תל אביב

יגאל בשן הלך לעולמו

בשן, שחתום על שירים רבים בפסקול הישראלי, הלך לעולמו בגיל 68 בביתו בתל אביב. נשיא המדינה: יגאל היה נער הפלא שגדל לזמר ולשחקן. האיש עם הקול החם שגרם לנו להתגעגע אל מה שאפילו לא ידענו לתת לו שם

תמי מאור 10/12/2018
בשן בהופעתו ברחובות בחודש ספטמבר האחרון (צילום: שלמה טולדו)

הזמר יגאל בשן הלך אמש (ראשון) לעולמו בגיל 68 בביתו בתל אביב. בהודעה שפרסמה משפחתו נכתב: "בצער רב ובכאב גדול אנו מודיעים על לכתו של אהובנו יגאל בשן. איש משפחה חם ואוהב, אמן ויוצר. פרטי הלוויה יפורסמו בהמשך".

בשן נולד בשם יגאל בשארי במושב נחלת יהוד לציונה ויוסף בשארי, ילידי הארץ ממוצא תימצני. כבר מגיל צעיר אהב לשיר ולנגן גיטרה. בתיכון למד בבית הספר לאמנויות רננים בתל אביב. 

מגיל 15 הופיע עם שלומית אהרון, חברתו לכיתה, בצמד "יגאל ושלומית". השניים הקליטו מספר שירים שהושמעו יפה ברדיו, כ"גיל הזהב" ו"שנת אלפיים"בגיל 17 הופיע במחזמר "איי לייק מייק", לצד שולה חן ומוטי גלעדי. בספטמבר 1968 הוציא תקליטון בכורה בשם "יגאל בשן" ובו ארבעה שירים ("אהבתי ילדה", "יש לי פנאי", "קרנבל" ו"ערי הגדה"). התקליטון זכה להצלחה גדולה ובשן הפך לזמר מוכר.

בשנת 1969, והוא בן 18 בלבד, זכה בשן בפרס כינור דוד, וביצע בפסטיבל הזמר והפזמון את "על גל האבן הלבנה". הוא השתתף גם בפסטיבל הזמר החסידי שם ביצע את "עושה שלום" וזכה במקום השני. בסוף 1969 הוציא תקליטון מצליח נוסף (עם השירים "אין לי יותר מה לומר" ו"שיר לפנות ערב") ובערב ראש השנה תש"ל זכה בתואר זמר השנה של גלי צה"ל.

עקב פרסומו הגדול עוד טרם גיוסו, פנו לבשן כל ראשי הלהקות הצבאיות כדי שיבוא לשרת בלהקה שלהם. הוא בחר ללכת לפיקוד הצפון תחת פיקודו שלדוד אלעזר,  אשר אישר לו להופיע בשירותו הצבאי במופע סולו עם חבורת נגנים. בשן היה שותף לתוכניות "מהצפון באהבה" ו"חייך לעולם" של  הלהקה, בהן היה הסולן ברוב השירים, לצד עדנה לב. במקביל לשירותו הצבאי, המשיך בשן בקריירת סולו והוציא את האלבומים "לצפון באהבה" ו"יגאל בשן", בהם נכללו מספר משיריו בלהקה הצבאית, לצד שירים חדשים כ"מודד המדרכות".

עם שחרורו מהצבא בשנת 1972, הוציא בשן את האלבום "להשתחרר", בו בלטו השירים "להשתחרר" ו"מה נשתנה". הוא נבחר פעם נוספת לזמר השנה של גלי צה"ל, וביצע ביחד עם עדנה לב את הדואט "צריך לשמור על הבית שלי"הוא גם השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון של אותה שנה עם השיר "חלקת אלוהים קטנה". 

בפסטיבל הזמר והפזמון 1973 זכה השיר "את ואני נולדנו בתש"ח", שהלחין בשן למילים של מוטי גלעדי, לעיבוד של אלדד שריםבביצועה של  עדנה לב. באותה שנה ביצע בשן בפסטיבל הזמר המזרחי את "לקראת שבת", וזכה שוב במקום הראשון. 

בשנת 1974 כיכב בשן בסרט שרית בו גם הלחין ושר את השירים, ביניהם "כוכבים לא משקרים". באותה שנה הוציא את האלבום "קפה אצל ברטה". הוא שוב השתתף בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "יהיה פעם טוב" שזכה במקום השלישי. כמו כן, בשן זכה שוב בתואר זמר השנה בגלי צה"ל, ולראשונה באותו תואר גם בקול ישראל.

בשנת 1975 הוציא בשן את האלבום "יגאל בשן וחברים טובים". השיר המפורסם ביותר באלבום היהיש לי ציפור קטנה בלב .בשנת 1976 הוציא בשן את אלבומו "צבעים", מתוכו הצליחו השירים "דברי אלי ללא מילים", ו"אבא תגיד לי למה". באותה שנה צילם הערוץ הראשון הופעה של בשן במועדון "צוותא". במופע שר בשן ממיטב להיטיו. באותה הופעה נחשף גם צידו ההומוריסטי וכישרון החקיינות של בשן.

בשנת 1977 חתם בשן על חוזה בחו"ל להקלטת ארבעה אלבומים באנגלית. 

על אף שהותו באותן שנים בחו"ל, הוציא בשן אלבומים חדשים גם בארץ. בשנת 1978 יצא האלבום "מכת שמש", בשנת 1979 הוציא את האלבום "איתך הלילה". באותה שנה שר את שיר הנושא של הסרט דיזינגוף 99 . בדצמבר 1979 השתתף בשן בפסטיבל שירי הילדים מספר 10 בו שר את השיר "ילד פלא".

בשנת 1981 הוציא בשן את אלבומו הראשון אחרי חזרתו הסופית לארץ, "סיון", אשר הוקלט עם להקת "ברוש"'. בדצמבר 1984 זכה במקום הראשון בפסטיגל מספר 4, עם השיר "ציגלה ביגלה בום".

ב-1985 הוציא מיני אלבום שכלל 3 שירים בלבד: "איתה", "דניאלה" (בשניהם עיבוד של רמי לוין) ו"אין עבודה אין אהבה" (עיבוד: יזהר אשדות, נגינה: להקת "ברוש").

לקראת תחרות הקדם אירוויזיון של שנת 1985, פנה עוזי חיטמן לבשן בבקשה שיבצע בתחרות שיר שכתב. בשן סירב תחילה, אך כששמע את השיר, החליט להיענות בתנאי שגם חיטמן יצטרף לשירה. עם צירופו של הכנר  יונתן מילרגובשה השלישייה "כמו צועני" אשר ביצעה את השיר "כמו צועני" בתחרות. השיר הגיע למקום השני, בהפרש של נקודה אחת בלבד מ"עולה עולה" של 

בעקבות ההצלחה יצאה השלישייה לסיבוב הופעות, אשר כלל לצד שני שירים אלה גם את "מה נשאר לי", "אל תגעו באהבה", "טוחנים", "שקט שאחרי הסערה", "איתה", "יש עוד סיכוי", "איזה לילה" ועוד. המופע זכה להצלחה מרובה, ובעקבותיו יצא האלבום "אנחנו נשארים בארץ" אשר כלל את שירי ההופעה, והצליח אף הוא. באותה שנה השתתפה הלהקה בפסטיגל, בו זכתה במקום השני עם השיר "ארץ הצבר". בשן אף הופיע לבדו באותו פסטיגל, וזכה במקום הרביעי עם השיר "אדוני ראש העיר".

בשנת 1986 קיבלה השלישייה הצעה לככב בתוכנית טלוויזיה לילדים. התוכנית,"הופה היי", זכתה להצלחה גדולה, הן בחנויות עם שני אלבומים מצליחים, והן על הבמה, עם מעל 600 הופעות בשנתיים. לאחר האלבום "הפסקת חשמל" ב-1988 התפרקה השלישייה. בדצמבר 1986 השתתף בשן בפסטיבל שירי הילדים מספר 17 עם השיר "אני אוהב אותך יפה שלי".

במהלך שנות ה-90, על אף ההצלחה עם "הופה היי", לא ויתר בשן גם על קהל המבוגרים. בשנת 1992 הוציא בשן אלבום אוסף ראשון, "אוספים אותי 70–92", בסוף שנת 1994 הוציא בשן את הדיסק "כאן באמצע החיים", בתחילת 1996 יצא בשן בסיבוב הופעות למבוגרים, לאחר הפסקה של שבע שנים. לכבוד צאת המופע הקליט שיר חדש בשם "ילדי לבנון". בשנת 1999 הוציא בשן את האלבום "תלוי רק בך", בשנת 2001 הוציא בשן את "ציפור קטנה בלב", אלבום אוסף כפול ובו 40 מלהיטיו הגדולים. 

במרץ 2003 הוציא בשן את האלבום "שמים תחייכו", בו כתב והלחין את כל השירים. בשנת 2006 יצא בשן במופע "בואו נעשה לנו חג" - קונצרט אוסף בליווי 14 נגנים ו-3 זמרות ליווי. במופע חגג בשן 40 שנות קריירה עם שירים מכל הזמנים. בפברואר 2008 החל בשן להגיש תוכנית אישית חדשה בערוץ הראשון, הנקראת "60 אישי". בתוכנית נפגש בשן עם אמנים, יוצרים ואנשי ציבור ומשוחח עימם על הפסקול המוזיקלי הישראלי שלהם. דרך השירים חוזרים המרואיינים לאירועים אישיים ומכוננים בתולדות מדינת ישראל.

בפברואר 2009 הוציא בשן סינגל נוסף מאלבומו הבא, "ימים טובים עלינו". בנו, אורי בשן, היה שותף ללחן, לעיבוד ולהפקה המוזיקלית בשיר. את האלבום המיועד עם חומרים חדשים החליט בשן בשלב זה להקפיא, זאת מאחר שהחליט להגשים חלום אישי להוציא אלבום גרסאות כיסוי לשירים עליהם גדל. בשן הכיר את הגיטריסט הצעיר בן ה-26 דורון מזרחי, בוגר תואר שני באקדמיה למוזיקה קלאסית, אשר עיבד והפיק מוזיקלית את האלבום.

בשנת 2016 זכה בפרס אקו"ם למפעל חיים.

ב-17 ביוני 2016 שב יגאל בשן לבמה, במועדון הזאפה, לאחר שנתיים בהן לא הופיע בציבור.

 נפרדים מבשן

 נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין: "אנו מבכים את לכתו של יגאל בשן ומחבקים באהבה את מיקה והמשפחה כולה. יגאל היה נער הפלא שגדל לזמר ולשחקן. האיש עם הקול החם שגרם לנו להתגעגע אל מה שאפילו לא ידענו לתת לו שם. זמר מיוחד כל כך שנוכחות הסולו הנפלאה שלו מעולם לא הפריעה לו להיות גם לחלק מהרכב או להקה. הזמר למבוגרים שהיה גם מנהיגה הבלתי מעורער של 'הופה היי' וחלק בלתי נפרד מהילדות של רבים כל כך. יגאל אהוב, היית לכוכב שביט שחלף ונעלם מעינינו, אבל רסיסי הזוהר של שיריך וקולך יישארו עמנו תמיד. יהיה זכרך ברוך."

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מביע צער עמוק על לכתו של יגאל בשן ז"ל. הוא היה חלק בלתי נפרד מפסקול הזמר הישראלי. קולו ושיריו ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות. בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

 רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו:  "יגאל בשן גר במרכז העיר והיה נראה בסביבת בניין העירייה תכופות. יש שראו אותו ונזכרו מייד ב'סיון', יש שהתעוררה בהם "ציפור קטנה בלב", לכל אחד ואחת שיר יפה אחר של יגאלאני נזכר כעת דווקא בשירו 'תל אביב בוכה הלילה'. אני מזמן רציתי לכתוב לך שיר כזהעם ים ורחובות צרים ושוק בתי קפהציירתי את תמונות חיי על כל המדרכותובכיכר ההיא מזמן רצחו לי ת'דמעות."יהי זכרו ברוך."

 עיריית רחובות והחברה העירונית לתרבות וספורט רחובות שולחות תנחומים למשפחת בשן על מותו בנסיבות טראגיות של האומן והמוזיקאי יגאל בשן.  רק לאחרונה, במסגרת אירועי סוכות של העיר, שימח בשן ז״ל את אלפי תושבי העיר בהופעה מרגשת בגן המייסדים (26.9.18) העיר רחובות מרכינה ראש לזיכרו ומשתתפת באבלה של משפחת בשן ומשפחת אומני ישראל יהי זיכרו ברוך

 


 


 

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חורשת העמל , רמת השרון
היכן ילמדו תלמידי ביה"ס "יעל רום"?
חשד: פרצו לבתים בערי השרון
חשד: פרצו לבתים בערי השרון
מימין ילנה ראלף וגני צרווני
משיקים את החופש הגדול
מוזיקה ללב היא חודרת
מוזיקה ללב היא חודרת
גידלו סמים מסוג קנאביס
חשד: שני אחים מרעננה גידלו מאות שתילי סם
הגג שלכם שווה הרבה כסף!
אולם הישיבות צפוף מדי
פודינג קוקוס עם רוטב דובדבנים