תל אביב

פרא- תערוכת יחידה

תערוכה חדשה של האמנית מרב סדאי - 17 בינואר - 9 בפברואר בגלריה "מאיה" בתל אביב

כתב לוקאל 17/01/2019
פרוטרט עצמי מרב סדאי שמן על בד קרדיט צילום אורן אגאיוף

בתערוכה "פרא- תערוכת יחידה" אשר תפתח ב- 17 בינואר בגלריה "מאיה"  בתל אביב יוצגו כ15 ציורים של האמנית מרב סודאי בהם היא עוסקת בעצמה כאובייקט וכסובייקט. את התערוכה אצר ציבי גבע.

 

דרך גופה העירום המצויר בתוך טבע פראי, מרב סודאי יוצאת למחקר אודות הווייתה ובודקת את הגבולות שבין הגלוי והנסתר, האסור והמותר.

הפרטיות של הגוף החשוף בטבע, צויר מתוך חשכת הסטודיו כמגלה את החיה החבויה בכל אישה שאינה יכולה להתגלות, אלא בחשיכה.

אחרי שנים רבות של עיסוק במרחב הציבורי הישראלי, בטרור ושכול, בתערוכה זו מציגה סודאי סדרת פורטרטים עצמיים, בגודל טבעי ואף יותר מזה. חלקי גוף ופנים, שהוסתרו בחושך יוצאים אל האור. איברים מוצנעים נחשפים חופשיים, ישירים ולעיתים בוטים. הגוף מדבר את עצמו מבפנים ומבחוץ, נוכח ובטוח בעצמו, כפי שהטבע ברא אותו.  התרחקות מהמרכז הגיאוגרפי והאומנותי, חיבור לקהילה ולפריפריה, חזרה למקורות והתבוננות בעצמה, הם רק חלק מהבחירות שעשתה מרב סודאי בשנים האחרונות. 
בחירות אלה והרצון ליהנות מתהליך היצירה, הולידו תהליך במסגרתו היא מאתגרת טכניקות ודפוסים מקובלים. היא מציירת בחשיכה והופכת את הקנווס – פיזית - במהלך העבודה.

מהלכים, אישיים, תפיסתיים וטכניים, אלה של אמנית מוערכת ומוכרת כסודאי, התגבשו לבסוף לכדי קול חדשני ומסקרן. נראה כי היא "מציירת" את עצמה מחדש ביותר ממובן אחד.

גם המתכונת שבה יתקיימו אירועי פתיחת התערוכה ושיח הגלריה, מבטאים אמירה אישית משלימה וקוהרנטית למוטיבים הנוכחים ביצירתה, עד להגדרתה את התערוכה כ"תערוכת יחידה".

 

מרב סודאי (1970) נולדה וגדלה בנהריה, החיים תחת איום מתמיד ואינטנסיבי, הביאו אותה כאמנית בוגרת, לעסוק בנושאים הקשורים לשגרת סכנה, טרגדיות אנושיות, ואלימות. עבודותיה של סודאי, והדימויים הנראים בהן, שאובים מהתבוננות בסביבתה החברתית והלאומית, ולרוב הם מבוססים על תכנים הקשורים לנושאים אקטואליים כגון: מאבק, מלחמה, טרור, ושכול.

בנוסף, עוסקת סודאי בהדדיות שבין מזרח ומערב, בין המסורתי למודרני ובין המקומי לגלובאלי. בתוך כך היא מתבוננת בחברה הישראלית ובעצמה.

מקורות ההשראה לעבודותיה מגוונים. חלקם לקוחים מצילומי עיתונות, ומחומרי תיעוד של זירות-אירוע שונות, וחלקם על צילומים מהאלבום המשפחתי.

בעבודותיה נעשה שימוש בטכניקות מעורבות כגון שמן ואקריליק על בד וטכניקות מסורתיות נוספות כגון: תפירה, רקמה או חיקוי של מלאכות יד שונות.

עבודותיה של סודאי נכללות באוספים מוזיאליים ופרטיים – אוסף מוזיאון ישראל, אוסף המשכן לאמנות ע"ש חיים אתר בעין-חרוד, אוסף גיל ברנדס, אוסף עמוס שוקן. אוסף יגאל אהובי. אוסף גלריה ג'ולי מ. ואוספים פרטיים אחרים.

 

גלריה "מאיה" הפועלת לתת במה לקולות חדשניים, רעננים ומסקרנים ביצירה הישראלית, לצד חשיפה של מגוון תחומי אומנות ויוצרים, שמחה להציג את התערוכה החדשה של מרב סודאי ולאפשר לה לממש את רעיונותיה החדשניים לשלב אמנים מתחום התנועה (איריס נייס), הכתיבה (תמר מור סלע) והיצירה המוסיקלית (עדי לוז) באירועי התערוכה.


לוח אירועים:

פתיחה: התערוכה תפתח ביום חמישי, 17.1.2019 בשעה 20:00 בגלריה מאיה רח' המרץ 2 קומה ב' תל אביב. בשעה: 20:30 יתקיים מופע מחול (פרפורמנס) של אמנית התנועה איריס נייס. המופע יתקיים בחלל הגלריה בחושך מוחלט עם אור של פנס בלבד.


שיח גלריה: ביום שישי,1.2.2019 בשעה 12:00 יתקיים שיח גלריה בתערוכה בהשתתפות העיתונאית והיוצרת  תמר מור סלע, מחברת רב המכר "ערות - נשים מדברות מיניות", מיכל סודאימעצבת ומרצה במח' לתקשורת חזותית ב"בצלאל", ומעין סודאי דוקטורנטית באוני' הארווארד, חוקרת משפט ותרבות.

עדי לוז ויונתן קורן מלהקת "נשמה" ינגנו חומרים מקוריים. עדי: שירה וצעצועים, יונתן: חשמלית ומשחקים


נעילה: שבת, 9.2.2019


 

שעות פתיחה: 
 

יום שלישי        12:00–18:00

יום רביעי          12:00–18:00

יום חמישי         12:00–18:00

יום שישי           11:00–15:00

יום שבת           11:00–15:00

 

 

"פרא- תערוכת יחידה", גלריית "מאיה",  רחוב המרץ 2 קומה ב' בתל אביב

https://www.mayagallerytlv.com


עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
חבר המועצה ומחזיק תיק הרווחה איתי כהן בפגישתו עם השר חיים כץ
התכנית "כנפיים של קרמבו" תיכנס לעפולה
כפר סבא נוסעת בקארפול
אלפי עובדים באילת יערכו עצרת מחאה בדרישה לבחון חלופות לסגירת שדה דב
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?
מה עושים עם פתקיות ההצבעה?
מרוץ אייל ה-17
מטרופוליס ברחוב מאזה בהרצליה
פרויקט מטרופוליס ברחוב מאז"ה בהרצליה לקראת סיום שיווק
שוב לא שקט
תשאירו נקי