"החוק הזה הוא דם לבי"

כך אמרה ח"כ נורית קורן מהרצליה, שהצעת החוק שלה בנושא פתיחת קברי קטינים יהודים יוצאי תימן, מזרח ובלקן לשם זיהוי עברה בקריאה שנייה ושלישית

פוליטיקה מקומית | שרון יונתן 22/02/2018

הצעת החוק של חברת הכנסת נורית קורן מהרצליה בנושא פתיחת קברי קטינים יהודים יוצאי תימן, מזרח ובלקן לשם זיהוי ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה ("חוק פתיחת הקברים") עלתה ביום שני השבוע לקריאה שניה ושלישית במליאה ועברה ברוב מוחץ של 52 חברי כנסת ללא מתנגדים.

מטרת החוק זה היא לאפשר את חקר האמת בדבר מותם ומקום קבורתם של קטינים יהודים יוצאי תימן, מזרח ובלקן, שהודעה על מותם נמסרה בין השנים 1948 עד 1970 לבני משפחותיהם אך לא התאפשר להם לזהותם ולהביאם לקבורה.

הצעת החוק קובעת הסדר שבמסגרתו יוכלו בני משפחה (ילדים, הורים, אחים וילדי האחים), לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש את פתיחת הקבר של יקירם ועריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה.
בחוק עצמו מוסדר כל ההליך הטכני ונקבע כי תנאי למתן צו פתיחת קבר הוא שהנסיבות העובדתיות של המקרה מעלות ספק בדבר זהות הגופה הקבורה באותו קבר.

ההסדר שבהצעת החוק נוגע גם בסוגיות הלכתיות הקשורות לכבוד המת ולכן בחוק אף מוטמע, לראשונה בהיסטוריה פסק הלכה כחלק מחוק מדינה שנחתם על ידי הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו ויושב ראש הוועדה לכבוד המת, הרב יעקב רוז'ה.

לאחר פירוט הפן הטכני והמשפטי של החוק אמרה חברת הכנסת קורן בנאומה בכנסת: "אני מאוד שמחה ונרגשת להביא לאישורכם את הצעת החוק הזו ומבקשת את תמיכתכם המלאה לצורך אישורה בקריאה השניה והשלישית. החוק הזה נכתב מדם ליבי. בעצם, אתם יודעים מה? החוק הזה הוא דם לבי. הוא דם ליבן של כל האמהות והאבות שהטראומה ריחפה מעל ראשם וליוותה, לא רק את חייהם, אלא את חיי הדורות הבאים. דמיינו את עצמכם גדלים לאמא שחייה נלקחו ממנה, שהיקר לה מכל – לא מת, לא ברח, אלא פשוט נעלם כלא היה".

חשבנו שיעניין אותך גם...
גובש מתווה לגני היול"א וצהרוני ניצנים
טרנדים בארונות בגדים
טרנדים בארונות בגדים
אריה פרידמן התפטר מהמועצה הדתית
בהצדעה
עוד רונית דרשלר
מה עושים במקרה של תאונת עבודה?
קשישים חוצים את הכביש
כמה קשישים הולכי רגל נפגעו בכ"ס בעשור האחרון?
אורית מוסלי. למדנו לאהוב את השונות שלנו
השתקפויות על הרצף
תאונה קשב בכביש 92
צעירה בת 21 נהרגה בתאונה בכביש 92 סמוך לצומת עין גב בכנרת