תל אביב

טיול אופניים בירקון

גדות נחל הירקון מספקות פתרון לכל אותן משפחות שנדבקו בחיידק הרכיבה על אופניים ומציעות אפשרויות רבות לשילוב של אופניים לצד אטרקציות נוספות

כתב לוקאל 10/10/2019
אתר שבע תחנות, צילום: רשות נחל הירקון

את טיול האופניים ניתן להתחיל מהחנייה של אצטדיון רמת גן או חניון רידינג. בנוסף ניתן לבחור בחלופה נטולת הפקקים של נסיעה ברכבת עד תחנת ארלוזורוב או האוניברסיטה, טיול רגלי קצר ושכירת אופניים בפארק הירקון. חלקו של הפארק בו נתמקד נתחם בין מפגשו של נחל איילון עם נחל הירקון (מתחת לגשר נתיבי איילון) בצידו המערבי, לבין גשר העץ הנמצא בין המימדיון ואצטדיון רמת גן בצד המזרחי. ייחודו של חלק זה הוא בכך שהוא משלב בין חלק הפארק המפותח, בו יש גשרים, מדשאות, מתקני משחקים ושבילי אספלט סלולים, לבין חלקים מיוערים, תלים ארכיאולוגים ושבילי כורכר המשיקים לגדות נחל הירקון, ומוסיפים את הפן של רכיבה יותר טכנית ומאתגרת.

ראש הציפור של נפוליאון

 נקודת הציון הראשונה היא בגשר נתיבי איילון. לגשר 3 יציאות, אנו נבחר ביציאה האמצעית המובילה למתחם "ראש הציפור". המתחם ממוקם באזור השפך של נחל איילון לירקון, וקיבל את שמו בשל כך שבהתבוננות במפה ניכר דמיונו לראש של ציפור. המתחם כולל שבילי אופניים מופרדים באורך של 1.5 ק"מ.  רכיבה לצידו הדרומי, אותה ניתן לשלב ברכיבה מהנה לאורך שביל כורכר מוצל, מובילה לתל גריסה, או "גבעת נפוליאון" בשמה העממי. בחפירות נחשפו שרידי מערכת ביצורים של עיר כנענית, ארמונות ומפעל מים. מקור הכינוי הוא באגדה שנפוליאון חנה במקום זה בעת המצור על יפו התורכית. התל, השוכן על גבעת כורכר בחלקו הדרומי של מתחם ראש ציפור, מכיל שרידים ארכיאולוגים מתקופת הברונזה הקדומה ועד ימי הביניים. ברכיבה על אופניים ניתן להגיע לתל גריסה ולנסות לאתר את השרידים הארכיאולוגיים.

"שבע טחנות"

התחנה הבאה היא ביציאה המזרחית ממתחם "ראש ציפור" בגשרון "שבע טחנות". באתר זה ישנם שרידי מכלול שלוש טחנות קמח מן המאה ה- 19, הממוקמים מעל שרידים קדומים יותר. באתר סכר טבעי מרכס כורכר וגשר בטון מעל נתיב מים צר. מקור השם "שבע טחנות" בשבע מערכות טחינה שפעלו במבנה המערבי במכלול הטחנות. הטחנה המערבית פעלה כבר מהתקופה העות'מאנית, שתי הטחנות הנוספות הוקמו במאה ה- 19. המכלול פעל עד שנת 1936. 

מאגם השיט ועד גבעת ההופעות     

מ"שבע טחנות" צפון- מזרחה יפתח לפנינו אגם השיט. האגם וסביבתו מטופחים ונקיים. לאחר חידוש המצברים נמשיך לכיוון מזרחה, ונכנס ליער בראשית. ביער ישנו שביל האספלט חדיש הכולל גם תאורה. לרוכבים המאותגרים ישנה אפשרות לדווש בשביל הכורכר הצמוד לגדת נחל הירקון, יער בראשית מוביל למתחם רכיבה נוסף, והוא מתחם "גבעת ההופעות". היקף המתחם 1.5 ק"מ, והוא כולל שבילי אופניים מופרדים. במרכזו נמצאת גבעה, שלאחר טיפוס קצר יחסית, מאפשרת נקודת תצפית מרהיבה, המשלבת את נופי הפארק לצד מגדלי השחקים של גוש דן. הבוחרים במסלול מעגלי יסיימו כאן את הטיול. ההרפתקנים, אוהבי הטבע והקילומטראז' מוזמנים להמשיך מזרחה בעקבות מקורות שפך הירקון.

עוד בתל אביב
חשבנו שיעניין אותך גם...
קוסמופוליטית
ניגנו לפרס
ניגנו לפרס
סכסוך שכנים הסתיים בירי
איך לבחור חיתולים למבוגרים?
נעים לשיפור
הבית בו פגעה הרקטה במושב משמרת
בעקבות המצב הביטחוני - הצגה חינם לתושבי השרון
צפת: שוקי אוחנה מתמודדות לראשות העירייה
צפת: שוקי אוחנה מתמודד לרה"ע
חשד: אישה נפטרה כתוצאה משימוש בסמים