המושבה הנעלמה

בשטח בו שוכנת שכנות נווה גן ברמת השרון שכנה בעבר המושבה "קריית שאול" שברבות השנים סופחה לרמת השרון. מגדל המים והבאר ששרדו במקום הוכרזו כאתרים לשימור וכעת בכוונת ותיקי השכונה להקים במקום מוזאון שיספר את תולדות המושבה

העיר שלי | שרון יונתן 22/02/2018

בסקר שימור אתרים שנערך ברמת השרון לפני מספר שנים הומלץ להכריז על המגדל והבאר בשכונת נווה גן כאתרים לשימור. ביוזמת אחד מוותיקי השכונה, בצלאל בזק, החליפה העירייה את גג מבנה הבאר. השבוע, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, שמה שלט כדי למנוע את הפגיעה במבנה במהלך תנופת הבנייה בשכונה. בכוונת ותיקי השכונה, ביניהם בצלאל בזק ובניו של "איש הציפורים" הידוע, אליהם מצטרפים פעילים של המועצה לשימור אתרים, להקים במבנה מוזאון קטן אשר יעביר לדורות הבאים את סיפורה של המושבה הנעלמה "קריית-שאול".

קצת רקע, בשנת 1922 הקימו 14 משפחות מיוון מושבה קטנה בגבול אזור תל אביב עם אזור הצפון. הם קראו לה "קריית שאול" על שם הרב שאול גרשון (סבו של המחזאי ניסים אלוני). המושבה עברה גלגולים רבים, סבלה מהתנכלויות של ערביי הסביבה ואף שילמה בקורבנות על היותה מבודדת מכל ישוב יהודי קרוב. שנתיים אחריה נוסדה המושבה רמת השרון. בשנת 1951 סופחה "קריית שאול" לרמת השרון והחלה לאבד אט-אט את אופיה הכפרי. בעשור האחרון הוקמה על אדמות המושבה שכונת נווה גן, השריד היחיד שעוד נותר מ"קריית שאול" הוותיקה הוא מגדל המים ולידו מבנה המשאבה הנמצאים ברחוב ה"באר", שכאמור הוכרז לשימור.

חשבנו שיעניין אותך גם...
תערוכה ביקור הצעצועים 3 בגלריית החווה
הצעצועים באים לביקור בחולון
70 מחנכים מאוסטרליה ביקרו בביה"ס אלכסנדר מוס בהוד השרון
ראשוני: גופת אישה נמצאה בהוד השרון
גופת אישה נמצאה בהוד השרון
מטופלי ומתנדבי האגודה למלחמה בסרטן במגדל העמק
המחווה המרגשת של ראש העיר
מודיעין בטוחה לקשישים בדרכים
רוכב אופניים נפצע בינוני בדרך בורמה
פצוע בינוני לאחר דקירה במזרח ירושלים
בן 46 נפצע מדקירה במזרח ירושלים
קפה בתאילנד
קפה בתאילנד