תל אביב

בגיל השלישי נהנים יותר בת"א

תל-אביב-יפו התקבלה לרשת ערים וקהילות ידידותיות לגיל השלישי של ארגון הבריאות העולמי של האו"ם

תמי מאור 16/12/2018
פורים בשלישי זהב (צילום: כפיר סיוון)

תל-אביב-יפו התקבלה לרשת ערים וקהילות ידידותיות לגיל השלישי של ארגון הבריאות העולמי (WHO Global Network for Age-friendly Cities and Communities); רשת שנוצרה כדי לטפח למידה ההדדית בין ערים המחויבות לפעול למען איכות חיים טובה עבור תושביהן המבוגרים. בהצטרפותה לרשת, מתחייבת תל-אביב יפו לשתף ולקדם את הערכים והעקרונות המרכזיים לגישה ידידותית לגיל של ארגון הבריאות העולמי.

בתל-אביב-יפו חיים  67,900 תושבים מעל גיל 65, המהווים 15% מכלל האוכלוסייה (מעל הממוצע הארצי של 11%). ההערכה היא כי עד שנת 2035 מספר זה יגדל ל-91,000. עיריית תל-אביב-יפו מאמינה כי מיצירתה של סביבה מאפשרת לגיל השלישי ייהנו כל תושבי העיר והיא הבסיס לבניית חוסן קהילתי. העירייה מפתחת פרויקטים ושירותים לקידום חיים פעילים ובריאים של בני ובנות הגיל השלישי, מפעילה 29 מועדוני יום ו-6 מרכזי יום לבעלי ירידה פיזית וקוגניטיבית, תכניות עשירות לניצולי שואה ולא מפסיקה לחפש עוד ועוד מענים חכמים בתחום. ביולי 2018 נערך האקתון בו קראה העירייה לסטארטאפיסטים לשתף פעולה במציאת פתרונות חדשים לבעיות שהציפו אזרחים ותיקים בעיר, במהלך מחקר מקיף שערכה.

 אחת הבעיות המרכזיות איתה מתמודדים אנשים בעידן הנוכחי ובגיל הזקנה בפרט, היא בדידות. מתוך הכרה בבעיה ובהשלכותיה על כל תחומי החיים, בנתה העירייה מערך תמיכה הפרוס ברחבי העיר וכולל פעילויות בזמנים רגישים - קבלות שבת וארוחות בערבי חג; בכל יום שלישי בלובי בניין העירייה מתקיימת פעילות חברתית ותרבותית, שלישי זהב, ובשיתוף פעולה עם תנועת הנוער העירונית, הצופים, בני נוער מדריכים מבוגרים לשימוש בטלפון חכם.

 גם בתחום הספורט משקיעה העירייה באופן מיוחד בגיל השלישי: מציעה פעילות גופנית ללא תשלום במרחב הציבורי ב"שני בטרנינג" ופותחת את חדרי הכושר העירוניים במחיר מסובסד עם חוגים מותאמים.

לאחרונה השיקה העירייה את  פרויקט ספר עד הבית המאפשר לאזרחים ותיקים מעל גיל 80 ולתושבים מוגבלים בתנועה, ליהנות משירותי הספריות הציבוריות ובני נוער מביאים את הספרים מהספרייה עד פתח ביתם. מרכז הכוון חדש נפתח בעיר ונותן מענה לאוכלוסיית הפורשים, בהכנה לתקופת החיים החדשה. בנוסף, בשנת 2019 יוקם מיזם בכיכר רבין שיאפשר מפגש בלתי אמצעי של אזרחים ותיקים בפעילות מוסדרת וחופשית ויהווה מרכז קהילתי פתוח.

 רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "אני גאה על ההכרה הבין- לאומית בתל-אביב-יפו כאחת הערים הידידותיות ביותר לגיל השלישי. אנחנו בעירייה מוקירים ומכבדים את האזרחים הוותיקים ומעניקים להם מערכת מטפלת, מייעצת, מכוונת ותומכת, אשר מספקת מכלול שירותים ייחודיים לרווחתם ולשיפור איכות חייהם. אחד האתגרים הגדולים שאנחנו מתמודדים איתם הוא לא רק לשלב את התושבים בגיל הפרישה בפעילויות קהילתיות שונות, אלא גם למצוא את הדרך ליהנות מניסיונם העשיר".

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
יור ארגון קבלני נתניה - רפי זנזורי
עלייה במחירי הדירות בנתניה
רוכב אופנוע כבן 23 נהרג בתאונה סמוך לראשלצ
רוכב אופנוע נהרג סמוך לראשל"צ
ריקוד פלאשמוב המוני
ריקוד פלאשמוב המוני בהרצליה
פינת ישיבה לגינה לבריאות?
תושב כפ"ס מת במהלך טיול בנגב
חשד: תייר ביצע הונאות אשראי באזור ת"א
ירושלים מתקדמת לתחבורה ירוקה
 אין דבר שיעצור אותי
"אין דבר שיעצור אותי"