תל אביב

הוכרו כניצולי שואה 60 שנה לאחר שעלו לישראל

מאחר ועלו ארצה לאחר שנת 1953, חיים ושרה לא קיבלה קצבה חודשית כניצולי שואה. בעקבות מפגש עם יועצת זכויות של עמותת "אביב לניצולי השואה" ב"נקודת זכות" הם הוכרו כניצולי שואה ושניהם מקבלים את כל הזכויות שמגיעות להם על פי חוק

כתב לוקאל 28/11/2018
עו"ד יעל גרטלר (צילום: בני לפיד)

חיים (86) ושרה (80) הם ניצולי שואה תושבי תל-אביב, שעלו לארץ בשנת 1958 מהונגריה. למרות ששניהם סבלו מרדיפות הנאצים ושהו בגטו, הם מעולם לא קיבלו קצבה חודשית כניצולי שואה וזאת משום שעלו ארצה לאחר באוקטובר 1953. חייהם השתנו לפי מספר חודשים כשהגיעו יחד לפגישת ייעוץ ב"נקודת הזכות" - מרכז מיצוי זכויות בקהילה, שמפעילה עמותת "אביב לניצולי השואה" בסניף "עמך" תל-אביב, בשותפות עם פדרציית L.A. הם נפגשו עם עו"ד יעל גרטלר, יועצת זכויות של העמותה, שבישרה לחיים ושרה שהם זכאים לקבל קצבה חודשית מועידת התביעות בשל רדיפות שעברו בתקופת המלחמה.

עו"ד גרטלר הסבירה לשניים שבנוסף לקצבה מוועידת התביעות הם זכאים גם להשלמה חודשית מהרשות לזכויות ניצולי שואה במשרד האוצר. חיים ושרה סיפרו לה שהם לא ידעו כלל על השינויים והתקנות שחלו בזכויות ניצולי השואה וכך הגיעו לגילם המתקדם מבלי לקבל את הזכויות המגיעות להם על פי חוק.


עו"ד גרטלר סייעה לשניים להגיש בקשות לקצבה מוועידת התביעות ומהאוצר הם קיבלו תשלום רטרואקטיבי מהאוצר בסך 20,000 שקל וכיום הם מקבלים השלמה חודשית נוספת מהאוצר. כך גדלה ההכנסה החודשית שלהם ב-4,650 שקל.

"כל השנים לא קיבלנו זכויות רק בגלל מועד עלייתנו ארצה. כבר לא האמנו שיהיה שינוי לטובה, ואז פגשנו את עו"ד יעל גרטלר ובזכותה הוכרנו כניצולי שואה הזכאים לזכויות. ללא הסיוע המקצועי שלה, לא היינו מקבלים את הזכויות שלנו!", אומרים חיים ושרה. 

בתל-אביב יפו פועלות שתי נקודות ייעוץ של עמותת "אביב לניצולי השואה" בשותפות עם פדרציית L.A, האחת בסניף מועדון "עמך" ברחוב מאז"ה 58 והשנייה, במרכז רפואי שיקומי רעות, ברחוב שדרות החי"ל 2 ביד אליהו. בנקודות ייעוץ אלו ניתן עד כה סיוע אישי במיצוי זכויות ל-1,667 ניצולי שואה. עו"ד גרטלר מסייעת לניצולי השואה ללא כל תשלום מצידם ומלווה אותם ואת בני משפחותיהם לאורך כל התהליך ועד למיצוי ומימוש מכלול הזכויות וההטבות המגיעות להם על פי חוק בארץ ובחו"ל.

יש לתאם פגישה מראש בטלפון: 03-6444851.

אורלי סיון, מנכ"לית עמותת אביב לניצולי השואה: "אלפי ניצולי שואה בישראל טרם מיצו את זכויותיהם, ולעיתים הזכויות יכולות להוות את ההבדל בין עוני לחיים בכבוד וברווחה. אנחנו קוראים לכל ניצולי השואה ובני משפחותיהם לפנות לנקודת הזכות בעירם או למוקד הסיוע הארצי של העמותה: 072-2424404 עוד היום. הסיוע כולו ניתן במקצועיות  – וללא תשלום".

 

 

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
רצים בשביל הבנים הדרוזים
רצים בשביל הבנים הדרוזים
תלש שרשרות מקשישים
אישום: תושב השטחים שדד שרשראות מקשישים
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
מפגשים חווייתיים לוותיקי הוד השרון
פועל בניין נהרג באתר בנייה בפתח תקווה
פועל בניין נהרג באתר בנייה בפתח תקווה
מעמדים לתכשיטים
מעמדים לתכשיטים ואריזות מתנה מושקעות
דיווחים: גבר חשף את איבר מינו בבניינים בכפ"ס
הגן הקסום - מתחם ילדים חדשני נפתח  בקניון עופר סירקין פת
"הגן הקסום" - מתחם ילדים חדשני נפתח בקניון עופר סירקין פ"ת
מימין: אלי אלוש, דרורה כהן ולורן עייאש-חברי הרשימה הדתית המאוחדת
בקיעים ראשונים בקואליציה של חיים ברוידא