הקרב על השבת

הפגנת המחאה בעקבות חלוקת האזהרות לעסקים שפעלו בשבת ב"אושילנד" בוטלה בעקבות מזג האוויר ותתקיים בתחילת מרס. סוחרי מרכז כפר סבא מבקשים להבהיר: "לא מדובר במלחמת דת"

העיר שלי | זאב שרגא 22/02/2018

בהמשך לאזהרות שחילקה עיריית כפר סבא במתחם "אושילנד" במזרח העיר, כנגד פעילותם של עסקים ביום שבת, ביקשו המתנגדים לסגירתם לקיים הפגנה גדולה מול בית העירייה כדי להביע את מחאתם בנושא. לפני כשבועיים בוטלה המחאה ברגע האחרון בעקבות האירועים הביטחוניים בצפון, מה שלא מנע מעשרות תושבים להגיע ולמחות באופן ספונטני. במוצ"ש האחרון בוטלה שוב ההפגנה, הפעם בעקבות מזג האוויר הסוער, אולם המתנגדים מתעתדים לקיימה ביום א', 4.3, בשעה 19:00, ברחבת העירייה.

בעלי העסקים במרכז העיר לא מבינים על מה התרעומת ומסבירים כי אין מדובר במלחמת דת או כפייה דתית חלילה, אלא בפעילות מתבקשת של העירייה, לאכיפה שווה ולא מפלה, של חוק העזר העירוני האוסר פתיחתם של עסקים בשבת. כזכור, הסוחרים הגישו עתירה לבית המשפט ודרשו את פעילות האכיפה של העירייה.

"קשה לנו להבין על מה המהומה ומדוע נאמרות אמירות כמו כפייה דתית", אומרת דינה אונרייך, בעלת חנות לבגדי ילדים ברחוב ויצמן, "אנחנו הסוחרים הגשנו את העתירה נגד העירייה ואין לעתירה שום קשר לסוגיית הדת, מדובר בנושא עסקי לחלוטין. הפכו את העתירה שלנו למלחמה דתית כאילו יש כאן כפייה דתית בכפר סבא, בעוד שמדובר בעתירה שעיקרה שוויון בחופש ההזדמנויות, הן לבעלי העסקים במרכז העיר והן לעובדים המועסקים בדלית ברירה – ביום שבת".

"אנחנו חוששים שהציבור בעיר מקבל את הרושם הלא נכון ויש מי שמבקש ללבות את האש בין הציבור החילוני והדתי", אומרת אונרייך, "תושבים רבים שאני מציגה להם את עיקרי הדברים מזדהים אתנו לגמרי, אנחנו לא מדברים על בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע ובתי תרבות שפתוחים בעיר בשבת, אבל למה דורשים לפתוח עסקים וחנויות שפתוחות כל השבוע, עד שעות הערב המאוחרות וגם במוצאי השבת - דווקא ביום שבת?".

"אנחנו שומעים כל מיני סיסמאות של מועמדים כאלה ואחרים לקראת מערכת הבחירות המקומית. לי אין שום אינטרס בבחירות ואני מדברת מכאב ומעומק הלב. אם תעבור במרכז העיר ותראה כמה חנויות עומדות למכירה או להשכרה, עקב התחרות הבלתי הוגנת, וכתוצאה מכך עסקים נסגרים אחד אחרי השני. כמו כן, יש לדעת שבעוד בעלי העסקים עצמם יושבים בבית ולא עובדים ונהנים ממנוחת השבת, מי שעובד בחנויות בשבת, אלו אנשים שזקוקים מאוד לפרנסה ואינם יכולים לבלות במחיצת בני משפחתם. האם לא מגיע להם לבלות עם משפחתם בשבת ולא לעבוד בדלית ברירה? יש פה עיוות של המציאות וחשוב להבהיר שלא מדובר בכפייה דתית, בשום אופן".

בעקבות הפרסומים בתקשורת על סגירת מתחמים בשבת, פנה יו״ר המחנה הציוני, אבי גבאי, להנהגת המפלגה בעיר וביקש לברר באשר לחומרת המצב. הנהגת המפלגה דיווחה כי אין כל שינוי ביחסים שבין חילונים לדתיים בכפר-סבא. לדבריהם, "החנויות במתחם ״אושילנד״ לא תסגרנה והמרקם העירוני והחיים המשותפים בעיר ימשכו כסדרם. מדיניות הממשלה וחוק המרכולים המיותר, הם אשר מעוררים מחלוקת וקרע בעם ישראל גם במקומות בהם אין כל מתח שכזה. המחנה הציוני ימשיך לשמור על עיר חופשית המכבדת את כל תושביה באשר הם ואמונתם."

חבר המועצה, עילאי הרסגור-הנדין (מרצ) ממובילי המחאה נגד סגירת עסקים בשבת בעיר, הגיש השבוע הצעה רשמית לשינוי חוק העזר העירוני. "על חברי מועצת העיר להבין שהם אמורים לייצג גם את הציבור החופשי, שהוא רוב תושבי העיר, ולא רק את עמדתה של ש"ס,, הוא אומר, "מאחורי ההצהרות שנתנו חברי מועצה על כך שלא יתנו לפגוע באורח החיים של תושבי כפר סבא אין שום תוכן מעשי. חוק העזר חייב להשתנות ועיריית כפר סבא צריכה להצטרף לבג"ץ שיוגש על ידי העיריות ששינו את חוק העזר שלהן. אחרת בית המשפט יאכוף את החוק הקיים שקובע שעל חנויות, גלידריות ופיצוציות להיסגר בשבת".

מהעירייה נמסר בתגובה כי, "עיריית כפר סבא תבחן את חוקי העזר ובמידת הצורך תשנה, תעדכן, תבטל או תכתוב אחרים. לאחר מכן הנושא יובא לפתחה של מועצת העיר, שבידיה נתונה הסמכות לעדכן או לשנות את חוקי העזר."

zeevshraga1978@gmail.com


חשבנו שיעניין אותך גם...
רוסלנה רודינה
נבחרת הסלבס החדשה של רשת גלי
ממשיכים לחלק מלגות
גבירותיי ורבותיי, מהפך!
יוצאת לדרך
יוצאת לדרך
פיילוט פינות האכלה לחתולים
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
פינחס כהנא מצטרף להדר לביא
אוגוסט חם בחיפה
שני אחים הואשמו בגניבות מבתי עסק