תל אביב

משלבים כוחות למען העולים מצרפת

עיריית תל-אביב-יפו, עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), קרן פטריק ולינה דרהי וקרן אדליס משלבים כוחות בכדי לפתור את בעיית התעסוקה של העולים מצרפת

תמי מאור 02/12/2018
אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" ורון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו (צילום: אריאל בנישו)

במטרה לסייע בפתרון בעיות התעסוקה של אלפי העולים מצרפת המתגוררים בתל-אביב-יפו וסביבתה, החליטו עיריית תל-אביב-יפו, עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), קרן פטריק ולינה דרהי וקרן אדליס להקים "בית תעסוקה".

בית התעסוקה, הממוקם ברחוב לילינבלום 7 בת"א, הוא מיזם ייחודי שמטרתו לסייע לעולים דוברי צרפתית שמתקשים למצוא תעסוקה בישראל באמצעות השמה בשוק העבודה הישראלי, ייעוץ והכוונה תעסוקתית, סדנאות הכשרה מקצועיות, סיוע לעולים בהכרת התארים האקדמים ולאלו העוסקים במקצועות המצריכים רישוי (תחומי הבריאות והפרא רפואי, הנדסה, יועצי השקעות וביטוח  וכד') ועוד. לפני כשנה וחצי נפתח "בית תעסוקה" בירושלים ביוזמת עמותת "קעליטה", ומאז הקמתו - סייע לאלפי עולים דוברי צרפתית למצוא את מקומם בשוק העבודה.

לפי נתוני עיריית תל-אביב-יפו, מתגוררים בעיר כ-56,000 עולים שעלו משנת 1989 ומהווים כ-13% מתושבי העיר. תל-אביב יפו נחשבת לעיר המובילה בארץ בקליטת עלייה; ב-5 השנים האחרונות הגיעו לעיר למעלה מ-13,000 עולים, כאשר כ-5,000 מתוכם הינם דוברי צרפתית. מרכז התעסוקה עתיד לעזור להם ולדוברי צרפתית נוספים המתגוררים במרכז הארץ.

 רונית פרבר, ראש מנהל קהילה בעיריית תל-אביב-יפו: "אנחנו גאים ושמחים בפתיחת מרכז התעסוקה החדש, שהוא חלק בעשייה העירונית והתמיכה שאנו מעניקים לעולים בעיריית תל-אביב-יפו; עשייה אשר מוכיחה את עצמה במהלך השנים. חשוב לנו לסייע לעולים להשתלב בכל תחומי החיים ואין ספק שהתעסוקה הוא נושא עיקרי וחשוב בהשתלבות. אנחנו רואים בכך הצלחה גדולה שעולים רבים מוצאים בתל-אביב-יפו את ביתם ותורמים להיותה עיר מעניינת, מגוונות וקוסמופוליטית".

אריאל קנדל, מנכ"ל ארגון "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל): "הבעיה הגדולה והכואבת ביותר עמה מתמודדים העולים מצרפת היא בעיית התעסוקה. למרות שתל-אביב בפרט, ואזור המרכז בכלל, נתפסים כבעלי אפשרויות תעסוקה רבות, רבים מהעולים דוברי הצרפתית אינם מועסקים במקצוע שלהם, כישוריהם אינם באים לידי ביטוי והם אינם עובדים - או שהם עובדים בעבודות זמניות כמו טלמרקטינג, מוכרים וזבנים. אנו מנסים לסייע להם למצוא את דרכם בשוק העבודה הישראלי, מתוך הבנה שמציאת עבודה מותאמת היא תהליך ארוך שצריך להתכונן אליו בקפידה והיא המפתח המרכזי לקליטה מוצלחת בארץ. ללא פרויקטים ויוזמות מסוג זה, לצד פעולות נוספות שחייבות להגיע מכיוון המגזר הציבורי - כמו יצירת מסלולי קליטה לעולים הכוללים פתרונות דיור ותעסוקה שאינם קיימים כיום, לא ניתן יהיה לממש את הפוטנציאל הגדול של העולים דוברי הצרפתית, וכמובן שגם לא לשנות את מגמת הירידה החדה בכמות העולים שמגיעים כיום מצרפת לישראל".

עמותת "קעליטה", שהוקמה ביוני 2015 על ידי הפילנתרופ ואיש העסקים היהודי-צרפתי מרק אייזנברג, היא ארגון הגג של עולי צרפת בישראל. קעליטה שמה לה למטרה לסייע ולהביא לשיפור משמעותי בקליטת העולים דוברי הצרפתית, להעלות את חשיבות העלייה והקליטה ולהציב אותה בראש סדר העדיפויות של החברה בישראל – ובכך לתרום לפתרון בעיות הנוגעות לכלל החברה הישראלית. מאז החלה לפעול, שיפרה העמותה משמעותית את סיכויי ההצלחה של העולים מצרפת בארץ וחיזקה את התרומה הכלכלית, החברתית והרוחנית של העלייה מצרפת.

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
ראש העיריה אמיר כוכבי, שינויים בצו הארנונה
פרסום ראשון: צפויים שינויים בתעריפי הארנונה בהוד השרון
מאיה כץ. עלייה מיותרת
הארנונה בהרצליה תעלה ב-2.58%
8 פצועים בהם 1 בינוני בתאונה בכביש 60
אני בטוחה שיש חיים אחרי אוסטרובסקי
"אני מעדיפה לפרוש בשיא"
חברי להקת כלים שלובים. להרגיש שווים
'כלים שלובים'
חשד: ניסה לגנוב כספומטים
ירידה בהיקף הנסיעה בחופים
ירידה בהיקף הנסיעה בחופים
החובשת הראשונה במדא על אופנוע כבד
הצלת חיים