים בהרצליה
טריאתלון הנשים בהרצליה
אלמוג דה קומפלקס
פרויקט חדש ביד אליהו
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפס
פרסום ראשון: התפתחויות בחקירת הקריסה הקטלנית של עגורן במרכז שרונה בכפ"ס
דר מנחם ביתן
רופא מחוזי חדש לקופת חולים מאוחדת במחוז ירושלים
מה עם הרבע האחרון?
זוכרים את חללי הפיגועים בארגנטינה
שמחה וששון