תל אביב

טיפים נרשמים או לא?

על פי ביקורות של מס הכנסה בתל-אביב כנראה שלא...

כתב לוקאל 21/11/2018
מבצע ביקורות בעסקים (תמונה להמחשה דוברות)

בביקורת של מס הכנסה במסעדה בתל אביב, נמצאו הכנסות במזומן שלא נרשמו בקופת העסק. מנהל המסעדה טען ש"מדובר בכספי טיפים לא ידענו שצריך להדפיס אותם". בחשבון הבנק של קרן לניהול נכסים נמצאו 260,915 שקל מהעברות בנקאיות שלא נרשמו בספי החברה. בעל החברה אמר למבקרים: "רואה החשבון של החברה מגיע לחברה אחת לחודש ומוציא חשבוניות". אדריכל שלא רשם שלושה צ'קים שלא נרשמו בספרים טען: "לא מצאתי את הפנקס חשבוניות/ קבלות החדש ולכן לא רשמתי את הצ'קים".

מקרים אלו ואחרים אירעו  בשני ימי מבצע ניהול ספרים בתל-אביב, רמת גן ורמת אפעל, שנוהלו על ידי משרדי פקיד שומה תל-אביב 1, ופקיד שומה תל-אביב 5, וכללו יחד 309 ביקורות, מהן עלה כי בקרב 13% מבין העסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין.

בסטודיו לעיצוב נמצאו העברות בנקאיות בסך 44,734 שקל וכן צ'ק בסך 1,625 שקלים, אותם לא רשמו בספרים כנדרש המנהל טען: "טעות בשוגג!". קבלן שלא רשם 3,000 שקל אמר: "התכוונתי לרשום את כל העסקה ברגע שאגמור חשבון איתו".מבדיקת דפדפת עבודות שנמצאה אצל קבלן אינסטלציה עלה כי  לא תועדה הכנסה של 2,400 ₪ שנתקבלו מעבודת החלפת צינור. בעל העסק טען: "השותף שלי לקח את הכסף ונתן לי ואני צריך להוציא קבלה". לעומתו, קבלן שיפוצים שלא רשם הכנסה בסך 1,900 שקל השיב בפשטות: "לא הספקתי!"

לחשבון הבנק עסקי של עורך דין הועברו כ- 15,000 שקל מלקוחות שלא נמצאו רשומים בספרי העסק שלו. תשובתו המפתיעה לפשר הדברים הייתה: "מאחר והתנועה דלה בחשבון אני רושם אחת לחודש". עורך דין אחר  טען ש"לא שם לב לחשבון", כשמבקרי מס הכנסה מצאו כי לחשבון הבנק שלו בוצעה העברה בנקאית בסך 11,700 שקל וגם הפקדה של שני צ'קים מלקוח אחר בסך 10,000 שקל אותם לא רשם בספרים כנדרש על פי החוק.

 בגזרת העמותות שנבדקו במסגרת המבצע נמצאו כמה מהן שלא ניהלו את ספרי העמותה כנדרש בדין. במעון ילדים המנוהל על ידי עמותה נמצאו דפי טיוטה בהם היו רשומים סכומים אותם קיבל מנהל העמותה בסך 141,080 שקל בצ'קים ובמזומן אשר בגינן לא הוצאו קבלות ולא בוצע כל רישום בספרי העמותה. מנהל העמותה טען ש"הכל רשום אצלו בבית בתוכנת אקסל ואחר כך הוא מעביר את הנתונים לספרים... בבית ספר לבנות אשר אף הוא מנוהל על ידי עמותה  לא נרשם אחד הצ'קים שנמצאו במשרדי העמותה מנהלת העמותה השיבה לבודקי מס הכנסה: "קיבלתי את הצ'ק לפני שבועיים ולא ידעתי למי לשייך אותו". ובאחת האגודות שנבדקו נדגמו העברות בנקאיות בסך של 353,980 ש"ח שבגינן לא הוצאו קבלות כנדרש. מנהל העמותה ציין והדגיש: "אנו מפיקים קבלות עבור גופים פרטיים בלבד"..

 פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

 

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
מנהלת אגף משאבי אנוש בעירייה עוזבת
קריסטל. נגיש הצעה מסודרת
"אין לנו היכן לבלות"
צוות השקיפות של עיריית חדרה
פרס השקיפות הוענק לעיריית חדרה
גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק
גירוי חשמלי לטיפול בשיתוק
מצעד הגאווה אשתקד
חודש הגאווה בכפר סבא
שומרים על הסביבה ומייעלים הליכי עבודה
המהפכה הירוקה בעיריית הוד השרון
שלט חוצות הוצת בהרצליה
שלט חוצות הוצת בהרצליה
נוטעים עצים בדרום הארץ
קק"ל ממשיכים בפרויקט הייעור הביטחוני